کد خبر : ۵۳۶۴۱۰ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
سفیر : ایران همواره مدافع حاکمیت ملی بوسنی بوده است

مقیم/سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو گفت: ایران در طول ۲۵ سال گذشته همواره با حمایت از ملت بوسنی و هرزگوین مدافع استقلال، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و همزیستی مسالمت آمیز همه اقوام در این کشور بوده است.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا ، محمود حیدری به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد افتتاح سفارت جمهوری اسلامی ایران در سارایوو در مقاله ای که در روزنامه های 'اسلوبوجنیه' به زبان بوسنیایی و ' بوسنی دیلی' به زبان انگلیسی منتشر شد، افزود: ایران بر این باور است که تحکیم روابط با بوسنی و هرزگوین در ارتقای روابط منطقه ای بالکان و خاورمیانه نیز موثر می باشد.
وی افزود: بعد از انحلال یوگسلاوی سابق، ایران از جمله اولین کشورهایی بود که استقلال بوسنی و هرزگوین را به رسمیت شناخت و همواره در کنار دولت و ملت این کشور قرار گرفت و کمک های فراگیر، اثرگذار و انسان دوستانه ایران به این کشور در دوران جنگ و پس از جنگ برای بازگشت آوارگان ارائه داده است.
در ادامه مقاله سفیر کشورمان که در دو روزنامه بوسنیایی انتشار یافته، آمده است: بیست و پنج سال پیش در چنین روزی یعنی هشتم ماه 'می' 1994 در حالیکه ساریوو هنوز در محاصره بود، سفارت جمهوری اسلامی با حضور وزیر خارجه وقت کشورمان و علی عزت بگوویچ رئیس جمهوری فقید بوسنی و هرزگوین افتتاح کرد.
سفیر کشورمان گفت: از آن تاریخ روابط سیاسی دو کشور همواره دوستانه و سفرهای مقامات سیاسی در سطوح مختلف در جریان بوده است.
حیدری با اشاره به قرابت ها و همکاری های فرهنگی دو کشور اضافه کرد: ظهور ادیبان بوسنیایی نظیر فوزی موستاری مولف اثر نفیس ‹‹بلبلستان››، شیخ محمد افندی سودی نویسنده شرحی بر بوستان سعدی، محمد طاهر و مصطفی بوشنیاک نویسندگان شرحی بر مثنوی مولوی، فهیم بایراکتارویچ مترجم رباعیات خیام و دکتر بشیر جاکا مترجم دیوان حافظ ، بسیار قابل توجه و موجب تعمیق ارتباطات فرهنگی دو کشور است.
امضاء تفاهم نامه خواهر خواندگی تهران و سارایوو نیز از جمله رویدادهای دو سال اخیر بود.
وی افزود: در حوزه اقتصادی بعد از افتتاح سفارت ایران در سارایوو چندین موافقت نامه اقتصادی در زمینه های مختلفی از جمله بازرگانی، بانکی، سرمایه گذاری، حمل و نقل و همکاری اتاق های بازرگانی بین دو کشور امضاء شد و تبادلات تجاری همواره بین دو کشور برقرار بوده است.
اکنون نیز باتوجه به ظرفیت های اقتصادی دو کشور، فضا برای فعالیت بخش های خصوصی دو کشور مهیا و مناسبات دو جانبه رو بفزونی است و امروز خوشحالیم که در ماه مبارک رمضان خرمای ایرانی زینت بخش سفره های افطار مسلمانان بوسنی است. 
در مقاله آمده است: بوسنی و هرزگوین کشوری است که محل اجتماع پیروان ادیان الهی بوده و پیوندهای اقتصادی و فرهنگی عمیقی با اروپا دارد. 
حیدری افزود: این کشور از سابقه روابط دیرینه فرهنگی با شرق و ایران نیز برخوردار است و مردم بوسنی به این دلیل و همچنین به واسطه کمک های انسان دوستانه ایران در دوران سخت گذشته، علاقه خاصی به ایرانیان دارند. 
حیدری افزود: سخنم را با یادآوری این پیام خاتمه می دهم که دست دوستی جمهوری اسلامی ایران به سوی همه اقوام بوسنیایی گشوده است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : روابط دیرینه     |     محمود حیدری     |     ایران و بوسنی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi