کدخبر : 493126
سرویس : کشورها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۶/۱۱/۲۱ - ۱۳:۱۱
تدابیر روسیه برای مقابله با مشکلات اقتصادی - رحمت الله خدادادی*
مقیم/ اقتصاد روسیه در ماه های اخیر اگر چه همچنان رشد اقتصادی بالای یک درصد را دارد اما با ادامه تحریم های غرب به رهبری آمریکا و نیز سقوط بهای نفت در بازار جهانی، رشد اقتصادی این کشور روند نزولی به خود گرفته است، حال سوال اینجاست که رهبران روسیه برای مقابله با این وضع چه خواهند کرد؟

کمیته آمار دولتی روسیه به تازگی در گزارشی اعلام کرده است که رشد اقتصادی روسیه در سه ماهه نخست سال 2017، 2 درصد، سه ماهه دوم 2.5 درصد، سه ماهه سوم 1.8 و سه ماهه چهارم 1.3 درصد بود.
تولید ناخالص ملی روسیه نیز در سال گذشته با یکهزار و 461 میلیارد دلار در مکان دوازدهم جهانی قرار گرفت، در حالی که در سال 2013 تولید ناخالص ملی این کشور دو هزار و 556 میلیارد دلار بود به عبارت دیگر به نصف کاهش یافت.
این ارقام نسبت به چهار سال پیش (قبل از اعمال تحریم های غرب علیه روسیه) کاهش قابل توجه یافته است که به نظر می رسد چند عامل در بروز آن بی تاثیر نبوده است.

** تحریم های غرب
یکی از علت های کند شدن آهنگ رشد اقتصاد روسیه، تحریم های اقتصادی و مالی کشورهای غربی است که از سال 2014 به درخواست آمریکا بر این کشور اعمال شده است.
اتحادیه اروپا نیز در پیروی از سیاست های ضدروسی آمریکا و برای تحت فشار قرار دادن مسکو برای پذیرفتن شرایط غرب در اوکراین از جمله بازپس دادن شبه جزیره کریمه به این کشور، چند بسته تحریمی علیه روسیه وضع کرده است.
تحریم های غربی بخش های مختلف اقتصاد روسیه را تحت تاثیر قرار داده است که مهم ترین آن بخش نفت و جلوگیری از صدور فناوری های پیشرفته به این کشور بویژه برای بازداشتن اکتشاف منابع نفت و گاز در حوزه های دشوار و در مناطق قطبی و سردسیری است.
در سال 2017 چند بسته تحریم های اقتصادی از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا بر روسیه اعمال شد و با توجه به حفظ اختلافات دو طرف در مساله اوکراین انتظار می رود این محدودیت ها امسال نیز ادامه یابد.

**سقوط بهای نفت در بازار جهانی
عامل دیگر کاهش رشد اقتصادی روسیه، سقوط بهای نفت در بازار جهانی است که حدود 55 درصد درآمدها و منابع ارزی این کشور را تشکیل می دهد. 
روسیه روزانه بیش از 11 میلیون بشکه نفت تولید می کند که بیش از نیمی از آن به کشورهای دیگر صادر می شود و چند شرکت دولتی و خصوصی مسئولیت تولید و صادرات نفت خام را برعهده دارند.
پیش از افت اقتصادی روسیه در سه سال پیش بهای نفت در بازار جهانی تا بشکه ای بیش از 110 دلار هم رسیده بود که موجب افزایش درآمدهای ارزی این کشور شد و ذخایر طلا و ارز خارجی روسیه در آن دوره به حدود 600 میلیارد دلار رسید که بالاترین سطح در تاریخ معاصر این کشور پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است. 
در زمان حاضر نیز با همکاری روسیه و سایر کشورهای غیرعضو اوپک با اوپک در دو سال اخیر و تثبیت بهای نفت در بازار جهانی، بهای نفت تا حدودی افزایش یافته و از 40 دلار در آن زمان به نزدیک 60 دلار برای هر بشکه رسیده است.
اقتصاد روسیه به شدت به نفت وابسته است و مقامات این کشور به دنبال راهی برای برون رفت از این وضعیت هستند.

**وابستگی به درآمدهای نفتی
در این شرایط با توجه به امکان کاهش درآمدهای ارزی روسیه بر اثر تحریم های غربی یا کاهش دوباره بهای نفت در بازار جهانی، دولت روسیه کاهش وابستگی به درآمدهای نفت و گاز و اتکا به بخش های دیگر اقتصادی را در دستور کار قرار داده است.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده است که در روند کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، بخش های اقتصادی روسیه در وهله اول بخش های مرتبط با فناوری های پیشرفته باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
دولت روسیه امیدوار است که با رشد بخش های غیرنفتی اقتصاد این کشور، زمینه برای تاثیرگذاری آمریکا و غرب بر اقتصاد روسیه از بین برود یا کاهش یابد و در این عرصه توجه اصلی به توسعه همکاری ها با کشورهای دوست همچون چین، هند، ترکیه، ایران و سایر کشورهای منطقه است.

روس ها چه خواهند کرد؟
اگر چه در تب و تاب انتخابات ریاست جمهوری روسیه کمتر کسی از برنامه های اقتصادی یا جراحی اقتصادی روسیه سخن می گوید اما به نظر نمی رسد که روسها برای مقابله با تحریم های خارجی چاره ای جز اتکا به توان داخلی و تغییر ساختارهای اقتصادی خود (توجه بیشتر به بخش خصوصی) داشته باشند و راهکاری به غیر از کاهش وابستگی بیش از پیش اقتصاد خود به نفت پیدا کنند.
در حال حاضر ولادیمیر پوتین با فاصله زیاد نسبت به سایر نامزدها، بیشترین شانس را برای تصاحب صندلی ریاست جمهوری یک دوره شش ساله دیگر دارد چرا که اکثر روس هایی که دوران فروپاشی روسیه را لمس کرده اند از او به عنوان نجات دهنده این کشور پس از فروپاشی جماهیر شوروی یاد می کنند.
او که به نظر می رسد برای تکرار مقام ریاست جمهوری، نیازی به ارایه برنامه جدید به مردم روسیه ندارد، چند روز پیش در جمع نمایندگان انتخاباتی به صورت تلویحی برنامه روس ها برای آینده را توضیح داد.
پوتین گفت: روسیه باید جهش بزرگی داشته باشد، باید این هدف تامین شود ما با همه مشکلات و امور غیر منتظره به حرکت رو به رشد خود ادامه می دهیم.
رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه این هدف ابر ماموریت تمام ملت روسیه خواهد بود، اظهار داشت: تمامی موانع پیشروی پیشرفت کشور باید از میان برداشته شود.
محبوبیت پوتین بالاست و همه می‌دانند که هم اکنون فردی خبره تر از او در امور سیاسی و اقتصادی روسیه وجود ندارد، اما خیلی ها این را هم می دانند که جهش اقتصادی در روسیه با اصلاحات بغرنجی بوجود خواهد آمد که اعلام آن در زمان انتخابات، بعید به نظر می رسد.
بنابراین پیش بینی می شود که جراحی اقتصادی روسیه پس از انتخابات ریاست جمهوری، اولین اولویت کاری شش سال آتی قهرمان روس ها باشد کاری که بخشی از جامعه را تحت تاثیر قرار خواهد داد اما در نهایت اگر موفق باشد، روند رشد اقتصادی روسیه را به سال های قبل از تحریم باز می گرداند و سبب می شود که شرکای غربی روسیه در روابط خود با این کشور تجدید نظر کنند.

چاپ خبر