کدخبر : 492050
سرویس : استان ها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۱۳:۳۳
خانواده های خدمه سانچی در آرزوی بازگشت پیکرهای عزیزان خود
مقیم/ خانواده هایی که تا روز گذشته به زنده ماندن عزیزان خود امید داشتند، اکنون در آرزوی بازگشت پیکرهای آنها باشند.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، 16 دی یک کشتی فله بر چینی حامل 64 هزار تن گندم در 200 مایلی شانگهای به نفتکش ایرانی سانچی که حامل بیش از 130 هزار تن میعانات گازی بود، برخورد کرد.
پس از این واقعه، نفتکش سانچی با 30 تبعه ایرانی و دو بنگلادشی دچار حریق و انفجارهای سنگین شد که کار امداد رسانی در منطقه را با مشکل مواجه و در برخی مواقع ناممکن کرد.
با وجود تاکید رئیس جمهوری برای کمک به سرنشینان نفتکش و بسیج امکانات دولتی برای نجات خدمه این کشتی، که به اعزام علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول ویژه رسیدگی به این واقعه، گروه های کارشناسی و امدادی و تکاوران ارتش به منطقه همراه بود، غرق شدن نفتکش در صبح امروز، همه امیدها را بر باد داد.
نفتکش سانچی، پس از انفجار و فوران آتش از نیمه شب که نزدیک شدن از فاصله یک هزار متری را ناممکن کرده بود در نهایت، غرق شد و 29 خدمه خود را به کام دریا فرو برد.
در روزهای گذشته، تنها پیکر سه سرنشین نفتکش سانچی پیدا شده بود که برای شناسایی آنها عملیات آزمایش دی.ان.ای آغاز شده است.

** ناامید شدن خانواده ها در ساختمان شماره 2 شرکت ملی نفتکش
سالن ساختمان شماره 2 شرکت ملی نفتکش در روزهای اخیر و پس از اعلام حادثه، مملو از خانواده هایی بود که برای اطلاع از آخرین وضعیت عزیزان خود، مراجعه می کردند.
این سالن که در روزهای گذشته به محل انتظار برای شنیدن اخبار امیدبخش تبدیل شده بود، امروز (یکشنبه) پس از اعلام غرق شدن نفتکش و قطعی شدن جانباختن همه سرنشینان، به فضای نا امیدی، شیون و ناله بدل گشت.
در هر گوشه ای از سالن، پدری، مادری، همسری، خواهری، برادری و یا فرزندی مشغول گریه و ناله بود.

**از حال رفتن خویشاوندان خدمه نفتکش سانچی پس از اعلام غرق کشتی
اعلام خبر غرق شدن نفتکش که امید خانواده ها را بر باد داد، باعث بد حال شدن شماری از افراد شد به طوری که چند نفری در اتاق های ساختمان بستری شده و آمبولانس نیز افراد بدحال تر را به مراکز درمانی منتقل کرد.

**گلایه های خانواده ها
از گلایه های خانواده ها، دلگیری از رسانه های خبری به ویژه رسانه ملی در پوشش اخبار مربوط به این حادثه است، بازماندگان با فریاد می گفتند که دوربین ها این چند روز گذشته کجا بودند که الان آمدند از اشک ریختن ما فیلم بگیرند.
برخی عکاسان که از صحنه اشک ریختن و یا درد و دل خانواده ها عکس می گرفتند با اعتراض افراد مواجه شدند.
به دلیل فضای نامناسب و حزن انگیزی که در سالن محل حضور خانواده ها در ساختمان شماره 2 شرکت ملی نفتکش وجود داشت عکاسان و فیلمبرداران را از سالن خارج کردند و تنها خبرنگاران توانستند بدون همراه داشتن ضبط صوت و دفتر یادداشت، از وضعیت خانواده ها گزارش بگیرند.

**بلاتکلیفی خانواده ها
برخی خویشاوندان خدمه نفتکش که از شهرهای مختلف آمده بودند، در گفت وگو با مسوولان، خواستار تعیین تکلیف پیکرها بودند.
برادر یکی از جانباختگان به خبرنگار ایرنا گفت: منازل آنها در شهرستان، مملو از افرادی است که برای عرض تسلیت آمده اند، اما ما نمی دانیم که چگونه باید مراسم ترحیم بگیریم؟ آیا پیکری را به ما تحویل می دهند؟ تا چه زمانی باید منتظر باشیم؟ 
همسر یکی دیگر از جانباختگان نیز خواستار شناسایی و تحویل پیکر همسر خود و سایر سرنشینان نفتکش بود و خاطر نشان کرد: حتی اگر جنازه سوخته هم به ما بدهند می توانیم دلمان را خوش کنیم که سنگ قبری می شود برایش گذاشت، اما الان نمی دانیم چه باید کنیم.

**حضور نماینده رییس جمهوری در جمع خانواده های خدمه نفتکش سانچی
«حسینعلی امیری» معاون پارلمانی رییس جمهوری عصر امروز با حضور در ساختمان شرکت ملی نفتکش، به عنوان نماینده حسن روحانی رییس جمهوری در جمع خانواده های سرنشینان نفتکش سانچی حضور یافت.
وی در جمع خانواده های داغدار گفت: ساعتی پیش از طرف رییس جمهوری ماموریت یافتم خدمت شما خانواده های گرامی که عزیزان خود را در این حادثه سخت و دلخراش از دست داده اید، حضور یابم و از طرف وی به شما تسلیت عرض کنم و به آن عزیزان ادای احترام کنم.
نماینده رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: با وجود برخی نظرات مبنی بر جانباختن همه سرنشینان در ساعات اولیه وقوع حادثه، رییس جمهوری در جلسه هیات دولت تاکید کرد تا زمانی که کمترین امید وجود دارد، از امکانات کشور و همچنین همکاری چین، ژاپن و سایر کشورها برای کمک و نجات سرنشینان کشتی استفاده شود.
امیری همچنین اعلام کرد: رییس جمهوری امروز به چند وزیر کابینه تاکید کرد که به مشکلات و مسایل خانواده های خدمه نفتکش سانچی رسیدگی شود.
وی ادامه داد: این خانواده ها خواسته هایی داشتند که قرار است در جلسه امروز هیات دولت مطرح شود.

چاپ خبر