کد خبر : ۵۳۶۵۵۶ گروه : استان ها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
بزودی با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی؛ خط تولید آلومینای آلفا با ظرفیت ۱۷ هزار تن در سال راه‌اندازی می شود

مقیم/یک شرکت دانش بنیان داخلی که از حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری نیز برخوردار بوده است، بزودی خط تولید آلومینای آلفا با ظرفیت تولید ۱۷ هزار تن در سال را بهره برداری خواهد نمود.


به گزارش مقیم به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، مجید اجلالی، مدیر عامل شرکت آراد لیان فرآور آریا (آلفا) در این باره با اشاره به پیش راه‌اندازی خط اصلی این شرکت، گفت: با راه‌اندازی این خط در سال اول ۵۰ تا ۶۰ درصد نیاز داخل به این محصول برطرف می‌شود و ظرفیت تولید در سال آتی کل نیاز کشور را پوشش خواهد داد.
اجلالی افزود: آلومینا یا اکسید آلومینیوم از مواد اولیه پرکاربرد سرامیکی است که دارای خواص مکانیکی منحصربفردی نظیر استحکام فشاری و سختی بالاست. همچنین مقاومت حرارتی بالا نیز از ویژگی هایی است سبب شده تا برای تولید مواد نسوز بعنوان یکی از اصلی ترین اجزاء بکار رود.
مدیرعامل شرکت آلفا افزود: آلومینای آلفا یک محصول واسطه است که در صنایع کاتالیست‌ها، سرامیک، نسوزها، مواد ساینده، گلوله‌های آسیاب سرامیکی و سایر سرامیک‌های پیشرفته صنعتی کاربرد دارد.
وی با بیان اینکه خط نیمه صنعتی شرکت با ظرفیت دو هزار تن در سال هم‌اکنون در حال فعالیت است و فروش مناسبی نیز داشته است، اظهار داشت: همزمان با طرح نیمه صنعتی، طرح اصلی شرکت با ظرفیت ۱۵ هزار تن در سال اول هم اکنون راه‌اندازی شده و آماده بهره برداری است و ظرفیت تولید کل در سال اول به ۱۷ هزار تن می‌رسد.
اجلالی با بیان اینکه این شرکت پیش از راه‌اندازی خط نیمه صنعتی، مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان از صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات دریافت کرد که این مبلغ صرف مطالعات اولیه طرح و احداث واحد پایلوت تولید آلومینای آلفای پایه کاتالیست و مقاوم به سایش شد، گفت: مبلغی که از صندوق برای این منظور دریافت کردیم، به ما کمک کرد و توانستیم بخشی از کار را با استفاده از این تسهیلات انجام دهیم.
مدیرعامل شرکت آلفا با اشاره به اینکه هزینه‌های خط تولید ۱۷ هزار تنی این طرح از محل آورده اولیه سهامداران و تسهیلات بانکی تامین شده است، خاطرنشان کرد: جدای از خط پایلوت دو هزار تنی، طرح اصلی شرکت با ظرفیت ۱۵ هزار تن، ۲۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری در برداشت و اکنون از صندوق نوآوری و شکوفایی درخواست سرمایه درگردش کرده‌ایم. اگر سرمایه در گردش با شرایط مناسب تامین شود، درسال اول ۵۰ تا ۶۰ درصد نیاز داخل را برطرف می‌ شود و تا سال آینده کشور از واردات آلفا آلومینا کاملا بی‌نیاز می‌شود.
وی با بیان اینکه کشور نیازمند ۱۵ تا ۲۰ گرید مختلف آلفا است، گفت: ما در حال حاضر توانایی تولید ۱۶ گرید را داریم و در طرح جدید ۲۰ گرید مورد نیاز کشور را پوشش می‌دهیم اما به بهره‌برداری رسیدن کامل خط یکی دو ماه زمان می‌برد. البته در حال حاضر با تولیدکنندگان بزرگ سرامیک و پایه کاتالیست وارد عقد قرارداد شده‌ایم.
اجلالی درباره صادرات محصولات این شرکت نیز گفت: در بازار ترکیه با دو شرکت کار می‌کنیم و برای اواخر خرداد یک نمونه ۲۵ تنی برای ترکیه ارسال می‌شود. برای دبی هم نمونه فرستاده‌ایم که به تایید دو کارخانه رسیده و قرار است با آنها نیز همکاری کنیم.
مدیر عامل شرکت آلفا خاطرنشان کرد: محصولی که شرکت ما تولید می‌کند از یک طرف تا فرانسه و از طرف دیگر تا هند تولید کننده دیگری ندارد و نیاز کشور که حدود ۳۰ هزار تن است در حال حاضر به صورت واردات تامین می‌شود که البته به علت مشکلات ارز و مسایل دیگر بسیاری از شرکت‌ها واردات مواد اولیه‌شان به مشکل خورده است.
وی درباره برابری این محصول با مشابه خارجی آن نیز گفت: طبق تاییدیه مرکز متالوژی رازی، به لحاظ کیفیت محصول ما قابل رقابت با آلفای فرانسه است و با توجه به طراحی و ساخت محصول توسط خود شرکت و کنترل هزینه‌ها و نیروی انسانی متخصص، حاضریم از لحاظ قیمت با محصول چینی نیز رقابت کنیم.
مدیر عامل شرکت آلفا در پایان خاطرنشان کرد: اگر قرار است بدنه دانش بنیان صنعت کشور کاری انجام دهد و گرهی از مشکلات باز شود و به خودکفایی در بسیاری از حوزه‌ها برسیم باید سقف تسهیلات را افزایش داد و شرایط دریافت تسهیلات را واقعا «تسهیل» کرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مجید اجلالی     |     شرکت آراد لیان فرآور آریا (آلفا)     |     سهامداران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi