کدخبر : 529027
سرویس : کشورها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۷/۷/۱۴ - ۱۷:۱۲
امروز انصارالله در مساله موشکی دست بالا را دارد
مقیم/ سفیر اسبق ایران در کویت گفت: جنگ و ناآرامی در یمن سه سال است که به طول کشیده و این یعنی با یک یا ده عملیات متقابل و پاسخ دهی از جانب نیروهای مقاومت فروکش نمی کند و ابعاد وسیع سیاسی و عملیاتی دارد که می طلبد در خصوص هر یک از آنها به جزییات وارد شد و بررسی و تحلیل مناسبی ارائه داد تا به درستی متوجه شرایط آن کشور شویم.

 به گزارش مقیم و به نقل از مهر، رضا میرابیان سفیر اسبق ایران در کویت ، در خصوص قدرت و توان دفاعی و موشکی مقاومت یمن در برابر نیروهای ائتلاف متجاوز به آن کشور اظهار داشت: اینکه امروز شما می بینید نیروهای مقاومت در یمن توانستند سه مرتبه فرودگاه بین المللی دُبی را هدف قرار می دهند، به نقاطی از خاک سعودی دسترسی پیدا کردند و یا اینکه کنترل تنگه باب المندب را در اختیار خود گرفتند، قطعا به معنای افزایش میزان قدرت و توان دفاعی نیروهای مقاومت است ولی فعلا نمی توان تعبیر بازدارندگی از آن داشت. 

وی گفت: زمان می برد تا بتوان توان بالای دفاعی انصارالله را عاملی بازدارنده تلقی کرد، اما درآینده بالاخره این مهم تحقق پیدا می کند به این دلیل که در آینده وسعت حملات به مناطق دیگر از سوی نیروهای مقاومت یمنی افزایش پیدا می کند که این می تواند با تکرار دفعات و استمرار، به عاملی بازندارنده در برابر ائتلاف متجاوزین تبدیل شود. 

میرابیان افزود: امروز انصارالله در مساله موشکی دست بالا را دارد و در روی زمین هم ائتلاف به رهبری عربستان دیگر آن توان سابق را ندارد و نخواهد داشت چرا که نیروهای مقاومت یمنی توانستند توازن قوا را در زمین هم ایجاد کنند. 

سفیر اسبق ایران در کویت تصریح کرد: اقداماتی که انصارالله انجام می دهد حق دفاع طبیعی آن گروه است، یعنی اینکه نمی تواند صرفا تماشاگر باشد و ببیند که شهرها و مناطق مختلف یمن بمباران می شوند و آنها هم کاری نکنند و دست روی دست گذارند، بنابراین این حق دفاع در قالب اقدام متقابل از سوی انصارالله در برابر تجاوزات ائتلاف سعودی به حساب می آید.

وی ادامه داد: جنگ و ناآرامی در یمن سه سال است که به طول کشیده و این یعنی با یک یا ده عملیات متقابل و پاسخ دهی از جانب نیروهای مقاومت فروکش نمی کند و ابعاد وسیع سیاسی و عملیاتی دارد که می طلبد در خصوص هر یک از آنها به جزییات وارد شد و بررسی و تحلیل مناسبی ارائه داد تا به درستی متوجه شرایط آن کشور شویم. 

میرابیان بیان کرد: روندی که از ابتدا تا کنون شاهد آن هستیم این را می گوید که نیروهای مقاومت یمن در حال تقویت خود هستند و نیروهای ائتلاف روند ضعف خود را طی می کنند، به عبارتی آنها در حال از دست دادن کارکرد خود هستند. شاهد این ماجرا می تواند این نکته باشد که طرف متجاوز در عملیات های متعدد بمباران علیه مردم یمن با تمام قوا وارد شده بود که نیروهای انصارالله را زمین گیر کند، اما نه تنها آنها ضعیف نشدند بلکه امروز شاهدید که می توانند به مناطق راهبردی و حساس عربستان و امارات هم دسترسی داشته باشند و منافع این دو کشور متجاوز را به شدت تهدید کنند که این نشان از قدرت گرفتن انصارالله دارد. 

میرابیان با اشاره به آخرین وضعیت انسانی در منطقه الحدیده تصریح کرد: ائتلاف فشار را بر این منطقه افزایش داده ولی به معنای این نیست که آن منطقه محاصره کامل شده و یا ارتباطش با صنعا قطع شده باشد. گزارش هایی وجود دارد مبنی بر اینکه وضعیت داخلی شهر عادی است و مردم به زندگی خود ادامه می دهند یعنی علی رغم تشدید فشارها و تحریم ها بر مردم منطقه الحدیده، مردم در حال سپری کردن زندگی خود هستند و شرایط عادی است. 

وی خاطرنشان کرد: طبیعی است که فشار روی مردم یمن به واسطه سه سال تجاوزگری، کشتار وسیع و ویرانی های برجای مانده بسیار، زیاد باشد و با گرفتاری های متعددی از جمله وجود بیماری و امثال آن دست و پنجه نرم کنند، ولی به هر حال زندگی یمنی ها همچنان ادامه دارد.

میرابیان در پایان گفت:نیروهای انصارالله تا به حال ۲ عملیات سنگین ائتلاف در الحدیده به شکست کشاندند و طرف مقابل موفق نشد که مقاومت شهر را به شکست بکشاند، یا ارتباط آن را با پایتخت قطع کنند و یا اینکه شهر را به محاصره خود در آورند، چرا که قدرت مقاومت انصارالله اجازه نداد که چنین امری محقق شود.

چاپ خبر