کد خبر : ۵۳۶۳۷۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
بررسی نقش جوانان مسلمان آفریقا در ساخت آفریقای فردا در کامپالا

مقیم/کنفرانس بین‌المللی ویژه قاره آفریقا با عنوان «نقش جوانان مسلمان آفریقا در ساخت آفریقای فردا» با حضور رهبران و مفتی‌های بیش از ۲۷ کشور آفریقایی در کامپالا برگزار و بر ایجاد تحولات و تغییرات بنیادی و ریشه‌ای در افکار و عقاید جوانان مسلمان تأکید شد.

 

به گزارش مقیم، در این کنفرانس که با همکاری شورای بین‌المللی جوامع مسلمان واقع در امارات متحد عربی و شورای عالی مسلمانان اوگاندا در هتل مروارید کامپالا برگزار شد، محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی کشورمان حضور داشت.

 علی وایسوا، معاون مفتی اوگاندا در سخنانی، گفت: این کنفرانس به بررسی جامعه‌شناسانه نقش مثبت جوانان، افزایش سطح آگاهی و صلح‌آمیز جوانان مسلمان در توسعه پایدار آفریقا می‌پردازد.

وی افزود: شرکت‌کنندگان در کنفراس دستاوردهای سازنده آن را در کشورهای خود اجرا خواهند کرد.

دبیرکل شورای مسلمانان با بیان اینکه هماهنگی لازم بین ادیان و مذاهب اوگاندا وجود دارد، گفت: جوانان سرشار از انرژی و قدرت هستند، لذا بر رهبران دینی و مفتی‌ها لازم است به عنوان مهم‌ترین و ضروری‌ترین اقدام باید برای تحقق بخشیدن به پتانسیل‌های نهفته در آن‌ها وارد عمل شد.

شعبان رمضان موباجه، مفتی اوگاندا در این مراسم، گفت: آفریقا دارای منابع طبیعی غیر قابل تصور است که سال‌های طولانی توسط استعمار گران غارت می‌شدند. مضافا اینکه خسارت‌های وارده به منابع انسانی آفریقا توسط استعمارگران و عدم توجه به این ظرفیت حیاتی در قاره غنی آفریقا دردناک‌تر است.

وی تأکید کرد: اتحاد، همکاری، هماهنگی، همدردی، اجتناب از تفکرات و اقدامات افراطی از ضروری‌ترین نیاز امروز جهان اسلام است.

محمد بیشاری، نایب‌رییس کنگره بین‌المللی جوامع اسلامی از همه مسلمانان خواست تا همزیستی مسالمت‌آمیز و نسبت به یکدیگر احترام متقابل داشته و اجازه ندهند تا وحدت مسلمانان خدشه‌دار شود.

یوسف ابیندر، از مسجد بزرگ شیخ زائد در امارات متحد عربی در بخشی از سخنان خود، گفت: توانمندسازی جوانان مسلمان، همزیستی، آشتی، احترام متقابل، همکاری و دوستی از ملزومات جهان اسلام است.

روحاکانا روگاندا، نخست وزیر اوگاندا به تشریح مستدل خطرات زیان‌بار افراط گرایی برای جوانان و مبارزه با آن پرداخت و بر لزوم مشارکت جوانان در ایجاد و حفظ صلح و دوستی تأکید کرد.

نوواگبا کادیویو، مدیر شبکه جوانان مسلمان متحد گفت: برای نیل به اهداف کنفرانس باید از فرصت‌های کارآفرینی برای جوانان آفریقا بهره‌مند شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایران و آفریقا     |     کنفرانس بین المللی     |     رایزنی فرهنگی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi