کدخبر : 480100
سرویس : کشورها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۶/۴/۲۱ - ۱۷:۲۷
آموزش ۸۰ هزار تن از فرزندان اتباع غیرمجاز خارجی در ایران
مقیم/ مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور اعلام کرد: با فرمان رهبر معظم انقلاب در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ افزون بر ۸۰هزار تن از دانش آموزان و فرزندان اتباع خارجی غیرمجاز در ایران زیر پوشش آموزش قرار گرفتند.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، احمد محمدی فر سه شنبه شب در نشستی با حضور سفیران کشورهای خارجی مقیم تهران، به میزبانی استاندار خراسان رضوی در مشهد، گفت: امروز همه فرزندان پناهندگان و مهاجران اعم از مجاز و غیرمجاز از امکان تحصیل رایگان در کشور بهره مند شده اند. 
وی افزود: پیش از آن هم 330 هزار دانش آموز مهاجر و پناهنده مجاز در مدارس ایرانی در کنار دانش آموزان کشور مشغول به تحصیل بوده اند. 
وی عنوان کرد: در 2 سالی که فرزندان اتباع خارجی غیرمجاز را در مدارس پذیرش کرده و به ازای هر 30 دانش آموز یک کلاس دایر کرده ایم، در مجموع 2هزار و 600 کلاس درس به ظرفیت آموزشی ما افزوده شده است. 
وی تصریح کرد: افزوده شدن این گروه از اتباع غیرمجاز به ظرفیت آموزشی کشور معادل 250 مدرسه است که در سال 2016 با کمک سازمان ملل 30 مدرسه ساخته و به ظرفیت آموزشی ما افزوده شد در حالی که برای این ظرفیت 220 مدرسه دیگر نیاز است. 
وی افزود: این جمعیت که عمده آنها افراد آسیب پذیر هستند، نیازهای جدی دارند که از جمله تامین معیشت است که از اولویت های ماست. 
وی با بیان اینکه چهار درصد از جمعیت ایران را مهاجران تشکیل می دهند، گفت: بر اساس آمار سازمان ملل، جمهوری اسلامی ایران چهارمین کشور مهاجرپذیر دنیاست و در واقع 11 درصد جمعیت افغان ها در ایران حضور دارند که معادل سه میلیون مهاجر قانونی و غیرقانونی است. 
وی تصریح کرد: ایران در خدمات دهی به این جمعیت، با همکاری کمیساریای ملل متحد در امور پناهندگان سه اولویت را در دستور کار خود قرار داده که بهداشت و سلامت آنان از آن جمله است چنانکه تمامی این جمعیت از خدمات بهداشتی چون واکسیناسیون و حمایت از مادران باردار برخوردارند. 
محمدی فر گفت: 114 هزار نفر نیز با کمک کارگزاری سازمان ملل متحد زیر پوشش بیمه های رایگان سلامت قرار گرفته اند. 
وی افزود: برای بقیه پناهندگان هم امکان بهره مندی از بیمه سلامت، تا سقف بیش از 800 هزار نفر با فرانشیز دولتی فراهم شده است. 
محمدی فر با بیان اینکه خراسان رضوی، بزرگترین جمعیت مهاجر کشور را میزبانی می کند، گفت: این استان از نظر پذیرش پناهندگان و مهاجران، در رتبه دوم اما از نظر ارائه خدمات و رسیدگی در رتبه اول کشور قرار دارد. 
وی با تقدیر از استاندار خراسان رضوی به دلیل توجه و مدیریت ویژه ای که در موضوع پناهندگان اعمال کرده، افزود: در سطح دنیا نیز جمهوری اسلامی ایران یکی از بزرگترین جمعیت های پناهنده و مهاجر را دارد. 
مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور با اشاره به فعالیت تروریست ها در منطقه، بویژه در افغانستان، گفت: این به مفهوم انتظار و حرکت جمعیت پناهنده بیشتری با آمار بالاتر از این منطقه است. 
وی تصریح کرد: انتظار آن است که جامعه جهانی به کشورهای در معرض مهاجرت به نحو مناسب تری توجه کرده و شرایط آنها را درک کند. 
محمدی فر افزود: عدم حمایت و همراهی از سوی جامعه جهانی به گونه ای است که گاه احساس می کنیم در این امر تنها هستیم در حالی که نیاز است درک عمیق تر و جدی تری از شرایط پناهندگان و منطقه و تهدیداتی که با آن مواجه هستیم در بین کشورهای مختلف شکل گیرد. 
وی ابراز امیدواری کرد که حضور سفیران خارجی به مشهد به درک و دریافت عمیق و واقعی تر از شرایط جمهوری اسلامی ایران در خصوص مهاجران بینجامد و آنان از حجم و انواع خدمات گسترده ایران به این پناهندگان آگاهی بیشتری یابند. 
وی تاکید کرد: امروز انتظار ما آن است در این زمینه همراهی و همکاری بیشتری با جمهوری اسلامی ایران انجام شود. 
سفیران و دیپلمات های خارجی مقیم تهران از روز دوشنبه به منظور بازدید از وضعیت پناهندگان خارجی در خراسان رضوی و خدمات جمهوری اسلامی ایران به این جمعیت، به مشهد سفر کرده اند. 
این گروه امروز با بازدید از تایباد و مرز دوغارون، با اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای اتابع افغان در این منطقه آشنا شدند. 
بازدید از مجموعه مهمانشهر تربت جام و امکانات و مراکز بهداشتی، درمانی، آموزشی و کتابخانه آن و دیدار با برخی از خانواده های اتباع ساکن در این منطقه، از برنامه های امروز سفیران کشورهای خارجی بود. 
سفیران و مهمانان خارجی روز چهارشنبه نیز بازدیدی از یک مدرسه و مرکز بهداشتی درمانی در منطقه گلشهر مشهد و مرکز معلولان و دوره های فنی و حرفه ای ویژه پناهندگان خواهند داشت.

چاپ خبر