کد خبر : ۵۳۶۹۷۰ گروه : استان ها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
دکتر وحدت در اجلاس روسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی: صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی می شود

مقیم/رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: این صندوق با دستور دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه در مراحل آخر راه‌اندازی است و می‌توان گفت که یکی از بزرگترین صندوق پژوهش و فناوری در کشور خواهد بود.

به گزارش مقیم به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر علی وحدت طی سخنانی در اجلاس روسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش بنیان و فناور، این خدمات را در چهار گروه «تسهیلات»، «سرمایه‌گذاری»، «ضمانت‌نامه» و «توانمندسازی» عنوان کرد و با اشاره به رویکردهای این صندوق در قبال شرکت‌های دانش بنیان گفت: رویکرد فعالانه به توسعه فناوری و نوآوری، تقویت تعامل با سایر بازیگران اکوسیستم نوآوری کشور، طراحی ابزارهای جدید متناسب با نیازهای پویای اکوسیستم نوآوری کشور، چابک‌سازی و تسهیل ابزارهای موجود، کاهش تصدی‌گری و برون‌سپاری حداکثری خدمت از طریق پارک‌های علم و فناوری و صندوق‌های پژوهش و فناوری و توجه حداکثری به ظرفیت‌های استانی و پرهیز از مرکزگرایی از جمله رویکردهایی است که در دوره جدید فعالیت صندوق در پیش گرفته‌ایم. همین امر تنوع خدمات و تسهیلات صندوق را بر موضوعات دانش محور نشان می‌دهد، چرا که هر کدام از این چهار محور خود شامل زیرمجموعه‌های بسیاری است.
وی، عملکرد شش ماهه اخیر صندوق نوآوری و شکوفایی را معادل عملکرد چند سال گذشته این صندوق توصیف کرد و افزود: یکی از رویکردهای جدید این صندوق، رویکرد فعالانه به توسعه فناوری و نوآوری است، به این صورت که به جای اینکه صندوق منتظر ایده‌های فعال باشد ما خود به سراغ آنها می‌رویم. بحث دیگر تعامل با بازیگران اکوسیستم فناوری و نوآوری در کشور است، به بیان ساده‌‎تر ما با نهادهای مرتبط مانند وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد و تمام نهادها و افرادی که می‌توانند در حوزه اقتصاد دانش بنیان تاثیرگذار باشند، تعامل خواهیم داشت.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، ادامه داد: با توجه به اینکه این اکوسیستم، نوآور و پویاست، با ابزارهای معمول نمی‌توان در آن فعالیت کرد، از همین رو ما به دنبال ابزارهای جدید هستیم که چند مورد آن نیز در این حوزه اجرایی شده است. علاوه بر این، بحث چابک‌سازی فعالیت‌ها برای آنکه سیستم بتواند نیازهای شرکت‌ها را سریع‌تر برطرف کند، در حال برون‌سپاری است تا نهادهایی مثل صندوق‌های پژوهش و فناوری، بانک‌ها و … که می‌توانند این اقدامات را بهتر و سریع‌تر انجام دهند وارد عمل شوند.
وحدت اقداماتی از این قبیل را باعث تمرکززدایی از صندوق نوآوری و شکوفایی دانست و عنوان کرد: تمرکززدایی و پرهیز از مرکزگرایی در عمل می‌تواند بسیار مفید باشد، برای نمونه ما هزار میلیارد تومان برای صندوق‌های پژوهش و فناوری، ظرفیت قرار داده‌ایم، با اقداماتی از این قبیل نیاز مالی شرکت‌های دانش‌بنیان رفع می‌شود.
به گفته وی، توسعه بازار داخلی و خارجی(صادراتی) شرکت‌های دانش‌بنیان، توسعه شبکه تامین دانش‌بنیان حول صنایع بزرگ کشور، مشارکت فعال در توسعه فناوری‌های جدید و جریان‌ساز، تمرکز بر حل مسائل و چالش‌های ملی و راهبردی، بهره‎گیری از ظرفیت‌های شبکه بانکی برای تامین منابع مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری در طرح‌های دانش‌بنیان از دیگر خدماتی است که صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش بنیان ارائه می‌کند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه به مهمترین ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه توسعه فناوری و نوآوری در کشور اشاره کرد و گفت: بهره‌مندی از نیروی انسانی توانمند و دانش‌آموخته، تنوع رشته‌های تخصصی، توزیع جغرافیایی گسترده و بهره‌مندی از زیرساخت‌های توسعه فناوری نظیر مراکز رشد، برنامه‌های کارآفرینی و توسعه فناوری از جمله این ظرفیت‌ها است که می‌تواند در توسعه اکوسیستم فناوری و نوآوری تاثیرگذار باشد و دانشگاه آزاد را به عنوان پیشرو در حوزه فناوری معرفی کند.
وحدت، «تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان، فناوری و استارت‌آپ‌های دانشگاه آزاد از طریق صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه»، «راه‌اندازی شتاب‌دهنده‌های دانش بنیان به منظور حمایت از هسته‌های فناور و استارت‌آپ‌ها» و «مشارکت در مگاپروژه‌های فناورانه در راستای اولویت‌‌های بخشی یا منطقه‌ای کشور» را به عنوان سه پیشنهاد صندوق نوآوری و شکوفایی برای همکاری با دانشگاه آزاد مطرح کرد و گفت: اولین پیشنهاد تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان، فناور و استارت‌آپ‌های دانشگاه آزاد از طریق صندوق پژوهش و فناوری ویژه خود دانشگاه است. صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد با دستور دکتر طهرانچی در مراحل آخر راه‌اندازی است و می‌توان گفت که یکی از بزرگترین صندوق پژوهش و فناوری کشور خواهد بود. پیشنهادی که در این زمینه شد این بود که واحدهای مختلف این دانشگاه سهام‌دار این صندوق شوند. این صندوق و دیگر صندوق‌های پژوهش و فناوری، ماهیتی خصوصی با فعالیت اقتصادی در حوزه دانش‌بنیان دارند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه این صندوق در تمامی صندوق‌های پژوهش و فناوری به طور مستقیم درگیر کار نمی‌شود تا فعالیت‌ها دچار توقف و کندی نشود، گفت: ما در کنار دانشگاه آزاد هستیم تا بتواند بهترین عملکرد را در صندوق خود داشته باشد. به بیان ساده‌تر با خط اعتباری که ما در اختیار صندوق دانشگاه آزاد قرار می‌دهیم، خودش می‌تواند تسهیلات دهد، ضمانت‌نامه صادر کند و سرمایه‎گذاری انجام دهد، چرا که ضمانت‌نامه‌های صندوق‌های پژوهش و فناوری طبق قانون تنظیم مقررات مالی دولت، ضمانت‌نامه‌های قابل قبولی هستند.
وحدت در پایان، مشارکت در مگاپروژه‌های فناورانه در راستای اولویت‌های بخشی یا منطقه‌ای کشور را سومین پیشنهاد این صندوق به دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و گفت: «تعریف پروژه‌های نیازمحور و مساله محور»، «تعریف پروژه‌های متناسب با اولویت‌های منطقه‌ای یا بخشی یا ظرفیت‌های مناطق»، «استفاده از ظرفیت دانشجویان، اعضای هیات علمی، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه»، «تامین مالی مگاپروژه‌های از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی از طریق صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه»، «استفاده از روش‌های متنوع تامین مالی نظیر اعطای تسهیلات و سرمایه‌گذاری» و «همکاری با سایر نهادها و دستگاه‌های اجرایی مرتبط و همچنین بخش خصوصی» می‌تواند از جمله محورهای این همکاری باشد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : علی وحدت     |     صندوق نوآوری و شکوفایی     |     دانشگاه ازاد     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi