کدخبر : 493233
سرویس : کشورها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۶/۱۱/۲۲ - ۲۳:۴۵
طنین سرود 'ای ایران' در ارکستریون مسکو
مقیم/ در جشنی که به همت انجمن اسلامی دانشجویان مسکو و رایزنی فرهنگی ایران برگزار شده بود جمعی از دانشجویان حاضر در مسکو شامگاه شنبه ، به صورت دست جمعی سرود «ای ایران ای مرز پرگوهر» را در ارکستریو مسکو خواندند.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا،  در این مراسم حجت الاسلام صابر اکبری جدی نماینده ولی فقیه در کشور روسیه، رضا ملکی رایزن فرهنگی ایران و برخی از روس های علاقه مند به فرهنگ و تاریخ ایران حضور داشتند.
حجت الاسلام صابر اکبری در بخشی از این مراسم گفت: این مناسبت ها متعلق به ملت ایران است ‌و بزرگداشت این روز، توجه به بزرگی ملت ایران و نشانگر اهمیتی است که به تاریخ و فرهنگ خود می دهیم.
وی گفت: در روسیه وقتی از ایران سخن می گوییم همه به بزرگی و تاریخ کهن کشورمان اشاره می کنند.
مدیر مرکز اسلامی مسکو افزود: انقلاب اسلامی یک حرکت بزرگ توسط ملت ایران بود که توانست یک رژیم را تغییر دهد و مردم با رای خود حکومت جدیدی را سر کار آوردند. 
وی گفت: برای نسل امروز انقلاب، 22 بهمن 57، یک خاطره تاریخی است اما برای امسال من که از نزدیک انقلاب را دیدند و در جبهه حضور داشتند، این رویداد بخشی از زندگی آنان است؛ نسل ما نسلی بود که جان داد ‌و پای صحنه آمد. 
به گفته وی، مجاهدت های جوانان دهه پنجاه، برای ایران افتخارآمیز است و نسل امروز ایران وظیفه سنگینی دارد چرا که دشمنان بیشتر شده اند و ضربه ها نیز شکل های مختلفی به خود گرفته است و دشمنان در آرزوی آن هستند که ایران را به چند قسمت تقسیم کنند.
نماینده ولی فقیه در روسیه اظهار داشت: امروز جوانی که تا پاسی از شب درس می خواند تا روزی به مردم سرزمین خود خدمت کند در واقع راه جوانانی را می روند که در راه تحقق انقلاب اسلامی و دفاع هشت ساله از کشور به مقام شهادت دست یافتند.
در ادامه این برنامه بیانیه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان ایرانی در اروپا خوانده شد که اصلاح نظام بانکی، مبارزه با فساد و رانت و توجه به مشکلات اقتصادی مردم، ازمهمترین محورهای آن بود.
گنادی آودییف رایزن فرهنگی شوروی سابق در ایران و کارشناس ارشد انستیتو تمدن های جهانی روسیه و همسرش، الکساندر پالیشوک استاد دانشگاه، ایران شناس و مترجم کتاب دفاع مقدس، دانیال گریستال یکی از دانشجویان نخبه رشته زبان فارسی دانشگاه ملی روسیه از دیگر میهمانان این مراسم بودند.

چاپ خبر