کد خبر : ۵۳۸۰۸۶ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
عملیات احداث مرکز جداسازی ایزوتوپ‌های پایدار در ­«فردو» آغاز شد

مقیم/عملیات احداث مرکز جداسازی ایزوتوپ‌های پایدار در ­تاسیسات هسته‌ای فردو با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی آغاز شد.

 

به گزارش مقیم به نقل از مهر، عملیات احداث مرکز جداسازی ایزوتوپ های پایدار در ­تاسیسات هسته ای فردو با حضور علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، آغاز شد.

این مرکز که در مجاورت «مرکز ملی فناوری خلا ایران» احداث می شود با استفاده از روش هایی همچون تقطیر، تبادل حرارت و قشایی، ایزوتوپ های پایدار را استحصال خواهد کرد.

مرحله اول این مرکز بیستم فروردین ماه ۹۹ و فاز دوم آن اواخر اردیبهشت ماه ۹۹ تکمیل خواهد شد و بعد از شهریورماه تجهیز آن در دستور کار قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان انرژی اتمی در مراسم آغاز به کار عملیات این طرح مهم ، گفت: این مرکز با روش های متنوع ایزوتوپ های پایدار تولید خواهد کرد و تا دو سال آینده به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به پایان مهلت ۶۰ روز گام دوم افزود: سناریوهای مد نظر از طرف سازمان انرژی اتمی ایران ارائه شده اما هنوز دستوری مبنی بر این سناریوها اتخاذ نشده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: فردو با رشد فناوری های به روز و توسعه مراکز تحقیقاتی به قطب فناوری های به روز هسته ای در کشور و در بخش های مختلف تبدیل خواهد شد.

وی تأکید کرد: این مرکز نسبت به چند سال گذشته هر روز مراحل توسعه و رشد فناوری را طی کرده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه مرکز جدا سازی ایزو توپ های پایدار مرکزی بی نظیر در غرب آسیا، گفت: ۸ کارگاه و ۸ آزمایشگاه تحقیقاتی به وسعت حدود ۵ هزار متر در این مرکز در تاسیسات هسته‌ای شهید احمدی روشن «فردو» ساخته و راه اندازی می‌شود.

صالحی در مراسم آغاز عملیات اجرایی مرکز جدا سازی ایزو توپ‌های پایدار در تاسیسات هسته‌ای فردو، افزود: ایزوتوپ‌های پایدار هم متنوع هستند و هم کاربردهای زیادی دارند. 

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: روش‌های بدست آوردن آن‌ها هم متعدد است، یکی از آن روش‌ها سانتریفیوژ است که موضوع امروز نیست، اما روش‌های تبادل شیمیایی، تقطیر تبریدی، نفوذ حرارتی و تقطیر غشایی از روش‌های دیگری هستند که در تاسیسات جدید راه اندازی خواهد شد. 

صالحی ادامه داد: این مجموعه‌ای که امروز عملیات ساخت آن آغاز شد، می‌خواهد وارد جداسازی رادیو ایزوتوپ‌ها و توسعه کاربردهای آن‌ها با استفاده از این روش‌ها شود.

وی با بیان اینکه ما در حد آزمایشگاهی کارهایی را شروع کرده ایم، ولی الان باید ازسطح آزمایشگاهی بیرون بیاییم و کار را توسعه دهیم، خاطرنشان کرد: فردو یکی از مراکز بسیار با ارزش انرژی اتمی ایران است که در ۴ سال گذشته حدود ۱۶ هزار متر مربع به اماکن و بناهای آن اضافه شده است، یکی از ساختمان‌ها و تاسیسات ایجاد شده بسیار مهم برای امر زیرساختی و زیر بنای هسته‌ای مرکز ملی مواد است که این مرکز دو سال پیش تاسیس و تجهیز شد و خدماتی که ارائه می‌دهد نه فقط به صنعت هسته ای، بلکه به صنایع کشور است.

در این مراسم بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی و جمعی از مسئولان و محققان این سازمان نیز حضور داشتند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : جداسازی     |     ایزوتوپ پایدار     |     علی اکبر صالحی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi