کد خبر : ۵۳۳۸۵۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
رویارویی به وقت مونیخ

مقیم/کنفرانس امنیتی مونیخ درحالی سومین و آخرین روز را با سخنرانی محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران سپری کرد که هتل بایریشرهوف این شهر شاهد رویارویی میان ایران، آمریکا و متحدان آن بود.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، پنجاه وپنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ با شرکت بیش از 600تن ازتصمیم سازان بین المللی ازعرصه های مختلف سیاسی، تجاری و جامعه مدنی درحالی روز یکشنبه سومین و آخرین روز خود را برای بحث درباره بحران های کنونی و چالش های امنیتی آینده برگزار کرد که ' محمد جواد ظریف' وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود در این کنفرانس، سیاست های دولت آمریکا در خروج از برجام و فشار بر اروپا برای نقض تعهدات ذیل قطعنامه شورای امنیت را به شدت مورد انتقاد قرار داد.
ظریف با اشاره به نشست هفته گذشته ' آینده صلح و امنیت در خاورمیانه ' در ورشو لهستان گفت: مقامات دولت آمریکا در این نشست اروپا و همچنین روز گذشته در همین کنفرانس اروپا را برای اجرای تعهدات خود محکوم کردند. 
وی گفت: ایالات متحده هرگز با این واقعیت که ایران از حق ابتدایی تعیین سرنوشت برای خود استفاده نمود، کنار نیامده است. به همین دلیل برای مدت طولانی است که به طرز بیمار گونه ای بر روی ایران متمرکز شده و یک اشتغال ذهنی وسواس گونه نسبت به ایران پیدا کرده است که تاکنون نیز ادامه یافته است. 
کنفرانس دفاعی و امنیتی مونیخ از سال 1963میلادی تاکنون هرسال در این شهر آلمان برگزار شده و هدف کنفرانس، گفت وگوی مسؤولان و رؤسای سیاسی، اقتصادی، علمی و نظامی سراسر جهان درباره حفظ صلح و برقراری امنیت است.
کنفرانس امنیتی مونیخ که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین نشست برای رایزنی درباره بحران‌های سیاسی ونظامی جهان و چاره‌جویی برای آنهاست، امسال در شرایطی آغاز به‌کار کرد که رویارویی های چندگانه ای در سخنرانی ها و حاشیه های کنفرانس شکل گرفت.
درحالی که آمریکا و بسیاری از متحدان منطقه ای آن تلاش می کنند تا فضای نشست به فضای همه علیه ایران تبدیل شود و به نوعی کنفرانس امنیتی مونیخ را از یک فضای ضدآمریکایی و ضد ترامپی تبدیل به یک فضای ضد ایرانی کند، با مطرح کردن موضوعاتی مانند خروج احباری از برجام، محکومیت اروپا به دلیل حضور در برجام و برنامه موشکی ایران به دنبال قطبی سازی و فرار روبه جلو از اقدامات یکجانبه است. 
صحنه جنجالی کنفرانس مونیخ زمانی رخ داد که مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود تلاش کرد تا در میانه سخنرانی با سکوت، حاضرین را به تشویق دونالد ترامپ وادار کند که با سکوت معنادار مقام های شرکت کننده درکنفرانس روبه رو شد. 
درک معنایی و ترجمان زبان بدن بسیاری از مقام های سیاسی و امنیتی در مونیخ نشانگرتضادهای شدید اهدافی، اعلانی و اعمالی نشان می دهد که تقابل و رویارویی همه علیه دولت ترامپ انعکاس دهنده مناسبات و فضای بین المللی است. 
وزیرامورخارجه کشورمان درسخنرانی خود به خوبی نشان داد که دولت ترامپ به دلیل ضعف در صحنه های دیگر، نقطه تقابل خود را بر روی ایران قرار داده و این درحالی است که متحدان آمریکا در منطقه با اقدامات بی ثبات کننده، نظم منطقه ای را با مشکل مواجه کرده اند.
وزیر امورخارجه کشورمان دربخش دیگری از سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ افزود:آمریکا مبتنی براین تمرکز بیمارگونه و وسواس روان پریشانه خودش، برای مدت طولانی مشوق ماجراجویی مخرب و یاغی گری دولت های اقماری خودش بوده است؛ از تسلیح صدام حسین بر جنگ برضد ایران تاحمایت از افراط گری؛ از کمک ومعاونت در جرم ویران کردن سوریه و بمباران بی گناهان در یمن تا سرپوش گذاشتن برحبس یک نخست وزیر و مثله کردن یک خبرنگار. 
اشاره ظریف به اقدامات رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی و برخی دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است که صحنه رویارویی دوم در کنفرانس امنیتی مونیخ بود. 
این درحالی است که 'محمد بن عبدالرحمن آل ثانی' معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر نیز طی سخنانی در کنفرانس امنیتی مونیخ تاکید کرد: پس از تحریم قطر به فضای پروازی و مسیر تجاری نیاز داشتیم، آنها مرز هوایی خود را به روی ما باز گذاشتند و ما از این مسئله سپاسگزاریم. 
وزیر خارجه قطر افزود: ایران همسایه ما است و ذخایر معدنی مشترک و جغرافیا دو کشور را به یکدیگر پیوند داده است
محمدبن عبدالرحمن آل ثانی در ادامه سخنان خود در نشست امنیتی مونیخ با اشاره به اقدامات برخی کشورها در ایجاد اختلاف میان همسایگان و کشورهای منطقه اظهار داشت: امنیت منطقه خاورمیانه در خطر است و هیچ همکاری بین کشورها وجود ندارد. 
به گفته وزیر امور خارجه قطر تاکنون منطقه به این سطح از عدم ارتباط بین کشورها نرسیده بود.
دراین چارچوب وزیر امورخارجه کشورمان نیز این پرسش ها را مطرح می سازد که ایالات متحده ادعا می کند و برخی نیز طوطی وار و چشم بسته و طوطی وار اتهامات مطروحه را تکرار می کنند، که ایران در منطقه دخالت می کند. اما هیچکس تاکنون از آن کشور پرسیده است که منطقه چه کسی؟ و فقط یک نگاه کوتاه به نقشه بیاندازید. ارتش ایالات متحده ده هزار کیلومتر راه طی کرده تا پایگاه های خود را در مرزهای ما برپا کند. بنابراین، چه کسی واقعا ناامنی را به منطقه صادر می کند؟ و چه چیزی منطقه را بیشتر تهدید می کند؟
پاسخ این پرسش ها را می توان در ایده اولیه ظریف یعنی ایجاد منطقه قوی و شبکه سازی امنیتی در غرب آسیا دید.محمد جواد ظریف با اشاره به ایستادگی جمهوری اسلامی ایران در کنار مردم عراق و سوریه برای مقابله با تروریست ها، هدف سیاست خارجی ایران را ایجاد و تقویت 'منطقه قوی' دانست که مانع اصلی ظهور تمایلات سلطه جویانه از جانب هر قدرتی، چه منطقه ای و یا جهانی، می گردد.
یک منطقه قوی در تعریف ساده به معنی اعتماد بیشتر، تجارت بیشتر و تعامل بیشتر مابین کشورهای منطقه در مقایسه با قدرت های بیرون منطقه هست.
برای ایجادوطراحی منطقه قوی،کشورهای منطقه نیازمندثبات سیاسی وسرزمینی درون زا؛اتکا برمردم به عنوان منبع مشروعیت،امنیت و پیشرفت ؛هماهنگ سازی میان هویت های ملی و منطقه ای؛ مشارکت همگان در برقراری صلح؛ و در پیش گرفتن خویشتن داری راهبردی هستند.
پنجاه وپنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ در حالی به پایان  رسید که این دوره به اذعان کارشناسان و گزارش رسانه ها یکی از پراختلاف ترین و چالش برانگیزترین دوره ها در تاریخ برگزاری آن بوده است.
درمراسم آغازین این کنفرانس«ولفگانگ ایشینگر»دیپلمات کهنه کار آلمانی و رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ یک کلمه طولانی در زبان آلمانی را معرفی کردوگفت که کلمه Weltpolitikfähigkeitsverlustvermeidungsstrategie که 48 حرف دارد به این معناست که«ما نیازمند یک راهبرد هستیم تا توانایی تاثیرگذاری بر امور جهانی را از دست ندهیم».
مباحث مطرح شده و حواشی آن در این کنفرانس نشان داد که با حضور ترامپ در راس دولت آمریکا نه تنها امکان دستیابی به یک راهبرد برای تاثیر گذاری بر امور جهانی نیست، بلکه اختلاف عمیق بین دو طیف از شرکت کنندگان چالش های امنیتی شدیدی را بر جهان حاکم کرده است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سخنرانی ظریف     |     کنفرانس امنیتی مونیخ     |     محمد جواد ظریف     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi