کد خبر : ۵۳۸۹۳۰ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
حمایت از گروه های تروریستی از سوی هیچ طرفی قابل قبول نیست

مقیم/رئیس جمهور ترکیه گفت: حمایت از گروه های تروریستی از سوی هیچ طرفی نمی تواند قابل قبول باشد.

 

به گزارش مقیم به نقل از مهر، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امشب (دوشنبه) در نشست خبری مشترک با روسای جمهور ایران و روسیه در آنکارا، اظهارداشت: امروز همه مسائل مربوط به راه حل بحران سوریه را در دیدار با رئیس جمهور روسیه و ایران بررسی کردیم.

وی با بیان اینکه حمایت از گروه های تروریستی از سوی هیچ طرفی نمی تواند قابل قبول باشد، گفت: ما باید شرایطی را فراهم کنیم که مهاجران و آوارگان سوری به کشور خودشان بازگردند و تمام تلاش های سه طرف را در این زمینه بار دیگر بررسی کردیم.

اردوغان افزود: صدها هزار نفر به دلیل حملات صورت گرفته در سوریه، از خانه و کاشانه خود آواره شدند و ما که درست در نزدیکی مرزهای سوریه هستیم، نمی توانیم صرفاً نظاره گر باشیم.

رئیس جمهور ترکیه بیان کرد: در دیدار امروز خود ما یک بار دیگر مسئولیت های خود را در چهارچوب نشست آستانه بررسی کرده و بر اهمیت این موضوع تاکید کردیم. امیدواریم شاهد تحولات مثبت و خوبی در آینده منطقه باشیم.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از دستور کارهای نشست ما تشکیل کمیته قانون اساسی در سوریه بود. تشکیل کمیته قانون اساسی یک گام مثبت و سازنده در جهت رسیدن به راه حل سیاسی بحران سوریه است.

بیش از یک چهارم از خاک سوریه تحت اشغال گروه های تروریستی است

اردوغان گفت: ما با سازمان ملل همکاری های لازم را در خصوص تشکیل کمیته قانون اساسی داریم و در چهارچوب این اجلاس هم شرح وظایف هر یک از طرفین مورد بررسی قرار گرفته است.

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه در حال حاضر بیش از یک چهارم از خاک سوریه تحت اشغال گروه های تروریستی است، ادامه داد: برای آینده سوریه مهمترین عنصر تهدید، گروه «پ ک ک» و شاخه های مرتبط با آن هست و تا زمانی که این گروه به موجودیت خود ادامه می دهد، سوریه و منطقه ما نمی تواند رنگ صلح را به خود ببیند.

وی افزود: من در خصوص ایجاد منطقه امن در شرق فرات نقطه نظرات خود را با روسیه و ایران مطرح کردم. ما می‌توانیم یک شهر پناهجویان را در این منطقه تاسیس کنیم.

اردوغان بیان کرد: هدف نهایی ما تشکیل کریدور صلح در شمال سوریه است و به این شکل می توانیم از تمامیت ارضی سوریه استفاده کنیم. ترکیه کشوری است که میزبان دو و نیم میلیون پناهنده سوری است. از اولین روزهای بحران ما گفتیم که باید راه حل بحران مهاجران در داخل خود سوریه پیگیری شود. خیلی واضح است که ترکیه نمی تواند به تنهایی بار مسئولیت پناهجویان را بر عهده بگیرد و نمی تواند به تنهایی حتی به آنها کمک ارائه کند و باید شرایط بازگشت داوطلبانه مهاجران سوری به کشور و شهرهای خودشان فراهم شود.

رئیس جمهور ترکیه گفت: نزدیک به دو میلیون سوریه ای که به کشور ما پناه آورده اند را می توانیم با اتخاذ تصمیمات مناسببه  کشور خودشان روانه کنیم. ما می توانیم با کمک جامعه بین المللی مناطق مناسبی را برای مهاجران در نظر بگیریم و با همراهی روسیه، ایران و سایر جامعه بین‌المللی ما می‌خواهیم اقدامات جدی در خصوص آوارگان و پناهندگان سوری انجام دهیم تا با فراهم شدن شرایط مناسب به صورت داوطلبانه به کشور خود بازگردند.

وی گفت: در ماههای آینده نشست بعدی را می‌توانیم در ایران برگزار کنیم.

اردوغان در ادامه و درپاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص ایجاد منطقه امن برای حضور آوارگان سوری اظهار داشت: در این خصوص ما گفتگوهای جداگانه ای را با روسای جمهور روسیه و ایران داشتیم و بررسی‌های لازم را انجام دادیم. در روزهای اخیر در مطبوعات و رسانه‌های مختلف از این موضوع تحت عنوان کریدور صلح نام برده شده است. عمق ۳۰ کیلومتر از مرزهای ما تا داخل خاک ترکیه را شامل می‌شود.

رئیس جمهور ترکیه بیان کرد: نزدیک به هفت میلیارد یورو از طرف سازمان ها و مجامع بین‌المللی به ترکیه کمک شده است. این هزینه ها صرف خورد و خوراک، آموزش، بهداشت و درمان و تامین زندگی خوب برای مهاجران سوری می شود.

وی ادامه داد: ما در خصوص فراهم کردن شرایط مناسب جهت منطقه امن در سوریه اقدامات دیگری را انجام خواهیم داد.

اردوغان افزود: پناهندگان سوری که در ترکیه هستند نمی توانند تا پایان عمر در چادرشهرها زندگی کنند و باید شرایط لازم جهت بازگشت آنها به کشورشان فراهم شود.

رئیس جمهور ترکیه بیان کرد: اگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل هم به ما در خصوص تامین و رفاه آسایش زندگی مهاجران سوری کمک کنند، می‌توانیم اقدامات بهتر و جدی تری را در این خصوص داشته باشیم. من با افراد مختلفی در این زمینه صحبت کردم و امروز هم در دیدارهای جداگانه با روسای جمهور ایران و روسیه هر سه طرف تاکید مجددی را بر این مسئله داشتیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید در خصوص مهاجران سوریه یک بسیج کمک کننده بین المللی صورت بگیرد و اگر بتوانیم اقدامات لازم را انجام دهیم، میتوانیم مهاجران سوری را در مناطقی ساکن کرده تا آنها بتوانند زندگی خود را در کشورشان ادامه دهند. امیدواریم که هر چه زودتر شرایطی فراهم آید تا مهاجران سوری بتوانند از زندگی در چادر شهرها رها شوند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : حمایت از گروههای تروریست     |     نشست خبری مشترک     |     رجب طیب اردوغان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi