کدخبر : 502915
سرویس : استان ها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۷/۳/۱۸ - ۱۴:۴۹
علی (ع) و دغدغه وحدت - محمدعلی حیدری هایی
مقیم/ امسال شب های قدر و سالگرد شهادت امام علی(ع) در شرایطی برگزار می شود که ، بشریت وارد مرحله جدیدی از زندگی خود شده و ملت ایران نیز در منطقه غرب آسیا با شرایط ویژه ای از تحریم های ظالمانه تا تهدیدهای نظامی روبه رو است، آن هم هنگامی که بیشترین هزینه ها را در جنگ علیه تروریسم در منطقه و جهان پرداخته است.

طی یک ماه گذشته ، تحت تحریم های جدید دونالد ترامپ قرار گرفته ایم، در حالی که آژانس بین المللی انرژی هسته ای ، عمل به تعهدات ایران را در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، برای یازدهمین بار در دو سال گذشته و از هنگام اجرایی شدن توافق برجام تایید کرده است.
ولی دولت قلدر آمریکا در ادامه پیمان شکنی هایش ، کار را بدانجا رساند که رهبری انقلاب در روز چهاردهم خرداد و در حرم مطهر ، بطور جدی طرف های دیگر برجام یعنی اروپایی ها را مورد عتاب قرار دادند و از دولت خواستند تا مقدمات دور جدیدی از غنی سازی تا سقف 190 هزار سو را 'فعلا در چارچوب برجام' فراهم کند.
وضعیت جدید ، ما را در یک مرحله تاریخی از انقلاب و تاریخ کشور هزاران ساله مان ایران قرار داده است و به اعتبار نظر قاطبه علما، نخبگان و حتی مردم کوچه و بازار بیش از هر زمان به وحدت نیاز داریم، عنصری که مردی چون علی(ع) برای غلبه اش بر جامعه روزها خون دل ها خورد و ، شبانگاه ناله ها در چاه کرد. 
علی (ع) که این شبها متعلق به اوست، برای وحدت 25 سال سکوت و خانه نشینی را انتخاب کرد تا مبادا در گرد و غبار و هیاهوی اختلافات، جامعه اسلامی دچار تفرقه شود و میراث رسول گرامی اسلام محمد (ص) به خطر افتد و برغم آنکه حکومت خلفا را به رسمیت نمی شناخت، در عین حال سکوت کرد و حتی به آن حکومت ها کمک کرد و مشاوره هم داد. 
علی (ع) در اجرای بی قید و شرط کلام الهی آنجا که می گوید «واعتصموا بحبل اللّه جمیعاً و لاتفرقوا واذکروا نعمة اللّه علیکم اذکنتم اعداءً فالّف بین قلوبکم فاصبحتم بنعمته اخواناً(1)... با تمام وجود گام بر می دارد و محکم و تا لحظه شهادت از تلاش برای ایجاد همگرایی و همبستگی جهان اسلام از پا نمی نشیند. 
او همچنان بر پایه کلام خدا: «قل هوالقادر علی ان یبعث علیکم عذاباً من فوقکم او من تحت ارجلکم اویلبسکم شیعاً...'(2) به این مضمون که 'بگو او قادر است عذابی از طرف بالا و یا از زیر پایتان برشما فروفرستد و یا آن که لباس تفرقه و پراکندگی برشما بپوشاند...'، فریاد بر می آورد تا شاید مسلمین را بیدارکند. 
شهید شب قدر، حین جنگ علیه گمراهان نیز تمام تلاش خود را بکار می گیرد و اوج آن در جنگ صفین است که در میان فشارهای نا اهلان و جاهلان که برداشتی سطحی از دین محمدی داشتند، برای جلوگیری از اختلافات ، به حکمیت تن می دهد تا تاریخ نتواند نقشش را در تحقق وحدت میان مسلمانان انکار کند. 
امام علی علیه السلام هنگام نبرد با اهل شام، از اختلافات بین مسلمانان می نالد و مدام به همه طرف ها یادآوری می کند که محور همگرایی و وحدت میان مسلمانان، خدا و پیامبر واحدی است که همه به آن ایمان دارند و در این خصوص می گوید ' وکان بدء امرنا أناالتقینا والقوم من اهل الشام و الظاهر ان ربنا واحد و نبیّنا واحد و دعوتنا فی الاسلام واحد»؛ یعنی جریان کارمان با درگیری با گروهی از اهل شام آغاز شد، در حالی که به ظاهر پروردگارمان، پیامبرمان و دعوت اسلامیمان یکی بود.
مولای متقیان دغدغه وحدت میان مسلمانان را داشت و از بروز اختلافات در میان امت اسلامی همواره نگران بود، بطوری که در نهج البلاغه از او می خوانیم «ایهاالناس شقوا امواج الفتن بسفن النجاة و عرّجوا عن طریق المنافرة وضعوا تیجان المفاخرة»(3) ؛ امواج کوه پیکر فتنه ها را با کشتی های نجات (علم، ایمان و اتحاد) درهم شکنید؛ از راه اختلاف و پراکندگی کنار آیید، تاج تفاخر و برتری جویی از سر بنهید. 
و در عتاب دادن به مدیران حکومتی در هنگامه تهدید خارجی در نهج البلاغه از مولا می خوانیم که «واللّه یمیت القلب و یجلب الهم اجتماع هولاء القوم علی باطلهم و تفرقکم عن حقکم»(4) ؛ به خدا سوگند! که چنین وضعی قلب را می میراند و از هرسو غم و اندوه برمی انگیزد که این قوم برباطل خویش متحد و همداستان اند و شما بر محور حقتان پراکنده اید؛ یعنی شما که برحق هستید، باید متحد باشید
اکنون مائیم و همه دغدغه های علی علیه السلام ، آن هم در زمانه ای که مرد دیوانه ای که بر دو عنصرتعیین کننده قدرت جهان یعنی دلار و سلاح غالب شده است.
در شرایط حاضر علی (ع) باردیگر ما را به وحدت می خواند و همچنان در گذر تاریخ دغدغه وحدت میان پیروان و شیعیانش دارد. آنچه قابل انکار نیست، اینکه ملت ایران در تاریخ پر فراز و نشیب خود بویژه در 40 سال گذشته با تاسی و پیروزی از امام اول خود و نیز امام راحل که این روزها سالگرد ارتحالش را گرامی داشتیم، با تمام پوست و گوشت و استخوانش وحدت و انسجام ملی را نمایش داده است و اکنون می ماند ، گروه ها و جریان های سیاسی که در این شرایط پر ماجرا چگونه خود را عرضه کنند و می ماند پشتوانه ای ملی که برای عبور از این گردنه سخت ، پشت دولت و دستگاه سیاست خارجی بایستد. 

چاپ خبر