کد خبر : ۵۳۴۶۸۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸
آشنایی مخاطبان هیسپان تی وی با «نوروز»

مقیم/برنامه «ایران» هیسپان تی وی که زیبایی ها و آداب و رسوم مختلف اقوام ایرانی را برای مخاطبان اسپانیایی زبان خود به نمایش می گذارد، این هفته مخاطبان خود را به یزد برده تا آن ها با ویژه برنامه های «نوروز» ایرانیان آشنا شوند.


به گزارش مقیم، در برنامه این هفته «ایران»، نیلوفر صالحی، آداب و رسوم یزدی ها برای مراسم  نوروز را برای مخاطبان برنامه معرفی کرده است. 
بر اساس این گزارش، مراسم فال كوزه که در گذشته بسيار بيشتر از امروز رواج داشته است، از رسوم مردم یزد در ایام پایانی سال است که به نوعی نیکی و بدی را برای آن ها بازگو می کند. پختن آش رشته، کوزه شکستن، توزیع آجیل مشکل گشا به نام لرک (هفت مغز) و جمع شدن دور آتش در چهارشنبه آخر سال از دیگر آداب یزدی ها در استقبال از نوروز است. 
 شیما کاظمی، در قسمت دوم برنامه به معرفی ورزش «یخ نوردی» در ایران می پردازد. یخ نوردی یکی از زیر مجموعه‌‌های رشته کوهنوردی به شمار می آید. مناطق یخچالی در کوهستان‌‌های ایران کم است و همین مقدار کم هم به شدت تحت تأثیر دما و میزان بارش نزولات جوی قرار دارد. با این وجود یخچال‌‌های سبلان،  علم کوه،  آبشار آب نیک،  آبشار نوا و آبشار و دره گنجنامه از مکان هایی است که برای این ورزش استفاده می شود.  
 برنامه «ایران» هیسپان تی وی هر هفته سه شنبه ها ساعت 20:30 به وقت تهران از شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی وی پخش و چهارشنبه ساعت 10:30 به وقت تهران بازپخش خواهد شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : آداب و رسوم     |     پرس تی وی     |     نوروز     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi