کدخبر : 532420
سرویس : کشورها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۷/۱۰/۱۸ - ۱۸:۲۷
نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه پايان يافت
مقیم/نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه بعد از ظهر امروز (سه‌شنبه ۱۸ دي‌ماه) با برگزاري آيين اختتاميه در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به پايان رسيد.

 

به گزارش مقیم، در آيين اختتاميه نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه، حجت‌الاسلام حسن اسلامي، عضو هيأت علمي دانشگاه اديان و مذاهب، سخنراني خود را با موضوع «شگفتي» ارايه داد و طي آن گفت: شگفتي داراي 6 شاخصه است كه شامل قضاوت، گشودگي، انفعال، تجربه عظمت، احترام به موضوعات شگفت‌آور و تواضع، مي‌شود.

وي همچنين با بيان اينكه با مشاهده طبيعت و محيط زيست مي‌توانيم حس شگفتي را تجربه كنيم، گفت: كسي كه تجربه شگفتي را از سر نگذرانده باشد، نمي‌تواند براي محيط زيست احترام قائل شود. همچنين كساني كه تجربه شگفتي را از سر مي‌گذرانند، متواضع مي‌شوند و نگاه مادي به محيط زيست و منابع آن ندارند.

احمدرضا توحيدي، عضو هيأت علمي گروه حقوق و بين‌الملل دانشگاه قم هم در سخنراني خود در اين مراسم به شرح اقدامات تروريستي گروه‌هاي افراطي و شبه ديني در خصوص تخريب محيط زيست پرداخت.

توحيدي همچنين فعاليت‌هاي برخي دولت‌هاي ديكتاتور و نيز دولت‌هايي كه به عضويت معاهده‌هاي مروبط به حفظ و نگهداري منابع آبي نپيوسته‌اند (سدسازي‌هايي كه مضرات آن براي كشورهاي همسايه است)، را دليلي براي تخريب محيط زيست منطقه و رشد فزاينده پديده گرد و غبار كه 66 برابر حد مجاز است را شرح داد.

وي اقدامات سياسي از جمله تحريم‌هاي آمريكا عليه جمهوري اسلامي ايران را از دلايل آلودگي كلانشهرهاي كشورمان عنوان كرد كه با توجه به عدم تأمين فيلترهاي مخصوص براي تصفيه‌هاي مورد نياز و نيز توليد، تهيه و استفاده از بنزين‌هاي با استاندارد‌هاي پايين، ايجاد مي‌شود.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه قم، پديده افسارگسيخته مهاجرت در دنيا را ناشي از جنگ و نيز تخريب محيط زيست دانست.

كشيش ونسان فرولدی، ريیس مرکز تعالیم پدران روحانی مرکز عالی آموزش نوکشیشان کاتولیک، ريیس مرکز گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت و نماینده واتیکان در فرانسه هم با تأكيد بر اينكه در باب محيط زيست در كنار رفتار اخلاقي و مباحث فلسفي، بايد بُعد سياسي را هم بيفزاييم، گفت: دولت‌هاي بايد بدانند كه؛ ما نسبت به اموال و دارايي‌هاي مشترك وظيفه اخلاقي داريم. درست است كه سدسازي، آثار مثبت بسياري دارد؛ اما ممكن است نتايج منفي براي ديگر كشورها داشته باشد.

وي تأكيد كرد: هر آنچه در خصوص حفظ محيط زيست به دست مي‌آوريم را بايد به نسل جوان انتقال دهيم. بنابراين در كنار وظيفه اخلاقي نسبت به محيط زيست، بايد راه‌هاي انتقال درست آموزه‌هاي به نسل ديگر را هم بدانيم و در اين باره نياز به آموزش داريم.

كشيش ونسان فرولدی در پايان تأكيد كرد: استفاده درست از منابع محيط زيست‌، تكليفي به دوش انسان است.

کاردینال جین نوئل آولین، ريیس شورای دانشگاه‌های کاتولیک فرانسه، آخرين سخنران اين آيين بود كه طي آن با تمجيد از مقالات و سخنراني‌هاي ارايه شده در اين دور از گفت‌وگوها، اظهار كرد: محيط زيست چيزي است كه پروردگار براي ما فراهم آورده تا در آن و در كنار همديگر زندگي كنيم و محيط زيست براي اين است كه به شگفتي برسيم و از اين شگفتي به پروردگار برسيم.

وي در پايان سخنانش گفت: دعا و آرزوي من اين است كه مسلمان و مسيحيان در كنار يكديگر باشند و در جهان امروز چنان بيدار باشند كه بدانند، انسانيت نبايد هرگز توانايي خود را فراموش كند و با استفاده از لذاتي كه خداوند در اختيار او قرار داده است، درست زندگي كند.

بنا بر اعلام اين گزارش، از ديگر حاضران در اين مراسم مي‌تواند به عماد افروغ، عضو هيأت علمي دنشگاه باقرالعلوم(ع)، حجت‌الاسلام سعيد جازاري، استاد دانشگاه كاتوليك پاريس و عضو نهاد تعاملات اسلام و مسيحيت در فرانسه، و جمعي ديگر از انديشمندان مسلمان و مسيحي كشورمان اشاره كرد.

چاپ خبر