کد خبر : ۵۳۶۲۰۷ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
بزرگداشت سعدی شیرازی در دانشگاه استانبول

مقیم/آیین بزرگداشت روز سعدی شیرازی به همت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول برگزار و دانشجویان دانشگاه استانبول و مرکز آموزش زبان فارسی تجلیل شدند.

 

به گزارش مقیم، این مراسم که با همکاری دانشگاه استانبول برگزار شد، اسدزاده، سرکنسول، کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول، معاون رییس دانشکده ادبیات دانشگاه استانبول، علی گوزل یوز، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول و جمعی از اساتید و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی و فارسی‌آموزان مرکز آموزش زبان فارسی حضور یافتند.

کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی کشورمان در استانبول گفت: استاد سخن، سعدی در عمر پُربرکت خود آثار ارزشمندی را برای ما انسان‌ها به میراث گذاشته است. گلستان و بوستان سعدی از دیرباز در آناتولی و ترکیه مورد توجه بوده و ترجمه‌های فراوانی از آثار سعدی به زبان ترکی وجود دارد.

وی افزود: امیدوارم این مراسم گامی باشد در جهت شناخت بیشتر ما و  شما دانشجویان زبان فارسی با سعدی و آثار او باشد.

علی گوزل یوز، رییس گروه زبان فارسی دانشگاه استانبول اظهار کرد: براساس آموزه‌های  سعدی، آموزگار باید در آموزش‌های خود به دانشجویان در تشخیص دادن خوب و بد و ارزش‌های اخلاقی  و در پرورش روح و روان کمک کند.

این استاد زبان و ادبیات فارسی افزود: سعدی معتقد است عقل در تکامل و تعالی انسان نقش مهم داشته و آموزش انسان‌های خودخواه را بی نتیجه و بی ثمر می‌داند.

سخنران بعدی این مراسم، خانم گللر نوح اوغلو، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول بود که با اشاره به موضوع «سعدی و جهانی شدن» گفت: سعدی در اشعارش از آزادی و برابری حقوق  انسان‌ها صحبت می‌کند و ایرانیان بعد از 700 سال هنوز با ارزش‌های سعدی زندگی می‌کنند.

محمد آتا لای و قدیر تورگوت، از استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول از سخنرانان دیگر این مراسم بودند که به پندها و نصایح سعدی و ترجمه‌های صورت گرفته از آثار سعدی به زبان ترکی پرداختند.

در ادامه، دانشجویان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول برنامه‌های متنوعی از قبیل پخش کلیپ، شعر خوانی، مسابقه و  تئاتر  به زبان فارسی اجرا کردند و از دانشجویان برتر زبان فارسی دانشگاه استانبول و فارسی‌آموزان مرکز آموزش زبان فارسی با اهدا لوح و هدایایی از سوی وابستگی فرهنگی کشورمان، تجلیل به عمل آمد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بزرگداشت سعدی     |     استانبول     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi