کد خبر : ۵۳۶۱۹۰ گروه : کشورها تاریخ انتشار :جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸
رویترز: ایران خواستار وحدت علیه آمریکا شد

مقیم/خبرگزاری رویترز با بازتاب سخنان روزپنجشنبه رئیس جمهوری اسلامی ایران درمراسم روز ارتش درتهران نوشت: حسن روحانی با تاکید بر اینکه نیروهای مسلح این کشور تهدید منطقه ای نیست، خواستار وحدت علیه آمریکا شد.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، رویترز در این گزارش از مبداء لندن افزود: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز پنجشنبه گفت که نیروهای مسلح ایران علیه هیچ کشوری در منطقه تهدید به شمار نمی رود.
این رسانه با اشاره به اینکه در ایران یک رژه نظامی در روز ارتش برگزار شد تا آخرین تجهیزات نظامی این نیرو در میان تنش های شدید با ایالات متحده به نمایش گذاشته شود، نوشت: در این مراسم که به طور مستقیم از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، از هواپیماهای جنگنده طراحی شده و ساخته شده بومی برای نخستین بار دریک نمایش هوایی رونمایی شد.ایران همچنین موشک ها، زیردریایی ها، خودروهای زرهی، رادارها و سیستم های جنگی الکترونیکی را به نمایش گذاشت. تهران سیستم دفاع موشکی روسی S-300 خود را نیز عرضه کرد. 
روحانی در این مراسم گفت:من می خواهم به کشورهای منطقه اعلام کنم که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران علیه شما و منافع ملی شما نیست. آنها علیه مهاجمان ایستاده اند.ریشه های مشکلات ما رژیم صهیونیستی و امپریالیسم آمریکا است. 'نیروهای مسلح ایران قوی تر از همیشه هستند'. 
وی گفت:'ما به دنبال امنیت وثبات منطقه ای، حاکمیت کشورها برسرنوشت خود وپایان تروریسم وفعالیت های تروریست ها دراین منطقه هستیم.'
رویترز نوشت:ایران دارای دو نیروی نظامی است که یکی به عنوان نیروی دفاعی ملی عمل می کند ودیگری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که پس از انقلاب 1979 برای حفاظت از انقلاب و جمهوری اسلامی مقابل دشمنان ایجاد شد.
ایالات متحده سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی در روز دوشنبه(هفته جاری) اعلام کرد که توسط ایران محکوم و باعث ایجاد نگرانی در مورد حملات تلافی جویانه به نیروهای ایالات متحده شد.
رویترز نوشت: روحانی به اقدام ایالات متحده علیه سپاه پاسداران اشاره و عنوان کرد که «توهین به سپاه پاسداران،توهین به همه نیروهای مسلح ایران و توهین به ملت بزرگ ایران است.»
این خبرگزاری، ارتش ایران را بزرگترین نیروی زمینی در این کشور خواند و در عین حال ادامه داد: رژه روز ارتش در چند استان ایران که نیروهای مسلح آنها برای کمک به مردم گرفتار سیل اعزام شده بودند، لغو شد. 
روحانی گفت: 'من شک دارم که بتوان این سطح وحدت بین مردم و نیروهای مسلح را در کشور دیگری پیدا کرد.'
روزنامه انگلیسی زبان 'عرب نیوز' عربستان سعودی هم با اشاره به اظهارات رئیس جمهوری اسلامی ایران مبنی بر این که 'نیروهای مسلح ایران علیه هیچ یک از کشورهای منطقه تهدید نیست'افزود: حسن روحانی روز پنجشنبه گفت که 'می خواهم به کشورهای منطقه اعلام کنم که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران علیه شما و منافع ملی شما نیستند. آنها در برابر مهاجمان ایستاده اند.ریشه های مشکلات ما رژیم صهیونیستی و امپریالیسم آمریکا است.'
عرب نیوز افزود: روحانی همچنین اقدام ایالات متحده در قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی را 'غم انگیز' و 'توهین' به ملت ایران دانست.
شبکه جهانی تلویزیونی چین(CTGN)، شبکه تلویزیونی'آج'پاکستان و فرانس 24 انگلیسی هم در گزارشی این بخش از اظهارات روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران را بازتاب دادند.
روزنامه انگلیسی زبان'گریتر کشمیر'هم نوشت: روحانی از دولت های خاورمیانه خواست تا 'رژیم صهیونیستی را به عقب برانند.'
این روزنامه افزود: روحانی روز پنجشنبه از کشورهای خاورمیانه خواست تا 'صهیونیسم' را به عقب برانند و گفت که اسرائیل و ایالات متحده ، دلایل اصلی مشکلات منطقه هستند.
خبرگزاری افه اسپانیا نیز در بازتاب سخنان «حسن روحانی» در روز ارتش نوشت: رئیس جمهوری ایران به آمریکا هشدار داد که نیروهای مسلح این کشور بیش از هر وقت دیگر قدرتمند هستند. 
افه خاطرنشان ساخت که برگزاری رژه نظامی امروز، از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در روز 8 آوریل (19 فروردین ) سپاه پاسداران را گروه تروریستی قلمداد کرد.
اظهارات روحانی در خصوص جنایت های رژیم صهیونیستی مورد توجه رسانه های فرانسوی زبان اعم از خبرگزاری فرانسه،فرانس 24،'لو فیگارو'، ' لیبراسیون' و 'لوبس' هم قرار گرفت. این رسانه ها با برجسته کردن بخشی از سخنان رئیس جمهور کشورمان در واکنش به جنایت ها و کشتار رژیم صهیونیستی نوشتند:رئیس جمهور ایران، از'همسایگان'خواست تا'صهیونیسم را به عقب برانند'وگفت که'ریشه های مشکلات منطقه' ، 'امپریالیسم آمریکا و اسرائیل' است.
 رئیس‌جمهوری امروز در رژه روز ارتش خطاب به مردم منطقه و کشورهای همسایه گفت: 'بیایید با هم کنار هم باشیم و منطقه را از وجود متجاوزین پاک کنیم و در مقابل صهیونیسم غاصب که 70 سال در منطقه در حال جنایت و کشتار است بایستیم و به مردم منطقه کمک کنیم که در این راه، پیروزی از آن حق خواهد بود.'

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بازتاب رسانه ای     |     خبرگزاری رویترز     |     دکتر حسن روحانی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi