کدخبر : 501068
سرویس : استان ها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۰۱:۱۶
انتقال سفارت به قدس، افشای چهره واقعی آمریکا- احمد نساجی
مقیم/ درحالی که انتظار می رفت انتقال سفارت آمریکا به شهر اشغالی 'قدس' دست کم ۲ سال طول بکشد، مسئولان این کشور در اواخر اسفند ۹۶ اعلام کردند که این اقدام تا دو ماه دیگر و در ۱۴ ماه مه (۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷) انجام می شود.

بر اساس تصمیم 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا، قرار است سفارت این کشور در روزهای پیش رو از 'تل آویو به ساختمان کنسولگری آمریکا در محله 'ارنونا' در شهر قدس منتقل شود.
می توان گفت که این اقدام ترامپ در اعلام قدس به عنوان پایتختی رژیم صهیونیستی، تصمیمی ناگهانی نبوده، بلکه سیاستمداران آمریکایی این مساله را پس از دریافت پرونده فلسطین از انگلیس دنبال می کردند و در حقیقت این ادامه همان سیاست قدیمی واشنگتن است .
باید ریشه تصمیم های آمریکا درباره فلسطین اشغالی را در سال 1957 جستجو کرد؛ زمانی که دولت 'آیزنهاور' رئیس جمهوری وقت این کشور به بهانه امنیت ملی، حق دخالت در خاورمیانه را برای ایالات متحده قائل شد. تصمیم 60 سال پیش آیزنهاور، رابطه مستقیمی با آنچه امروز در سرزمین های اشغالی فلسطینی شاهد آن هستیم، دارد .
در تایید این مطلب اینکه کنگره آمریکا در 23 اکتبر 1995 میلادی طرح انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را تصویب کرد و دولت های مختلف در کاخ سفید از آن زمان تاکنون از اجرای این مصوبه کنگره امتناع کرده اند . واشنگتن تا پیش از ریاست جمهوری ترامپ، همواره اجرای این مصوبه را هر شش ماه یکبار به تعویق انداخته است .
درحالی که شورای امنیت سازمان ملل متحد در دسامبر سال میلادی گذشته (2016) قطعنامه ای تصویب و تاکید کرد که 'هیچ تغییری در مرزهای قبل از چهارم ژوئن 1967 از جمله در رابطه با بیت المقدس به رسمیت شناخته نخواهد شد، مگر اینکه طرف ها در مذاکرات بر سر آن به توافق برسند'، اما ترامپ در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وعده داد که این مصوبه را اجرا می کند و بسیاری از کشورها از جمله ایران، عراق، ترکیه، مصر، اردن، آلمان، انگلیس و فرانسه به تصمیم ترامپ اعتراض کردند.
در پی اعلام تصمیم ترامپ مبنی بر عملی کردن شعار انتخاباتی اش، شورای امنیت سازمان ملل در نشستی به قطعنامه پیشنهادی مصر، رای داد و تصمیم ترامپ را لغو کرد، اما با وجود تایید همه 14 عضو دیگر این شورا، آمریکا آن را وتو کرد.
پس از وتوی آمریکا در شورای امنیت، سازمان ملل در اقدامی دیگر قطعنامه مزبور را در مجمع عمومی به رای گذاشت که با موافقت 128 کشور جهان تصویب شد.
با توجه به اینکه رژیم صهیونیستی در سال 1967 میلادی در حمله به اردن، بیت المقدس شرقی و کرانه باختری رود اردن را اشغال کرده و قطعنامه صریح شورای امنیت، اسراییل را اشغالگر خوانده و خواستار خروج از این مناطق شده، اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر، نقض آشکار قطعنامه های سازمان ملل و قوانین بین المللی است.
ترامپ با به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت دولت جعلی اسرائیل و انتقال سفارتخانه آمریکا از تل آویو به قدس، نشان داد که در دشمنی با مسلمانان کم نمی گذارد و در حقیقت با این اقدام به 'بنیامین نتانیاهو' در شرایطی که با معضلات فساد مالی و افشای فسادهای شخصی درگیر است، کمک می کند تا بتواند اعتبار از دست رفته را بازیابد.
ترامپ، سیاست های 'باج خواهی از طریق ارعاب و وعده و وعید'، 'بازگشت به میز مذاکره در قبال استمرار کمک های مالی' و 'قطع کمک های آژانس کاریابی و امدادرسانی به آوارگان فلسطینی' (آنروا) را در پیش گرفته که این همه نشانه دشمنی وی با ملت فلسطین است.
هدف اصلی این اقدامات خصمانه آمریکایی ها پایان دادن به مساله فلسطین و پاک کردن آن از افکار جهانی است تا با چشم انداز رژیم غاصب صهیونیستی در داخل برای شهرک سازی ها و جذب بیشتر شهرک نشینان و در نهایت یهودی سازی قدس، همراهی کنند.
هر چند این اقدام ترامپ، کاملا اشتباه است، اما حداقل نیت واشنگتن بر همه جهان آشکار شد که در پس ظاهر فریبکارانه آمریکا برای فلسطین چه می گذرد. به طور یقین آمریکایی ها و صهیونیست ها باید بدانند که این اقدام واکنش بازدارنده و جدی افکار عمومی و آزاداندیشان نه تنها در جهان اسلام بلکه در سراسر دنیا را به همراه داشته و دارد، اما آیا اشغالگران تبعات و هزینه های سنگینی را در این خصوص متحمل خواهند شد.
** کارشناس خاورمیانه

چاپ خبر