کدخبر : 487213
سرویس : کشورها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۶/۸/۲۰ - ۰۱:۰۳
سفر فرمانده ارتش پاکستان به ایران، فراتر از رویدادی دوجانبه - محمدرضا منافی
مقیم/ عالی ترین ژنرال پاکستان این روزها و همزمان با گرم تر شدن تب تحولات خاورمیانه در تهران بسر می برد و سرگرم دیدار، گفت و گو رایزنی با عالی ترین مقامات کشوری و لشکری جمهوری اسلامی ایران است؛ سفری که تحولات چند روز اخیر در برخی کشورهای خاورمیانه، موجب شده تا اهمیت آن به مراتب بیشتر از یک سفر دوجانبه باشد.

صرف نظر اهمیت سفر جاری ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاکستان به تهران از نظر روابط و همکاری های دوجانبه بین دو کشور همسایه، تحولات جاری در منطقه خاورمیانه به ویژه تحولات چند روز اخیر مربوط به عربستان و تحولات سیاسی لبنان که نمی توان آن را جدا از سیاست های ریاض دانست، باعث شده تا اهمیت این سفر به مراتب مهم تر از یک سفر دوجانبه باشد.
طی سال های یک دهه اخیر، این نخستن بار است که فرمانده ارتش پاکستان سفر رسمی و دوجانبه به تهران دارد و با توجه به جایگاه بسیار ویژه ارتش پاکستان، سفر ژنرال قمر جاوید با جوا به تهران می تواند شکل دهنده نقطه عطفی در روابط دوستانه دو کشور در تمام زمینه ها بویژه در حوزه همکاری های دفاعی، نظامی، امنیتی، مبارزه با تروریسم، همکاری های مرزی و ... باشد.
از زمان اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال جنوب آسیا در واپسین روزهای مرداد ماه سال جاری که موجب ناامیدی و ناخرسندی پاکستان شد، اسلام آباد برای نزدیک تر شدن به هم پیمانان و دوستان منطقه ای خود به تکاپو افتاده و به دنبال آن است تا روابط خود با همسایگان و کشورهای منطقه به ویژه همسایگان کلیدی خود را بهبود بخشد.
جمهوری اسلامی ایران به دلیل جایگاه و نقش تاثیرگذاری که در منطقه و صلح وثبات منطقه ای دارد، از جمله کشورهایی است که پاکستان بیش از پیش به دنبال تقویت روابط دوستی و تعمیق همکاری های همه جانبه است. 
عالی ترین مقام های جمهوری اسلامی نیز بارها اعلام و تاکید کرده اند که ایران اهمیتی فوق العاده به تعمیق دوستی و گسترش روابط با پاکستان قائل است و به دنبال توسعه مناسبات همه جانبه به ویژه در حوزه تجاری و اقتصادی با این کشور دوست و همسایه است.
ژنرال باجوا به عنوان فرمانده ارتش پاکستان که در یکی از اثرگذارترین و تعیین کننده ترین مهره ها در این کشور محسوب می شود، نسبت به سلف خود ، تلاش های بیشتری را برای بهبود روابط اسلام آباد – تهران آغاز کرده و چند نوبت ملاقات وی با مهدی هنردوست سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان طی ماه های گذشته، حاکی از این واقعیت است.
ژنرال باجوا در ماه های گذشته نیز اشاره هایی به علاقه مندی خود نسبت به جمهوری اسلامی ایران و تقویت بیش از پیش روابط دو کشور داشته سفر جاری وی به تهران و مشهد مقدس، می تواند مسیر تقویت دوستی های دو همسایه را بیش از پیش هموار تر سازد.
فرمانده ارتش پاکستان در ملاقات هایی که در ماه های اخیر با سفیر ایران در اسلام آباد انجام داد، تاکید کرده است که تقویت شدن همکاری نظامی ایران و پاکستان، آثار مثبتی برای صلح و ثبات منطقه به دنبال خواهد داشت.
اوضاع جاری در منطقه و ناآرامی ها، به ویژه حضور و فعالیت گروه تروریستی داعش در برخی کشورهای خاورمیانه و افغانستان که البته امروز به یک نگرانی بسیار جدی برای همه کشورهای منطقه از جمله پاکستان تبدیل شده و همچنین تصمیم آمریکا برای حضور طولانی مدت در افغانستان که موجبات ناخرسندی پاکستانی ها را فراهم کرده و جمهوری اسلامی ایران نیز همواره مخالف حضور بیگانگان در منطقه بوده است، با عث شده تا تقویت روابط و همکاری های ایران و پاکستان به ویژه در حوزه های نظامی، دفاعی وامنیتی، امروز بیش از هر زمان دیگر در گذشته اهمیت داشته باشد.
بعد از آنکه دولت کنونی آمریکا به ریاست دونالد ترامپ در تابستان سال جاری راهبرد جدید و ضدپاکستانی خود را در قبال جنوب آسیا و افغانستان اعلام و موجب خشم و ناخرسندی شدید اسلام آباد شد، ایران جزو معدود کشورهایی بود که حمایت خود را از پاکستان در برابر راهبرد جدید کاخ سفید اعلام کرد. 
پس از اعلام این راهبرد جدید بود که خواجه آصف وزیر امور خارجه پاکستان با هدف جلب حمایت های منطقه در برابر سیاست های ضدپاکستانی واشنگتن، در شهریور ماه گذشته عازم تهران شد و مورد استقبال گرم مقامات جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. مقامات عالی جمهوری اسلامی ایران بار دیگر تاکید کردند که تهران متعهد و علاقه مند به تقویت روابط برادرانه با پاکستان در تمام زمینه ها است.
تحلیلگران مسائل منطقه ای بر این باورند که سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران و آغاز گفت و گوهای نظامی-دفاعی میان دو همسایه در عالی ترین سطح حاکی از این مهم است که پاکستان درحال زاویه گرفتن از سیاست های پیشین خود و برداشتن گام های جدی به سمت اتخاذ سیاست های مستقل و غیرجانبدارانه است .
پاکستان از چند سال پیش تلاش های جدی در مسیر توسعه و ثبات اقتصادی و امنیتی را آغاز کرده و گام های موثری در مسیر مبارزه با تروریسم و کاهش ناامنی ها در این کشور برداشته است.
این کشور صاحب سلاح هسته ای جنوب آسیا که درحال زاویه گرفتن از عصر روابط دوستانه با ابرقدرت غرب است، روابط و مناسبات بسیار گسترده ای را با چین به عنوان ابرقدرت شرق ایجاد کرده و درحال گسترش روابط سیاسی-اقتصادی-نظامی و دفاعی با روسیه است و بدرستی دریافته که آمریکایی ها و برخی متحدان خاورمیانه ای آنها نمی توانند شرکای قابل اتکا و دوستانی قابل اعتماد برای روزهای سخت باشند.

چاپ خبر