کدخبر : 494430
سرویس : کشورها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۱۴:۰۴
گسترش همکاری های دانشگاه پونا با وابستگی فرهگني ایران در بمبئي
مقیم/ سرپرست سرکنسولگری و ريیس خانه فرهنگ ایران در بمبئي هند، با نیتن ار. کارمالکار، معاون دانشگاه بین‌المللی پونا ديدار و گفتگو کردند.

به‌ گزارش  مقیم،  در ابتدای این نشست معاون دانشگاه پونا گفت: هزاران سال است که ملت ایران و هند، پیوستگی‌ها و وابستگی‌های اخلاقی و معنوی فراوان داشته که مظاهر آن در فرهنگ، هنر (اعم از ادبیات، شعر، موسیقی و ...) و دانش‌های مختلف متجلی شده است. دیرینه و قدمت روابط فرهنگی ایران و هند، سخن گفتن از آن را دشوار می‌سازد، زیرا آنقدر پیوستگی‌ها و ابعاد این روابط عمیق و گسترده است که نمی‌توان با مقدمه‌ای اجمالی به ابعاد و زوایای آن پرداخت.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به روابط علمی ایران و هند در زمان‌های گذشته گفت: هند در گذشته، به ویژه در عصر مغول‌ها، مهد دانش و تجارت و علم‌آموزی برای ایرانیان به شمار می‌رفت و ویژگی مهم آن دوره، هم‌سنگ و هم‌‌تراز بودن دو فرهنگ و تمدن ایران و هند است. در آثاری چون «کلیله و دمنه» و آثار مشاهیر معروفی چون ابوریحان بیرونی که درباره هند نوشته شده منعکس شده است و امیدوارم که در آینده نیز روابط فرهنگی علمی و فرهنگی دو کشور بیش از پیش بسط و گسترش یابد.
در ادامه سرپرست سرکنسولگری ایران در بمبئي، بيان كرد: مشترکات فرهنگی دو کشور با تمدن، بسیار زیاد است و در زمان کوتاه نمی‌توان آن را برشمرد. تأثیرات فرهنگی هند و ایران، دوسویه و متقابل بوده است.
وي سپس با اشاره به توان علمی کشورمان گفت: روند آموزشی در ایران با وجود موانع زیادی از سوی قدرت‌های برتر شتاب خوبی به خود گرفت و امروزه تلاش و کوشش فرهیختگان و مردم ایران توانست در زمینه آموزشی خود کفا شود و در حال حاضر، ایران با بهره‌گیری از توان و ظرفیت علمی جوانان خود، راه‌اندازی و ساخت شرکت‌های دانش بنیان، زمینه را برای پیشرفت روزافزون علمی فراهم آورده است.
وی در ادامه سخنان خود اظهار كرد: دیپلماسی یک ابزار دوستانه، ملایم و مثبت برای کم‌کردن فاصله بین ملت‌ها به شمار می‌رود و امید آن است که در آینده این دانشگاه با پتانسیل مناسبی که دارد، بتواند با مراکز علمی کشور ایران روابط خوبی برقرار کند.
مهدي زارع‌بي‌عيب، وابسته فرهنگی کشورمان در بمبئي نيز با بيان سخناني در اين ديدار گفت: پیوندهای فرهنگی، تمدنی و پیشینه تاریخی چندهزار ساله بین ایران و هند همواره یکی از عوامل اصلی پیوند و گسترش روابط دو کشور بزرگ ایران و هند در طول تاریخ بوده است.
وي ادامه داد: همسایگی دو کشور ایران و هند و مهاجرت ادبا، شاعران، عرفا و علمای بزرگ به هند در ترویج دین اسلام و زبان فارسی در این کشور تأثیر ویژه‌ای داشته است. در قرون وسطی و در دوره سلطنت نیز فرهنگ و تمدن ایرانی در این کشور از عمق زیادی برخوردار شد و جالب آن است که امروز نیز در بیش از 100 دپارتمان و کالج این کشور زبان فارسی تدریس می‌شود و هم‌اکنون بیش از یک میلیون نسخه خطی به زبان فارسی به همراه آثار زیادی از خطاطی، نقاشی و خوشنویسی مربوط به هنرمندان ایرانی در این کشور وجود دارد.
وابسته فرهنگي ایران در بمبئي در ادامه سخنانش اظهار امیداوری کرد که در آینده نیز همکاری میان دانشگاه پونا با وابستگی فرهگني ایران در بمبئي گسترش یابد.

چاپ خبر