کدخبر : 493244
سرویس : استان ها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۱۲:۰۸
راه ابریشم نوین چین و مخاطرات امنیتی - مسعود احمدی*
مقیم/ مدت هاست مساله تامین امنیت در حوزه موسوم به راه ابریشم که چین به دنبال همکاری در آن با دهها کشور دیگر است به یک چالش اساسی و بحث برانگیز تبدیل شده است.

بخصوص وقتی که در سال 2017 میلادی دو معلم زبان چینی گروگان گرفته شده توسط تروریست ها و جدیدا نیز یک شهروند دیگر این کشور در پاکستان کشته شدند این موضوع بیش از هر زمانی دیگری نمود پیدا کرده است.
این مساله بار دیگر هم بحث مبارزه با تروریسم را در چین مطرح کرده و هم این موضوع را بیشتر نمایان کرد که خطرهای امنیتی می تواند باعث شود تا اجرای بسیاری از طرح های راه ابریشم نوین دریایی و زمینی قرن بیست و یکم با مشکل مواجه شود و شاید به همین دلیل دولت چین تاکید کرده است با کشورهای دیگر در راستای ریشه کن کردن تروریسم همکاری خواهد کرد.
همین موضوع باعث شد تا در پایان اجلاس اخیر سازمان همکاری شانگهای هم بار دیگر اعضای کشورهای شرکت کننده بر مبارزه با تروریسم و افراط گرایی تاکید کنند. 
موضوع مخاطرات امنیتی اکنون بار دیگر در جامعه چین مورد بحث قرار گرفته زیرا پاکستان از چند روز قبل اعلام کرده است شهروندان چینی در این کشور ممکن است هدف حملات تروریستی قرار گیرند و سفارت چین در اسلام آباد همین این موضوع را مورد تایید قرارداده و خواستار افزایش تدابیر امنیتی برای حراست از اتباع چین شده است.
بخصوص حالا که گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق به طور کامل شکست خورده است چین این نگرانی را دارد که اذناب آنها شهروندان و طرح های این کشور را مورد حمله قرار دهند و تلاش های راهبردی چین برای اجرای بزرگترین طرح اقتصادی دنیا در قرن بیست و یکم را از بین ببرند.
دولت چین البته در حال توسعه یک سامانه ارتباطی با کشورهای مرتبط با راه ابریشم است و گفته است تدابیر امنیتی را برای حراست از شهروندان و شرکت هایش بیشتر خواهد کرد همزمان اسلام آباد قول داده است برای امنیت اجرای کریدور اقتصادی دو طرف که ارزشی بین 46 تا 56 میلیارد دلار دارد، 15 هزار نیروی نظامی اختصاص دهد.
دولت چین پذیرفته است از لحاظ امنیتی خلل هایی وجود دارد به ویژه اینکه شرکت های امنیتی این کشور از لحاظ کارکردهای حرفه ای فاصله زیادی با دیگر کشورهای پیشرفته دارند.
سخت افزارها، نرم افزارها، اطلاع رسانی های متقابل، ایجاد سامانه های خطرسنجی و مدیریت بر مخاطرات همگی از موضوعاتی است که چین باید در راستای امنیت طرح های راه ابریشم که قاره های آسیا، اروپا و آفریقا را به هم مرتبط می سازد، مورد توجه قرار دهد.
این مساله مطرح است که اصولا به دلیل اینکه چین در مناقشات منطقه ای و جهانی ورود نمی کند اتباع این کشور هدف حملات تروریستی نیستند اما به نظر می رسد تروریسم مرز نمی شناسد و هر آن ممکن است با افزایش سفر چینی ها به کشورهای دیگر آنها هدف چنین حملاتی قرار گیرند و طرح های راه ابریشم هم از کار بیفتد و کشورهای دیگر هم رغبت زیادی به مشارکت در آن نداشته باشند.
رسانه های گروهی چین از بابت اتفاقی که در پاکستان افتاده ابراز نگرانی کرده اند و افزوده اند مساله کشته شدن این افراد و حالا هشدار به حملات تروریستی در شرایطی رخ می دهد که پاکستان برای چین به دلیل راه اندازی یک کریدور اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار است.
رسانه های چین از دولت خواسته اند تا فعال تر از گذشته با کشورهای دیگر در خصوص مبارزه با تروریسم و افراط گرایی مقابله کند.
همزمان اعلام شده است باتوجه به اینکه چین در حال پیشبرد برنامه راه ابریشم در منطقه است این حوادث باعث نگرانی هایی در زمینه اجرای طرح های زیربنایی شده است.
چین در حال افزایش همکاری های امنیتی خود با کشورهای منطقه بخصوص پاکستان است تا اجازه ندهد حملات تروریستی مانع پیشبرد طرح راه ابریشم شود.
از زمانی که طرح جاده ابریشم نوین از سوی رییس جمهوری خلق چین در سال 2013 میلادی مطرح شد تحولات اقتصادی فراوانی در منطقه رخ داده است که از لحاظ آماری هم می توان آن را مورد توجه قرار داد.
در ابتدای امر چین اعلام کرد برای پیشبرد این برنامه صندوقی به ارزش 40 میلیارد دلار اختصاص داده است از آن زمان به این طرف ارزش تبادلات تجاری چین با کشورهای حوزه راه ابریشم به افزون بر سه هزار میلیارد دلار رسیده است.
گزارش های آماری رسمی نشان می دهد قرار است طرح های اقتصادی تازه ای نیز در این ارتباط برای سرمایه گذاری به ارزش 305 میلیارد دلار اعلام شود.
چین برای این منظور از سال 2013 میلادی تاکنون با 50 کشور حوزه راه ابریشم قراردادهای اقتصادی امضا کرده و نزدیک به 56 منطقه اقتصادی و تجاری ایجاد شده است.
آکادمی علوم اجتماعی چین در تازه ترین گزارش خود آورده است میزان سرمایه گذاری کشورهای مرتبط با این راه بتدریج در حال افزایش است.
از سال 2015 میلادی به این طرف بیشترین طرح هایی که سرمایه گذاران چینی بخصوص به آن علاقه نشان داده اند سه قلمرو انرژی، طرح های زیربنایی حمل و نقل و همچنین فناوری اطلاع رسانی و مخابراتی است.
همچنین بررسی های علمی نشان می دهد بیشترین سرمایه گذاری های جذب شده مربوط به کشورهای خاورمیانه، آسیای جنوبی و همچنین کشورهای آسیای جنوب شرقی است.
اگرچه چین صندوق بزرگی را برای توسعه این راه اختصاص داده اما خود از سال 2013 میلادی تاکنون بیش از 50 میلیارد دلار در راه ابریشم جدید سرمایه گذاری کرده است البته این رقم بجز سرمایه گذاری 115 میلیارد دلاری است که بسیاری از شرکت های چینی به طور مستقیم در کشورهای حوزه این راه انجام داده اند.

چاپ خبر