کد خبر : ۵۳۶۸۸۰ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸
امضای تفاهمنامه همکاری علمی و دانشگاهی بین ایران و گرجستان

مقیم/تفاهمنامه همکاری علمی و دانشگاهی بین ایران و گرجستان به امضای میررضا مجیدی و محراب خالواشی، رؤسای دانشگاه‌های تبریز و شوتاروستاولی باتومی رسید.

 

به گزارش مقیم، در راستای گسترش تعاملات و همکاری‌های علمی و دانشگاهی، تفاهمنامه همکاری بین دو کشور ایران و گرجستان به امضای میررضا مجیدی و محراب خالواشی، رؤسای دانشگاه‌های تبریز و شوتاروستاولی باتومی رسید.

هدف از امضای این تفاهم‌نامه، ایجاد و توسعه بسترهای همکاری علمی، پژوهشی و آموزشی مشترک و استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود در دو دانشگاه‌ است.

در این دیدار، طرفین در زمینه توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی مشترک بحث و تبادل نظر کردند؛ محراب خالواشی، رییس دانشگاه شوتاروستاولی باتومی گرجستان با اشاره به جایگاه علمی ایران در سطح کشورهای منطقه و جهان گفت: گرجستان و ایران سابقه همکاری بس طولانی و تاریخی در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی،فرهنگی و علمی داشته‌اند؛ با درنظر گرفتن ظرفیت‌های دانشگاه‌های دو کشور در حال حاضر همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف رضایت بخش نیست.

وی اظهار امیدواری کرد با امضای این تفاهمنامه همکاری و اجرایی شدن مفاد این سند همکاری بتوانیم گامی مهم در زمینه توسعه همکاری‌های مشترک در عرصه‌های علمی، آموزشی و فرهنگی بین دو کشور گرجستان و ایران برداریم.

خالواشی افزود: حوزه‌هایی که می‌تواند همکاری‌ها را افزایش دهد شامل انجام پروژه‌های تحقیقاتی، برگزاری سمینارها و دوره‌های آموزشی مشترک، تبادل استاد و دانشجو و تأسیس کرسی ایرانشناسی در این دانشگاه و فعال سازی اتاق گرجی‌‌شناسی در مؤسسه مطالعات قفقاز دانشگاه تبریز است.

وی در پایان از همکاری های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در زمینه تبادل تفاهمنامه همکاری و برگزاری روزهای فرهنگی ایران در دانشگاه روستاولی باتومی تقدیر و تشکر کرد.

حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی کشورمان هم در سخنانی، تقویت زیرساخت‌های ارتباطی بین دانشگاه‌های ایران و گرجستان یکی از سیاست‌ها و اولویت‌های کاری رایزنی فرهنگی کشورمان برشمرد.

وی افزود: امضای این سند، اولین گام برای توسعه همکاری‌های علمی است که لازم است اولین برنامه مشترک برنامه‌ریزی و عملیاتی شود.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه، پیشنهاد برگزاری کنفرانس بین‌المللی آسیب‌شناسی روابط سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی گرجستان و ایران و همچنین، برگزاری همایش بین‌المللی پیوندهای ادبی و فرهنگی گرجستان و ایران به مناسبت بزرگداشت شوتاروستاولی و ابوالقاسم فردوسی شاعران و حماسه سرایان ملی دو کشور را داد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : امضاء تفاهم‌نامه     |     ایران و گرجستان     |     همکاری علمی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi