کدخبر : 484050
سرویس : کشورها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۶/۶/۲۱ - ۱۰:۴۴
آغاز آموزش زبان فارسی در بلغارستان
مقیم/ دوره­ های آموزش زبان و ادبیات فارسی در بلغارستان از ابتدای سال تحصیلی جدید آغاز خواهد شد.

به گزارش مقیم و به نقل از بنیاد سعدی، به همت این بنیاد و رایزنی فرهنگی ایران در بلغارستان، دوره­ های آزاد آموزش زبان فارسی در سطح­ های مقدماتی، متوسطه، پیشرفته و عالی در محل رایزنی فرهنگی ایران در بلغارستان و همچنین دانشگاه «پلودیف» آغاز می­ شود.
محمدعلی کیانی رایزن فرهنگی سفارت ایران در بلغارستان در این باره به دانشجویان بلغاری و علاقه­ مندان زبان فارسی گفت: زبان فارسی، گنجینه‏ ای غنی از ادبیات، فرهنگ و هنر ایران را در خود جای داده و با آموختن این زبان شیرین به چنین گنجینه‌ای دست می‌یابید.
وی افزود: اکنون که دوره جدید آموزشی شروع خواهد شد، فرصت‌های جدیدی برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و تمدن کهن ایران اسلامی برای دانشجویان بلغاری مهیا خواهد شد.
نماینده بنیاد سعدی در بلغارستان ادامه داد: زبان فارسی همواره نقش اصلی و ویژه‌ای در پایداری، حیات و وحدت ملی ایرانیان ایفا کرده و عامل انتقال میراث عمیق فرهنگی و ادبی این سرزمین به سایر ملت ­ها و کشورها بوده است.
کیانی درباره دیگر برنامه­ های فرهنگی و آموزشی که برای دانشجویان زبان فارسی برنامه ریزی شده است، توضیح داد: طی دوره از سوی اساتید ایرانی برای دانشجویان، شب شعر، نشست­های شعری و کارگاه­های دانش افزایی برگزار می­شود تا آنان با ادبیات فارسی بیشتر آشنا شوند، همچنین مراسم مناسبت­های ملی از قبیل شب یلدا نیز در راستای آشنایی با فرهنگ ایران برای دانشجویان زبان فارسی اجرا خواهد شد.
بر اساس این خبر، دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی برای مدت چهار ماه و دو جلسه دو ساعته در هفته با حضور اساتید ایرانی و بلغاری مقیم برگزار می‌شود و برای کسانی که این دوره را با موفقیت و رتبه ممتاز به پایان برسانند، علاوه بر گواهینامه در پایان دوره، سفر یک ماهه برای حضور در ایران و شرکت در دوره های دانش افزائی در بنیاد سعدی در نظر گرفته خواهد شد.
دانشگاه شهر پلودیوف به نام «پایی سی هیلن دارسکی»، اولین مورخ بلغاری، در سال 1960میلادی تأسیس شده و دارای 9 دانشکده است و درحال حاضر 16 هزار دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند.
دانشکده زبان و ادبیات این دانشگاه دارای رشته های زبان وادبیات اسلاو، انگلیسی، روسی، فرانسه، آلمانی و زبان های حوزه بالکان بوده و مقرر شده تا در آینده نزدیک، زبان فارسی به عنوان واحد انتخابی برای دانشجویان این دانشگاه به صورت رسمی تدریس شود.
در سال تحصیلی پیش رو، دوره جدید آموزش زبان فارسی در یکی از دبیرستان­های شهر صوفیه بلغارستان نیز آغاز خواهد شد.

چاپ خبر