کدخبر : 478532
سرویس : کشورها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۱۷:۵۴
سفیر ایران در اوکراین: رهنمودهای مقام معظم رهبری و تلاش دولت به برجام منجر شد
مقیم/ محمد بهشتی منفرد سفیر جمهوری اسلامی در اوکراین در مصاحبه با ایرنا گفت: با رهنمودهای مقام معظم رهبری و تلاش دولت در چارچوب راهبرد رئیس جمهوری، مذاکرات تهران و ۱+۵ به توافق رسید و سبب امضای برجام و لغو تحریم ها شد تا ایران به جایگاه واقعی منطقه ای، بین المللی و جهانی خود بازگردد.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، بهشتی منفرد ادامه داد: ایران به عنوان کشوری که هزاران سال پیشینه تمدنی و فرهنگی دارد، باید در عرصه جهانی و منطقه ای نقشی فعال ایفا کند، زیرا اهمیت جمهوری اسلامی در خاورمیانه بر کسی پوشیده نبوده و بدون ایران هیچ بحران یا تنشی در این منطقه از جهان قابل حل و فصل نیست. 
وی ادامه داد: گرچه طی سال های اخیر و با برخی تحریم های ظالمانه نظام سلطه علیه ایران، مشکلاتی شکل گرفت، اما برجام نقطه عطفی در تاریخ جمهوری اسلامی شد که آثار آن بر آینده ایران نیز ساری و جاری خواهد بود. 
بهشتی منفرد اظهار کرد: دولت ایران با برجام، جایگاه و اعتبار جمهوری اسلامی ایران را در جهان و منطقه ارتقا داد و افکارعمومی دنیا را نسبت به حقانیت ایران و سیاست های صلح طلبانه تهران متقاعد کرد.

** روابط تهران و کی یف در مسر توسعه پسابرجامی: 
سفیر جمهوری اسلامی در ادامه مصاحبه با ایرنا در باره روند روابط دوجانبه نیز اظهار کرد: مناسبات ایران و اوکراین مانند سایر کشورها در سال های گذشته تحت تاثیر تحریم های ظالمانه غرب بود و روابط اقتصادی محدود شده بود، اما با برجام بار دیگر مسیر توسعه و بسط مناسبات بازگشایی شد.
بهشتی منفرد ادامه داد: ارزیابی های صورت گرفته نشان می دهد که دو کشور توانمندی های فراوانی برای گسترش همکاری در زمینه های اقتصادی، تجاری، صنعتی، سیاسی و فرهنگی دارند. 
وی گفت: اوکراین به دلیل نزدیکی به اروپا می تواند نقش برجسته ای را برای ورود جمهوری اسلامی ایران به این قاره ایفا کند که همواره از سوی مقام های اوکراینی مورد تأکید قرار می گیرد. از سوی دیگر، کی یف در پی متنوع کردن منابع انرژی مورد نیاز اوکراین است و تمایل دارد بخشی از نیازها را از ایران تأمین کند. 
بهشتی منفرد افزود: در دو سال اخیر اولویت همکاری ایران و اوکراین بر تقویت مناسبات اقتصادی متمرکز بوده است و در این مسیر، هیأت های متعددی بین دو کشور رفت و آمد داشته اند. مهمترین برنامه ها، سفر متقابل هیات های ایرانی و اوکراینی برای برگزاری پنجمین و ششمین دور نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی پس از 12 سال وقفه در تهران (اسفند 95) و کی یف (اسفند 96) و نیز حضو وزیران امورخارجه و انرژی اوکراین در تهران بوده است. 
وی ادامه داد: در پسابرجام و شرایط جدید بوجود آمده برای جمهوری اسلامی ایران، توانمندی های زیادی برای دو کشور با هدف همکاری بیشتر در بخش های دولتی و خصوصی بوجود آمده است که می توان به زمینه های حمل و نقل، کشاورزی، انرژی، نفت و گاز، پتروشیمی، تجاری-بازرگانی، گمرکی، همکاری اتاق های بازرگانی، صنعتی و فنی در عرصه های فلزات، شیمیایی، ماشین و هواپیماسازی، گردشگری، فرهنگی و ورزشی اشاره کرد.

** دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری: 
سفیر ایران در اوکراین همچنین گفت: برگزاری انتخابات در جمهوری اسلامی همانگونه که برای کشورهای مختلف جذابیت دارد، برای اوکراین نیز مهم است و رسانه ها و خبرگزاری های این کشور همواره اخبار و تحولات انتخابات را پیگیری می کنند. 
وی افزود: به نظر می رسد، مشارکت گسترده ملت شریف ایران در انتخابات پیش رو (29 اردیبهشت) بار دیگر می تواند دشمنان جمهوری اسلامی ایران را مبهوت و نقشه های نظام استکباری و اذنابش را نقش برآب کند.
بهشتی منفرد گفت: برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در حوزه اوکراین، تمهیدات لازم اندیشیده شد و همه ایرانیان مقیم فراخوان شده اند تا در این انتخابات سرنوشت ساز مشارکت گسترده داشته باشند. 
وی ادامه داد: بر اساس گزارش سرویس امور مهاجرت اوکراین، تا سال 1392 تعداد 1638 ایرانی در این کشور مقیم بوده اند که 872 نفر دائم و 756 نفر اقامت موقت گرفته اند و اکنون نیز حدود 500 دانشجوی ایرانی در دانشگاههای اوکراین در حال تحصیل هستند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در اوکراین همچنین گفت: در سال های اخیر تلاش شده است، ارتباط بین سفارت و ایرانیان مقیم بیشتر شود تا در جریان تحولات داخلی قرار گیرند و همزمان زمینه حضور همگانی هموطنان مقیم در مراسم مرتبط با مناسبت های ملی و مذهبی در ساختمان نمایندگی فراهم شده که هدف این اقدام، جلوگیری از گسست، دور شدن ایرانیان و دانشجویان از فضای درونی کشور و حفظ پیوستگی های معنوی و کاری است.
بهشتی منفرد همچنین در پایان مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود که در زمان حاضر نیز سفارت جمهوری اسلامی ایران به اهداف مهم خود که ارتباط قوی تر با ایرانیان مقیم است دست یافته و تلاش می کند با ارائه خدمات دانشجویی و کنسولی، رضایتمندی هر چه بیشتر هموطنان مقیم فراهم شود.
براساس برنامه اعلام شده، صندوق رای گیری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سفارت جمهوری اسلامی ایران به نشانی خیابان کروگلو اونیورسیتتسکا - شماره 12 کی یف پایتخت اوکراین مستقر می شود که ایرانیان می توانند از ساعت 9 تا 17 با حضور پای صندوق رای خود را به یکی از نامزدها بدهند.

چاپ خبر