کد خبر : ۵۴۲۳۳۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸
برگزاری سومین محفل شعر «مولوی در شعر اردو» در لاهور

مقیم/همزمان با سالروز بزرگداشت مولانا جلال‌الدین رومی، سومین نشست ادبی و محفل شعر تحت عنوان «مولوی در شعر اردو» برگزار شد.

 

به گزارش مقیم، همزمان با سالروز بزرگداشت مولانا جلال‌الدین رومی، سومین نشست ادبی و محفل شعر تحت عنوان «مولوی در شعر اردو» به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور و با همکاری و مشارکت بخش فارسی دانشکده تاون شیپ و انجمن علمی، ادبی، فرهنگی و رفاهی راستی در محل کتابخانه خانه فرهنگ کشورمان در لاهور برگزار شد.

در این مراسم ادبی که جمعی از شُعرا و ادیبانی چون سید فرحت عباس، شاعر بنام پاکستان، خانم نیلمه ناهید درانی حضور داشتند، علی مزمل، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشکده دولتی تاون شیپ لاهور و شاعر اهل بیت(ع) در سخنانی، هدف از برگزاری این محفل را آغاز زنجیره‌ای برای برگزاری محافل شعری و نشست‌های ادبی بیان کرد.

وی افزود: مولوی شخصیتی نیست که برای کسی نا آشنا باشد. وی نه تنها در ایران و ترکیه و پاکستان، بلکه در اقصی نقاط جهان شناخته شده و سروده‌های وی به بسیاری از زبان‌های جهان ترجمه شده است.

مزمل ادامه داد: در کشور پاکستان نیز علامه محمد اقبال لاهوری که خود یکی از شاعران برجسته جهان است، خود را مرید مولانای روم خوانده و بسیاری از دانسته‌ها و عقاید خود مدیون مولانا می‌داند.

علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور هم در سخنانی، گفت: معانی و مفاهیم اشعار شما شاعران به زبان اردو، بسیار با احساس و لطیف بوده و همچنین تمامی کلمه‌های مرتبط با احساسات و عواطف و معانی در زبان فارسی، در اشعار اردوی شاعران بکار رفته اند و دلیل این همه همبستگی این است که زبان فارسی و اردو از یک ریشه هستند و هیچ گاه نمی توان این دو زبان را از یکدیگر جدا کنیم.

در پایان این مراسم، کتاب سروده‌های خانم نیلمه ناهید درانی، رییس انجمن علمی، ادبی، فرهنگی و رفاهی راستی رونمایی شد که پس از اهدا به کتابخانه خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور در بخش جدید کتب اهدایی در کتابخانه نگهداری و در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : محفل شعر     |     نشست ادبی     |     پاکستان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi