کدخبر : 486576
سرویس : کشورها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۷:۱۰
حمید بعیدی نژاد:ترامپ نتوانست به نیت واقعی خود در پاره کردن برجام عمل کند
مقیم/ حمید بعیدی نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلستان اظهار داشت: ترامپ به رغم لفاظی ها و شعارهای تند خود علیه برجام، نتوانست نیت واقعی خود را که پاره کردن و لغو برجام بود، عملی کند.

به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا، بعیدی نژاد بامداد امروز (شنبه) با انتشار پیامی در صفحات تلگرام و اینستاگرامش افزود: ترامپ در یک سخنرانی مملو از تنفر و خشونت، سیاست جدید خودرا در برابر ایران اعلام کرد. عجیب آنکه او بطوری بی‌سابقه‌ 'ملت ایران' را تروریست خواند و با تحریف نام 'خلیج‌فارس'، که حتی با مواضع رسمی پیوسته‌ی دولت و ارتش آمریکا در تضاد است، خصومت خود را با ایران و تاریخ باشکوه آن نشان داد. 
وی افزود: این اولین بار است که یک رئیس دولت خارجی ملتی را تروریست می‌خواند. ترامپ بی‌شک با تروریست نامیدن ملت ایران و استفاده از نام جعلی خلیج‌ فارس، خود را برای همیشه و نزد تمامی ایرانیان از هر گرایش و جریانی منفور نمود.
سفیر ایران ادامه داد: ترامپ در شرایطی چنین اظهارات تنفرآمیزی به زبان آورد که محبوبیت او فقط پس از ٩ ماه به کمترین درصد رسیده و درواقع او ضعیف‌ترین رئیس‌جمهوری تاریخ آمریکاست. 
بعیدی نژاد با بیان اینکه 'اکثریت قاطع مردم، رسانه‌ها، سیاستمداران، فرهیختگان، و حتی نزدیک‌ترین متحدان اروپایی از منتقدان جدی او (ترامپ) هستند'، افزود: وزیر امور خارجه، وزیر دفاع، بسیاری از اعضای کابینه و هم‌حزبی‌های او در مجلس با مهم‌ترین سیاست‌های او ازجمله پیرامون برجام موافق نیستند. ترامپ مردی بشدت در انزوا و تنهاست. 
بعیدی نژاد در ادامه این یادداشت عنوان کرد: موقعیت منطقه‌ای آمریکا در ضعیف‌ترین حالت آن قرار دارد و در تمامی جبهه‌ها در انفعال و موقعیت عقب‌نشینی می‌باشد. 
وی افزود: ترامپ که باوجود لفاظی های خود جرات تصمیم گیری را درباره حضور نظامیان خود در منطقه خاورمیانه ندارد، در عراق و سوریه نقش خود را به حداقل رسانده و به همین درجه صحنه را به دیگر بازیگران اصلی واگذار کرده است. 
سفیر ایران در انگلیس تصریح کرد: به رغم لفاظی ها و شعارهای تند ترامپ علیه برجام، وی نتوانست نیت واقعی خود را که پاره کردن و لغو برجام بود عملی کند. ثابت شد که پایه‌های برجام بسیار مستحکم است. او هم برعکس و در تقابل باسیاست‌های قبلی خود، از کنگره خواست که با در نظر گرفتن نظرات متحدان، برجام را تقویت نماید!
بعیدی نژاد افزود: ترامپ در این بیانیه با وجود سعی بلیغی که کرد نتوانست کمترین سهمی در ایجاد اختلاف اندازی میان دولت و ملت ایران ایفا کند. با مواضع او بی‌شک ملت و دولت ایران در تداوم مسیری که شروع کرده‌اند بیش از گذشته متحدتر و منسجم‌تر خواهند گردید. 
وی همچنین مواضع ترامپ را علیه سپاه پاسداران موردانتقاد قرارداد و نوشت: او بطور بی‌سابقه‌ای عصبانیت خود را نیز در مورد سپاه پاسداران، که بخش پرافتخاری از نیروهای مسلح ایران است، نشان داد، خشمی که جز به علت شکست‌های مکرر داعش از سپاه در منطقه نمی‌تواند تفسیر دیگری داشته باشد.

چاپ خبر