کد خبر : ۵۳۶۵۳۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
رسانه سریلانکایی از فردوسی به بزرگی یاد کرد

مقیم/به مناسبت بیست و پنجم اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فرودسی ، وبلاگ تامیل زبان « تودو » thoothu اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان « فردوسی شاعر بزگ ایرانی » نمود .

 

به گزارش مقیم ، این گزارش را که رایزنی فرهنگی ایران در سریلانکا در اختیار این رسانه قرارداده است آمده ؛دراین مقاله ابتدا اشاره مختصری به زندگینامه وی و سپس درخصوص اثر جاودان فردوسی  توضیحاتی ارایه شده و « شاهنامه » را یکی ازشاهکار های ادبی جهان قلمداد کرده است .

وبلاگ تامیل زبان « تودو » thoothu   عنوان کرد:اثری منظوم و کلاسیک که درآن فردوسی با صرف زمانی درحدود سی سال و با ارایه شصت هزار بیت ،  تلاش نموده تا در خصوص قهرمانان و شخصیت های افسانه ای ایرانیان به ذکر مطلب بپردازد . و این کار به شیوه ای انجام شده که خواننده این ابیات ، خویش درهمان فضا احساس می کند .

نویسنده درادامه بیان داشته ، یکی دیگر از نکات مهم خلق شاهنامه ، در حقیقت زنده نمودن زبان فارسی است زیرا در آن مقطع زمانی درایران ، زبان عربی زبان علمی و ادبی محسوب می شد ولی با به میان آمدن شاهنامه مجددا این زبان احیا گشت و خود فردوسی نیزعلنا اظهار می کند که من زبان فارسی را دوباره زنده کردم . در این مقاله به کدورت ایجاد شده بین فردوسی و سلطان محمود که منجر به سرودن صد بیت شعر در نکوهش سلطان شده نیز ذکری به عمل آمده  و نهایتا  به عزیمت وی به شهرهرات و سپس به مازندران و اقامت د رطوس پرداخته شده است .

درخاتمه مقاله بیان شده که در جمهوری اسلامی ایران همه ساله ، پانزدهم می - برابر با  بیست و پنجم اردیبهشت -  روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی شناخته شده و از این شاعر و شخصیت ادبی تجلیل می شود و به همین دلیل این روز برای ایرانیان از نظر فرهنگی اهمیت ویژه ای دارد .

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بزرگداشت فردوسی     |     سریلانکا     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi