کدخبر : 478494
سرویس : کشورها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۶/۲/۲۷ - ۱۳:۳۷
مخالفان زبان فارسی بار دیگر در هرات جنجال به پا کردند
مقیم/ صدها تن از دانشجویان دانشگاه هرات واقع در غرب افغانستان در اعتراض به حذف نام فارسی «دانشگاه» از سردر آن، دست به تظاهرات زدند.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، مخالفان زبان فارسی، نام «دانشگاه» را از سردر این دانشگاه حذف کردند و خواستار باقی ماندن تنها university به زبان انگلیسی و «پوهنتون» به زبان پشتو شدند.
این چندمین بار است که میان حامیان زبان فارسی و پشتو در هرات افغانستان اختلاف و درگیری ایجاد می شود.
اردیبهشت ماه سال گذشته نیز عده ای فارسی ستیزان در افغانستان تابلوی «دانشگاه» را از سردر آن حذف کرده بودند، اما دانشجویان بار دیگر این تابلو را در جای خود نصب کردند.
دانشجویان معترض به حذف نام فارسی دانشگاه از سر در آن با در دست داشتن پارچه نوشته هائی تصریح کردند که «فارسی زبان ماست»
خبرنگار ایرنا از هرات گزارش داد که نیروهای امنیتی در محل تجمع دانشجویان معترض حضور یافته اند و دانشجویان دانشکده ادبیات دانشگاه هرات قصد دارند دوباره نام فارسی دانشگاه را مانند گذشته بر سردر آن نصب کنند.
بیش از نیمی از جمعیت افغانستان را فارسی زبانان تشکیل می دهند، اما با این وجود شماری از مسئولان با گسترش و استفاده این زبان در افغانستان مخالفت می ورزند.
آزمون استخدامی اجرای طرح شناسنامه های برقی در ابتدای این هفته نیز بر سر طرح پرسش ها به زبان فارسی مخالفت هائی را برانگیخت و مجلس سنا از برگزارکنندگان آن خواست تا در مجلس حاضر شوند و دلیل آن را توضیح دهند.
«زلمی زابلی»، یک عضو سنا دیروز تهدید کرد که اگر این آزمون استخدامی لغو نشود، مردم مناطق پشتون نشین از دریافت شناسنامه های الکترونیکی خودداری خواهند کرد.

چاپ خبر