کد خبر : ۵۳۶۹۲۷ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸
شرق شناسان و نظریه پردازان در روسیه نهضت اسلامی ایران را نقد کردند

مقیم/به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در روسیه ،کنفرانس علمی باز خوانی انقلاب اسلامی ایران، در پرتو اندیشه های امام خمینی(ره) با حضور نخبگان فرهنگی، سیاسی ، نظریه پردازان و شرق شناسان روس برگزار شد.

 

به گزارش مقیم ، این کنفرانس که در رایزنی فرهنگی ایران در روسیه برگزارشد، شرکت کنندگان از زوایای گوناگون نقش رهبری فقید انقلاب اسلامی ایران را در نهضت اسلامی ایران مورد بررسی قرار دادند.

 در این کنفرانس ،قهرمان سلیمانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران شخصیت و اندیشه امام  خمینی و نقش ایشان را  در انقلاب اسلامی مورد بررسی قرار داد.

 سلیمانی شکل گیری اندیشه های نو در ایران را محصول کوشش فراگیر و متحد کننده دو قشر اجتماعی جامعه بازرگانان و تجار و روحانیون دانست و این دو گروه را موجد تحولات نو در ایران معاصر توصیف کرد.

وی گفت :روحانیت با در اختیار داشتن گسترده ترین شبکه اجتماعی در یکصد و پنجاه سال اخیر توانسته فراگیرترین پیامها را  در سطح جامعه ایران داشته باشد.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ادامه افزود: امام خمینی (ره)با وقوف دقیق بر قدرت این شبکه اجتماعی، توانست نقشی بی بدیل در فراگیرکردن این جنبش داشته باشد و با درایت و توانمندی صدای خود و معترضان به وضع موجود را، در اندک مدتی با استفاده از همین شبکه فراگیر که عموما در مساجد تجلی پیدا می کند، به دوردست ترین مخاطبان رساند. این پایدارترین و فراگیرترین شبکه اجتماعی در ایران است. امام خمینی علاوه بر اینکه رهبر انقلاب اسلامی ایران بود قدرت این شبکه اجتماعی را بدرستی شناخت و توانست به نحو مطلوبی از آن استفاده کند.

سلیمانی تصریح کرد:این شبکه در اولین تجربه خود در جنبش تنباکو بدرستی نشان داد که می تواند قدرت سازماندهی و بسیج توده های مردم را داشته باشد. در تجربه انقلاب اسلامی نیز این شبکه توانست نقش آفرین اساسی باشد.

در ادامه مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه ضمن سخنانی با یادآوری همزمانی عید فطر و ارتحال امام خمینی، وقوع انقلاب اسلامی ایران در سال 1357را نتیجه یکصد سال استقلال طلبی مردم ایران دانست که در سیمای انقلاب مشروطه و جنبش ملی شدن صنعت نفت ایران ظاهر شد و سومین تجربه ایران را پیروزی انقلاب اسلامی دانست.

وی با یادآوری دخالتهای مستقیم ایالات متحده امریکا در امور ایران و سرنگونی دولت قانونی ایران در جریان ملی شدن صنعت نفت و حمایتهای بعدی از دولت کودتا، موجبات بی اعتمادی بین مردم ایران و دولت امریکا را فراهم آورد. در سال 1979 امام خمینی توانست رهبری انقلاب را بر عهده بگیرد و توده های مختلف مردم را بر پایه خواست واحدی متحد کرد.

سفیر ایران در فدراسیون روسیه مهمترین دلیل موفقیت انقلاب را توانایی امام خمینی در ایجاد اتحاد و انسجام همه گروهها و اقشار مردم ذکر کرد . وی همچنین به نقش امام خمینی در شکل گیری نظامی منحصر بفرد از ترکیب میان اسلام و دمکراسی پرداخت که بر مبنای این نظام که بدیلی در طول تاریخ ندارد، خواست مردم بر مبنای اصول دموکراسی در قالب انتخابات تجلی پیدا می کند. برگزاری هر ساله انتخابات در ایران نمادی از همین تلفیق اسلام و دموکراسی است.

سنایی در ادامه گفت: ایران کشوری است برخوردار از چندین هزار سال تمدن و فرهنگ، لذا این ویژگی باعث می شود که نتوان آن را منزوی کرد چرا که ایران تنها یک نظام سیاسی نیست بلکه یک ایدئولوژی است که در قلب بسیاری از مردم جهان حضور دارد و بر همین مبنا در بسیاری از نقاط جهان و منطقه خاور میانه تاثیر جدی گذاشته است .

 سرگی بابورین رئیس حزب میهن روسیه در سخنان خود گفت: اگر اسلام درست درک شود ارتباطی با منافع شخصی ندارد و مفهوم کرامت انسانی را برای انسان هدیه می آورد و هرنوع نژاد پرستی و بهره برداری از انسان را محکوم می کند.

وی تصریح کرد: من در نخستین اثر خود در خصوص امام خمینی و انقلاب اسلامی در ایران در سال  1981 این موضوع را توضیح داده ام. سی امین سالگرد درگذشت امام خمینی و چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ما را وامی دارد که در خصوص درسهای گذشته تدبر کنیم. من در این موضوع بر سه اصل تاکید دارم: نخست بعد فراگیر انقلاب اسلامی است که هم امام خمینی و هم رهبر فعلی انقلاب اسلامی ایران بر این موضوع تاکید دارند . این موضوع نسبتی با دخالت در امور کشورها ندارد و نشان دهنده  ترویج روح تکامل الهی است. کشورهای جهان باید مفهوم مسئولیت را درک کنند. مسئله دوم آموزش درس معنویت برای همگان است. ما در قرن بیست و یکم شاهد فروپاشی ارزشهای معنوی بشر هستیم. امام خمینی بر این نکته تاکید داشت که تمام فجایع بشری از توجه انسان به خود او برمی گردد.

 موضوع سوم در خصوص درس های حقوقی مستفاد از انقلاب اسلامی است که در قانون اساسی ایران و ارزش های معنوی جامعه تبلور یافته است. امام خمینی به عنوان رهبری بزرگ در درس های خود بر این نکته تاکید داشته است. ایران امروز ضوابط و مقررات خود را دارد که در شکل مردم سالاری محقق شده است و مسائل از طریق مجلس به رأی گذاشته می شود و در نهادهای قانونی دیگر، هر نوع مشکلی از طریق مجاری شناخته شده ، راه حلهای مناسب پیدا می کند.

محسن حاجی میرزایی دبیر هیئت دولت که به عنوان مهمان ویژه در این همایش حضور داشت، ضمن اظهار مسرت از حضور در همایش، برچیدن نظامی استبدادی را از ایران نتیجه مجاهدت امام خمینی دانست. وی گفت: امام خمینی توانست نظامی تازه تأسیس کند و به آن استمرار ببخشد. این انقلاب باوجودی که مورد هجمه های مختلف بوده ، پایدار مانده است.

 وی در ادامه از ویژگیهای متمایزکننده امام خمینی سخن گفت وافزود:ایمان به خدا و اعتقاد و اتکال به حضرت حق موجب موفقیت رهبر فقید انقلاب شد. او به هدف خود که حاکمیت دین خدا بود، اعتقاد قلبی داشت. ویژگی دیگر اعتقاد به آزادی و حریت مردم بود. تاکید بر آزاد آفریده شدن انسان در سرلوحه کار او بود او استقلال کشور را از منظر دین  مورد توجه قرار داد.

سپس پراخانف فعال اجتماعی و سردبیر روزنامه زافترا از تجربه های خود نسبت به انقلاب اسلامی و رهبر فقید انقلاب اسلامی ایران سخن گفت . وی با توصیف زندگی زاهدانه امام خمینی،  روابط غیر عادلانه در جهان معاصر را مورد انتقاد قرار داد و از تلاشهای امام خمینی برای استقرار نظامی عادلانه در سطح جهان سخن گفت. وی از توانایی گسترده امام خمینی برای سازماندهی معنوی و سیاسی جهان معاصر یاد کرد که به جهان ایرانی رنگ و بوی معنوی داد.

نفیع الله حضرت  عاشیرف رئیس اداره دینی مسلمانان بخش آسیایی روسیه،  در سخنان خود امام خمینی را متحد کننده انسانهای مختلف گرداگرد صلح و عدالت و انسجام مسلمانان، دانست و دعوتگری او را نه فقط منحصر به ملت ایران بلکه به جهان اسلام و جامعه جهانی  و دعوت به صلح و همزیستی دانست.

 وی گفت:رهبر فقید انقلاب اسلامی ایران همه را به برابری و برادری می خواند.امام در جستجوی صلح و نقاط مشترک بود که متاسفانه توسط رهبران جهان اسلام به خوبی شنیده نشد. این رهبران در جهان معاصر، منافع شخصی و گروهی را بر این پیام ها مقدم دانستند اما مسیری را که امام خمینی انتخاب کرد متکی بر آموزه های قرآنی و سیره پیامبر اکرم بود.

 ماکسیم شفچنکو دبیر اتحادیه خبرنگاران روسیه، انقلاب اسلامی را الگویی توصیف کرد که قومیت های مختلف ایرانی را علیه ظلم و دجال گرد آورد. وی ایران قبل از انقلاب اسلامی را، جامعه ای  با شکاف طبقاتی زیاد توصیف کرد که صاحبان ثروت و منافع همه چیز را برای خود و منافع خود می خواستند و به توده جامعه بی اعتنا بودند. این شیوه ای بود که در خیلی از کشورهای منطقه اکنون هم به چشم می¬خورد که حاصل برداشتهای غربی و سرمایه دارانه است. نتیجه این ثروت اندوزی موجب خیزش ملی ایران علیه ظلم و ستم شد که نمونه ای برای همه مردم جهان شد.

این فعال اجتماعی افزود: امام خمینی انقلاب انسانی را علیه نظامهای غیر انسانی و ظالم رهبری کرد. او با تکیه بر آموزه های قرآنی توانست این انقلاب را  رهبری کند. امروز هم انقلاب اسلامی با همه دشورای هایی که روبروست می تواند راه تازه ای انتخاب کند. می توان این دوره را با دوره یورش صدام به ایران مقایسه کرد که با مقاومت مردم ایران شکست خورد. ما امروز می بینیم چه کسانی با تروریزم بین المللی همراهی می کنند. امروز هم دیدگاه های ایران و امام خمینی الهام بخش ما در مقاومت علیه ظلم و بی عدالتی و مقاومت است.

 در ادامه کنفرانس، کوزینیتسف پژوهشگر مسائل ایران معاصر  و استاد مدرسه عالی اقتصاد، در سخنانی بر نقش امام خمینی در رهبری انقلاب اسلامی اشاره کرد و وقوع انقلاب اسلامی در ایران را موجد تحولات اساسی در منطقه دانست.

حجت الاسلام اکبری جدی رئیس مرکز اسلامی مسکو در سخنان خود بر دو چهره ظاهری و باطنی انقلاب اسلامی پرداخت. وی گفت: شرایط حاکم در منطقه آن روزگار شرایط عادی نبود و می توانست در هر کشوری این اتفاق حادث شود.

وی در پایان گفت:شخصیت امام خمینی موجب شد که این اتفاق در ایران حادث شود. دانش عمیق دینی او در حوزه های مختلف، او را در حد برجسته ترین دانشمندان روزگار خود درآورد و همین دانش وسیع در حوزه های مختلف دانش دینی و حتی دانش بشری موجب شناخت وسیع او از تحولات اجتماعی شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : رایزنی فرهنگی     |     ایران     |     روسیه     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi