کد خبر : ۵۳۶۹۲۶ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸
جشنواره فیلم و نمایشگاه فرهنگی-هنری ایران در آتن افتتاح شد

مقیم/جشنواره سینمایی و نمابشگاه فرهنگی - هنری ایران درمحل مرکز فرهنگی شهرداری دورسیا واقع در شرق شهر آتن ۹۸ افتتاح شد .

 

به گزارش مقیم ،در مراسم افتتاحیه که شهردارمنطقه و مدیران مرکز فرهنگی شهرداری دورسیا و جمع زیادی از فرهیختگان و علاقمندان به هنر و سینمای ایران حضور یافته بودند ابتدا خانم کیتی مدیر ارتباطات و برنامه ریزی  درسخنانی با اشاره به تاریخ فرهنگ و تمدن کشور ایران و روابط تاریخی دو کشور ایران و یونان به علاقه مردم یونان به فیلم و سینمای ایران و فرهنگ و هنر ایرانی پرداخت و از علی محمد حلمی رایزن فرهنگی کشورمان برای همکاریهای خوب فرهنگی و حمایت از برگزاری این برنامه قدردانی نمود . 

سپس پوتی لیس عضو شورای شهر و رئیس مرکز فرهنگی شهرداری " دورسیا " گفت : ایران امروز همانند تاریخ و تمدن خود بر هویت فرهنگی و استقلال سیاسی خود ایستاده است و یکی از کشورهای بزرگ تاثیر گذار در حوزه فرهنگ و هنر می باشد که در چند سال اخیر با تولیدات فیلم های سینمایی و محصولات فرهنگی جایگاه بالایی در جهان کسب نموده است . و ما خوشحالیم که در دو سه سال گذشته روابط خوبی با رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آتن برای همکاریهای مشترک فرهنگی - هنری برقرار شده است .

وی در ادامه با اشاره به روند پیشرفت هنردر ایران طی چهل ساله گذشته  تصریح کرد: طی چند دهه گذشته ایران در تمام زمینه ها و بخصوص هنر سینمایی رشد فراوانی را تجربه کرده و امروز سینمای ایران یکی از بهترین سینماههای دنیا می باشد.

علی محمد حلمی رایزن فرهنگی کشورمان در آتن  که به عنوان سخنران افتتاحیه دعوت شده بود ؛با اشاره به علت دشمنی امریکا و اقمارش با جمهوری اسلامی ایران گفت: دشمنی امریکا با ملت و دولت ایران به این دلیل است که کشورمان به دست آورد های علمی ،صنعتی ، هنری ، اجتماعی و سیاسی چشمگیری دست یافته است و استقلال خود را با هیچ چیزی و تحت هیچ شرایطی با آنان معامله نمی کند.

وی در ادامه افزود: دشمنی ها و کینه توزی های آمریکا ، رژیم صهیونیستی و تعدادی از کشورهای عربی منطقه وابسته به او، به علت نپذیرفتن سیاستهای سلطه جویانه آنها در ایران و منطقه است و پافشاری بر استقلال وآزادی خواهی کشورمان وپیگیری برنامه های توسعه و پیشرفتهای علمی و تکنولوژی برای رسیدن به اقتصادی قوی و مستقل موجب نگرانی آمریکا و برخی کشورهای غربی شده است .

وی در ادامه افزود:یکی دیگر از دلایل دشمنی کینه توزانه آمریکا و رژیم صهیونیستی ، نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران در حمایت از دولتهای قانونی سوریه و عراق  و مبارزات بی امان با تروریست های ساخته و پرداخته امریکا همچون داعش و دیگر گروه های تروریستی است که موجب شکست مفتضحانه و برچیدن این گروه های تروریستی شده است .

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه سخنان خود،  به پیشرفتهای ایران درحوزه های علمی و تکنولوژی ، هوا فضا ، نظامی ، کشاورزی وحوزه هنر و سینما پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و ضمن ارایه گزارشی در مورد پیشرفتهای هنری به ویژه در حوزه فیلم و سینما  پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در کشورمان، تصریح کرد:قبل ازپیروزی انقلاب اسلامی کارگردان زن در حوزه فیلم و سینما نداشتیم در حالی که تا سال 2017 حداقل 25 نفر کرگردان زن در حوزه سینما داریم .و نقش زنان در تولید ، تهیه کنندگی ، نویسندگی ، کارگردانی و مدیریت سینما برجسته و مشهود است .

حلمی در ادامه سخنان خود افزود:تا پیش از پیروزی انقلاب تنها 235 عنوان کتاب در حوزه سینما چاپ شده و پس از پیروزی انقلاب تا سال 2017 نزدیک به 1700 عنوان کتاب در موضوع فیلم و سینما چاپ و منتشر شده است .

تعداد فیلمهای مستند ساخته شده در ایران تا قبل از پیروزی انقلاب 203 عنوان بوده  در حالی که در چهار دهه گذشته پس از انقلاب اسلامی بیش از 7000 فیلم مستند تولید شده است .  

حلمی افزود علاوه بر این ، از نظر محتوا و پردازش به موضوعات معنوی و چالش های اخلاقی واجتماعی فیلم های ایران بسیار جذاب و مورد توجه می باشند به طوری که در حال حاضر سینمای ایران در جهان دارای جایگاهی خاص می باشد  و جوایز فراوانی در جشنواره های مهم بین المللی را به خود اختصاص داده است.

در این جشنواره هنری علاوه بر نمایش کتب ترجمه شده به یونانی توسط رایزنی فرهنگی، کتب ایرانگردی و ایرانشناسی و صنایع دستی از کشورمان که به مدت یک هفته برگزار خواهد بود  فیلم مستند  " ایرانی دیگر " با زیر نویس یونانی و فیلم سینمایی " حوض نقاشی "برای علاقه مندان به نمایش در آمد که مورد استقبال فراوان شرکت کنندگان قرار گرفتند . همچنین فیلم سینمایی خسته نباشی نیز در روزهای دیگر به نمایش در خواهد آمد .

گفتنی است ،جشنواره فیلم و نمایشگاه فرهنگی-هنری ایران در آتن در تاریخ 20خرداد در آتن آغاز و تا یک هفته ادامه خواهد داشت.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایران-آتن     |     نمایشگاه فرهنگی     |     مراسم افتتاحیه     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi