کدخبر : 481133
سرویس : استان ها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۶/۴/۲۶ - ۱۲:۴۶
نماینده مجلس:با اصلاح قانون تابعیت، وصیتنامه نابغه ریاضی جهان میسر می شود
مقیم/ نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: با تصویب طرح اصلاح موادی از قانون مدنی در بخش تابعیت، عمل به وصیت نامه مرحوم مریم میرزاخانی نابغه ریاضی جهان مبنی بر دریافت تابعیت ایرانی برای دخترش میسر می شود.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، رضا شیران خراسانی افزود: به موجب ماده 976 قانون مدنی در بخش تابعیت، تابعیت نسبی در ایران تنها از طریق پدر ایرانی به طفل می رسد و در صورت اصلاح موادی از این قانون در مجلس شورای اسلامی، مشکل دریافت تابعیت نسبی (خونی) علاوه بر پدر از طریق مادر ایرانی نیز ممکن می شود. 
وی قدمت قانون تابعیت در ایران را 85 سال دانست و اظهار کرد: هشت ماه قبل طرح اصلاح این قانون توسط تعدادی از نمایندگان از جمله بنده به مجلس شورای اسلامی تقدیم و یک فوریت رسیدگی به آن نیز در صحن علنی مجلس تصویب شد و این طرح هم اکنون در کمیسیون های فرهنگی، اجتماعی، شوراها، امنیت و قضایی و حقوقی در حال بررسی است. 
وی گفت: با اصلاح این قانون بسیاری از کودکانی که از مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی متولد شده اند امکان دریافت تابعیت ایرانی را خواهند داشت. 
شیران خراسانی افزود: دختر مرحومه مریم میرزاخانی پدر غیر ایرانی دارد و آن مرحومه وصیت کرده است که دخترش به ایران آمده و در این کشور بزرگ شود لذا تعدادی از بانوان نماینده در مجلس شورای اسلامی تقاضای تسریع در رسیدگی به طرح اصلاح قانون تابعیت نمودند تا به خواسته آن مرحومه و دادن تابعیت ایرانی به دختر وی عمل شود. 
وی اظهار کرد: مریم میرزاخانی نابغه بزرگ ایرانی بود و امیدوارم یادگار این نابغه نیز در سرزمین مادری خود رشد و نمو داشته باشد. 
مرحومه مریم میرزاخانی تحصیلات کارشناسی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برد و سپس برای ادامه تحصیل به دانشگاه هاروارد آمریکا رفت. 
وی در سال 1999 میلادی زمانی که در دانشگاه 'پرینستون' به تحقیق و تدریس اشتغال داشت موفق شد راه‌ حلی برای یک مشکل ریاضی پیدا کند. 
میرزا خانی در سال 2014 به خاطر کار در زمینه 'دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ ای آنها' برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است. 
وی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز است. 
میرزاخانی به دلیل بیماری سرطان در یکی از بیمارستان های آمریکا درگذشت. 

چاپ خبر