کدخبر : 533742
سرویس : کشورها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۷/۱۱/۲۶ - ۱۵:۵۵
ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ
مقیم/کنفرانس امنیتی مونیخ که از امروز با حضور ده ها تن از سران و وزیران خارجه و دفاع کشورهای جهان آغاز می شود، در پی اتهامات ضد ایرانی نشست آمریکایی ورشو فرصتی برای تبیین سیاست های اصولی جمهوری اسلامی ایران برای تقویت صلح و امنیت در غرب آسیا است.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، 'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز جمعه به منظور شرکت در پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ وارد آلمان شد. ظریف امروز علاوه بر سخنرانی در این کنفرانس مهم بین المللی با مقامات و شخصیت های حاضر در این نشست دیدار و گفت وگو خواهد کرد.
در کنفرانس امسال مونیخ همانند سال های گذشته شمار زیادی از شخصیت ها و مقامات جهانی حضور خواهند داشت. 'آنگلا مرکل' صدراعظم آلمان که سال گذشته در بحبوحه تلاش های سیاسی تشکیل دولت در آلمان نتوانسته بود در کنفرانس مونیخ شرکت کند امسال بار دیگر حاضر خواهد بود. 
'محمد اشرف غنی' رئیس جمهوری افغانستان، 'عبدالفتاح السیسی' رئیس جمهوری مصر ، 'کلاوس یوهانیس' رئیس جمهوری رومانی، 'پترو پوروشنکو' رئیس جمهوری اوکراین، 'پل کاگامه' رئیس جمهوری رواندا، 'شیخ حسینه واجد' نخست وزیر بنگلادش، 'شیخ تمیم بن احمد آل ثانی' امیر قطر از جمله شرکت کننگان هستند. 
از چین نیز یکی از اعضای ارشد هیات سیاسی حزب کمونیست این کشور در مونیخ حضور خواهد داشت. 'فدریکا موگرینی' مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، 'ینس استولتنبرگ' دبیر کل ناتو ، 'کریستین لاگارد' رییس صندوق بین المللی پول و 'کریستالینا جئورجیوا' رئیس موقت بانک جهانی از جمله دیگر شرکت کنندگان کنفرانس مونیخ هستند. 
شمار زیادی از وزیران خارجه و دفاع کشورهای جهان در کنفرانس مونیخ حاضر خواهند بود. هایکو ماس و اورسولا فان در لاین وزیران خارجه و دفاع آلمان در کنار بیش از 40 تن دیگر از وزیران خارجه و دفاع کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ناتو حاضر خواهند بود. 
علاوه بر ظریف، سرگئی لاوروف، محمد علی الحکیم و محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیران خارجه روسیه، عراق و قطر از جمله شرکت کنندگان هستند. وزیران خارجه پاکستان و فیلیپین و وزیران دفاع کشورهایی از جمله انگلیس، فرانسه، کانادا و سنگاپور و ترکیه نیز قرار است در این کنفرانس شرکت کنند. 
در مجموع انتظار می رود که بیش از 35 رئیس دولت یا کشور و حدود 50 وزیر خارجه و 30 وزیر دفاع از کشورهای مختلف جهان در کنفرانس امنیتی مونیخ 2019 میلادی حاضر شوند. 
موضوعات مورد بحث در نشست امسال کنفرانس امنیتی مونیخ شامل مواردی از جمله خوداتکایی اتحادیه اروپا، همکاری فرا آتلانتیکی و همچنین پیامدهای احتمالی احیای دوره ای از رقابت قدرت های بزرگ خواهد بود. 
همچنین کارشناسانی از سراسر جهان درباره موضوع آینده کنترل تسلیحات و همکاری در زمینه سیاست های دفاعی، بحث و گفت وگو خواهند کرد. 
موضوع درهم آمیختگی تجارت و امنیت بین المللی و همچنین تاثیرات تغییرات آب و هوایی و نوآوری های فنی بر امنیت بین المللی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. 
'ولفگانگ ایشینگر' دیپلمات کهنه کار آلمانی و رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ پیش از آغاز این کنفرانس گفت: با نگاهی به وضعیت کنونی امور بین المللی به دشواری می توان از این احساس گریخت که جهان نه تنها شاهد یک رشته بحران های کوچک و بزرگ است بلکه یک مشکل بنیادی تر نیز وجود دارد. 
وی افزود: در حقیقت به نظر می رسد که در حال تجربه برهم خوردن قطعات اصلی نظم بین المللی و دوره جدیدی از رقابت قدرت بین آمریکا، چین و روسیه در کنار نوعی از خلاء رهبری در نظم شناخته شده به عنوان نظم بین المللی لیبرال هستیم. 
در گزارش سالانه این کنفرانس که هفته گذشته منتشر شد تاکید شد که بررسی‌های انجام شده حاکی است که اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تأثیر مورد نظر کاخ سفید برای تغییر سیاست های ایران را نداشته است. 
در همین حال، وزیران خارجه آلمان و فرانسه پیش از کنفرانس امنیتی مونیخ در مقاله مشترکی که در روزنامه زدویچه زایتونگ منتشر شد بر لزوم تقویت و کارآمد‌تر شدن چندجانبه‌گرایی جهانی تاکید کردند. 
بخش انگلیسی زبان خبرگزاری دویچه وله آلمان در این خصوص گزارش داد: هشدار ایشینگر درباره 'دوره جدیدی از رقابت قدرت های بزرگ' هشداری درباره جنگ سرد جدید است. اما مناقشه های بالقوه ای که در کنفرانس درباره آنها بحث می شود فراتر از جنگ سرد قرن بیستم است. گزارش جدید کنفرانس مونیخ درباره این پرسش است که اگر آمریکا از صحنه جهانی خارج شود و نخواهد تضمین کننده نظم جهانی باشد چه اتفاقی برای نظام جهانی خواهد افتاد؟ مسائلی از جمله ناتو و روسیه و ظهور چین و بسیاری از مسائل دیگر از جمله مسائل آفریقا و تاثیر مهاجرت بر امنیت در جهان و مانند همیشه مسائل خاورمیانه مورد بررسی خواهد بود.
ایالات متحده آمریکا با بزرگترین هیات سال های گذشته در کنفرانس امنیتی امسال مونیخ حضور دارد. 'مایک پنس' معاون رئیس جمهوری، 'پاتریک شاناهان' سرپرست وزارت دفاع حضور خود را تائید کرده اند. هیات کنگره آمریکا با رهبری سناتور لیندزی گراهام و سناتور شلدون وایت هاوس و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان شرکت می کند. 
دویچه وله در خصوص مشارکت گسترده آمریکا در کنفرانس مونیخ گزارش داد: هیات آمریکایی در کنفرانس امسال سه برابر شده و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از جمله شرکت کنندگان است که این مساله از نظر ایشینگر رئیس کنفرانس مونیخ، نشان می دهد در آمریکا نیز علاقه به همکاری و جلوگیری از انحلال نظام بین المللی وجود دارد. 
کنفرانس مونیخ امسال یک روز پس از نشست مورد حمایت آمریکا در ورشو لهستان با عنوان آینده صلح و امنیت در خاورمیانه برگزار می شود که بدون حضور بازیگران اصلی منطقه ای برگزار شد و مقامات آمریکایی و نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این نشست و در حاشیه آن اتهام هایی را علیه ایران مطرح کردند. از این رو کنفرانس امنیتی مونیخ فرصتی برای تبیین سیاست های اصولی جمهوری اسلامی ایران و بیان ریشه های ناامنی در منطقه غرب آسیا است. 
ظریف در نشست سال گذشته کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: با شکست قلمرو داعش، تهدید افراط گرایی از بین نرفته است. وی همچنین با دفاع از توافق هسته ای یادآور شد: منطقه ما نیازمند یک ساختار امنیتی منطقه ای جدید است. برای ساختن یک منطقه قوی باید واقع بین باشیم و تفاوت ها را بپذیریم. ما نیازمند حرکت از شکل بندی های امنیت جمعی ائتلافی به سمت مفاهیم در بر گیرنده مانند 'شبکه سازی امنیتی' هستیم که یک رویکرد 'غیر حاصل جمع صفر' است. 
توافق هسته ای نمونه ای چنین تفکر غیر حاصل جمع صفری بود. به رسمیت شناختن تفاوتها و در عین حال شناسایی یک هدف مشترک و حفظ احترام برای منافع همه طرف ها هدایتگر مذاکرات دشوار منتهی به توافق هسته ای بود. 
کنفرانس مونیخ سال گذشته در بحبوحه اتهامات و ادعاهای دولت دونالد ترامپ علیه توافق هسته ای با ایران، به صحنه دفاع اروپا و روسیه از برجام در برابر آمریکا تبدیل شد. 
«ارنست مونیز» وزیر انرژی دولت باراک اوباما در حضور «جان سولیوان» معاون وزارت خارجه دولت ترامپ با دفاع از برجام گفت: نقصی در برجام وجود ندارد که بخواهید اصلاحش کنید.
در کنفرانس امسال مونیخ نیز علاوه بر مباحث اصلی، شمار زیادی برنامه های جنبی برگزار می شود که از برنامه های امسال میزگردهایی درباره امنیت سایبری، قطب شمال، انرژی، سلامت، تهدیدهای فراملی، فناوری و دفاع اروپایی اعلام شده است. 
بسیاری از سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل، اتحادیه آفریقا، سازمان امنیت و همکاری اروپا و ناتو از کنفرانس امنیتی مونیخ به عنوان فرصتی برای برگزاری میزگردها استفاده می کنند. 
این کنفرانس بنا به گفته برگزار کنندگان آن، در پنج دهه گذشته به یکی از مجامع اصلی جهانی برای بحث درباره سیاست های امنیت بین المللی تبدیل شده است. 
کنفرانس دفاعی و امنیتی مونیخ از سال 1963 تاکنون هر سال در شهر مونیخ آلمان برگزار شده است و هدف کنفرانس گفت وگوی مسوولان و روسای سیاسی، اقتصادی، علمی و نظامی سراسر جهان درباره حفظ صلح و برقراری امنیت است. 

چاپ خبر