کد خبر : ۵۳۵۹۶۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸
حصارکشی مرزها، عزم پاکستان برای محافظت از مرز مشترک با ایران

مقیم/روزنامه «نوای وقت» پاکستان روز دوشنبه اعلام کرد: طرح حصارکشی نوار مشترک مرزی با ایران توسط رهبران نظامی پاکستان به دولت این کشور پیشنهاد شده بود و اکنون دولت و ارتش پاکستان مصمم به اجرای این طرح با هدف حافظت از مرزهای مشترک با ایران هستند.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، این روزنامه پرمخاطب چاپ شهر راولپندی در صفحه اول خود نوشت: دولت با پیشنهاد رهبران نظامی برای اجرای طرح حصارکشی نوار مرزی با ایران موافقت کرده است.
در این گزارش آمده است: ارتش پاکستان نوار مرزی مشترک با ایران به طول 970 کیلومتر را حصارکشی می کند.
نوای وقت نوشت: جمهوری اسلامی ایران نیز نسبت به طرح حصارکشی اعلام رضایت کرده است در حالی که برخی منابع می گویند که طرف پاکستانی نیز می خواهد که ایران نیز بخشی از نوار مرزی را حصارکشی کند.
در این گزارش آمده است: پاکستان در سال گذشته تصمیم به حصارکشی کامل نوار مرزی خود با افغانستان را گرفت و هم اکنون 270 کیلومتر از مرزهای این کشور در منطقه بلوچستان حصارکشی شده و گفته می شود این طرح تا دسامبر سال جاری میلادی تکمیل شود.
نوای وقت نوشت: طرح حصارکشی هرگز مانع تبادل تجارت و رفت و آمد شهروندان دو کشور نخواهد شد بلکه پاکستان گذرگاه های جدیدی برای تردد اتباع دو کشور و فعالیت های تجاری میان ایران و پاکستان را نیز تاسیس خواهد کرد.
اواخر اسفندماه سال گذشته ژنرال 'عاصم سلیم باجوا' فرمانده گردان ارتش پاکستان در ایالت بلوچستان گفته بود که این کشور طرح حصارکشی نوار مرزی مشترک خود با جمهوری اسلامی ایران را به زودی اجرایی می کند.
پیش تر سخنگوی ارتش پاکستان اعلام کرد: این کشور برای تقویت امنیت مرزهای مشترک، همکاری های بسیار عالی در تمام سطوح با جمهوری اسلامی ایران دارد.
سرلشکر 'آصف غفور' سوم اسفندماه سال گذشته طی نشست خبری در شهر راولپندی در پاسخ به خبرنگار ایرنا گفت: ما خواستار طرح موضوع حصارکشی با طرف ایرانی هم هستیم و اگر توافقی انجام شود حاضریم این کار را در مرزهای مشترک دو کشور نیز انجام دهیم.
خط مرزی ایران - پاکستان به فاصلهٔ 959 کیلومتر (596 مایل) است که این دو کشور را از یکدیگر جدا می‌کند. این مرز از نقطه تقاطع مشترک ایران، پاکستان و افغانستان آغاز می‌شود و خطی نسبتاً مستقیم به سمت جنوب شرقی را دنبال می‌کند تا به چشمه‌های آب گرمی برسد. در انتها، مرز به خلیج گواتر در دریای عمان ختم می‌شود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : حصار     |     مرز ایران و پاکستان     |     مرز مشترک     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi