کد خبر : ۵۳۳۶۰۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در صربستان

مقیم/جشن بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور شخصیت هایی از جمله نماینده ویژه رئیس جمهوری، وزیر کار و امور اجتماعی صربستان، معاون وزیر و تعدادی از مقامات وزارت خارجه و قائم مقام وزارت دارائی این کشور در هتل متروپل بلگراد برگزار شد.

 

به گزارش مقیم، در این مراسم که شامگاه دوشنبه برپا شد همچنین فرمانده نیروی هوایی صربستان و برخی دیگر از مقامات عالی رتبه نظامی این کشور، سفیران، دیپلمات ها و وابستگان نظامی سفارت خانه های مقیم، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و صربستان و تعدادی از نمایندگان پارلمان، علمای جامعه اسلامی و نمایندگان کلیسای ارتدوکس حضور داشتند.
شخصیت های اقتصادی، فرهنگی، علمی، اصحاب رسانه های صربستان و ایرانیان مقیم این کشور، نجات دروشوویچ نماینده پارلمان مونته نگرو و یکی دیگر از اعضای گروه دوستی پارلمانی مونته نگرو و ایران از دیگر مهمانان این مراسم بودند.
حسین ملاعبداللهی سفیر ایران طی سخنانی ضمن قدردانی از حضور گسترده مهمانان در مراسم روز ملی کشورمان به تشریح دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی در زمینه های مختلف پرداخت.
ملاعبداللهی پیروزی انقلاب اسلامی را تحولی مهم و سرنوشت ساز در تاریخ معاصر ایران توصیف کرد و افزود: مردم ایران با تکیه بر داشته های عظیم تاریخی، تمدنی، ملی و دینی خود با الهام از کلام نافذ و روشنگری های رهبر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) توانستند نظام استبداد پادشاهی را برکنار و به جای آن سیستم جدید مبتنی بر ارزش های دینی، باورهای ملی و معیارهای دموکراتیک جهان معاصر به نام جمهوری اسلامی ایران را بنیان گذارند. 
ملاعبداللهی با اشاره به تحولات و حوادث بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران اظهار کرد: در طی چهل سال گذشته مردم ایران به دلیل مداخلات خارجی با چالش ها و مشکلات متعدد و زیادی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی همچون ترور، تلاش برای کودتا، اقدامات خرابکارانه، تحمیل جنگ هشت ساله و اعمال تحریم های ظالمانه روبرو شدند اما موفق شدند بر همه مشکلات و دشواری ها غلبه کنند و دستاوردهای بسیاری را در حوزه های مختلف کسب کنند.
سفیر کشورمان شکست داعش در سوریه و عراق، مبارزه موفق با گروه های تروریستی و افراطی و همچنین مبارزه با قاچاق موادمخدر و قاچاق انسان را از جمله دستاوردهای منطقه ای جمهوری اسلامی ایران برشمرد.
وی با اشاره به توافق هسته ای که بعد از مذاکرات فشرده و طولانی با کشورهای 1+5 انجام شد و از سوی کلیه اعضای شورای امنیت سازمان ملل طی قطعنامه 2231 مورد تائید قرار گرفت و از سوی همه کشورهای جهان مورد حمایت و پشتیبانی شد را از جمله دستاوردهای کشورمان در سطح بین المللی توصیف کرد. 
وی افزود: این دستاورد بین المللی با خروج یک جانبه امریکا و غیرمتعارف رئیس جمهوری امریکا از آن آسیب دید و تلاش دیگر کشورهای طرف توافق برای متقاعدکردن وی به پایبندی به تعهدات دولت امریکا در این توافق بین المللی بدون نتیجه ماند.
وی با اشاره به سازوکار تمهید شده ازسوی سه کشور اروپائی به منظور استمرار همکاری های تجاری و اقتصادی با ایران به عنوان گامی دیرهنگام اما رو به جلو، اظهار امیدواری کرد که این اقدام شرایط لازم را برای ازسرگیری همکاری های اقتصادی و تجاری اروپا و دیگر کشورها با جمهوری اسلامی ایران فراهم آورد. 
سفیر کشورمان در بلگراد در بخش پایانی سخنانش روابط کشورمان با صربستان را دوستانه و رو به جلو توصیف کرد. 
سفرای کشورهای خارجی از جمله فلسطین، فرانسه، انگلیس، پرتغال، اسپانیا، سوئیس، دانمارک، قبرس، مجارستان، قطر، برزیل، مکزیک، ژاپن، کره جنوبی، میانمار، کوبا، ونزوئلا، اسلوونی، ترکیه، رومانی، مراکش، الجزایر، لبنان، تونس و روسای دفاتر سازمان های بین المللی، کارداران کشورهای عراق، سوریه، اندونزی، مالزی، روسیه، ایتالیا و وابستگان نظامی تعداد زیادی از سفارت خانه های مقیم در این مراسم باشکوه حضور داشتند و سالگرد انقلاب اسلامی ایران را به سفیر کشورمان تبریک گفتند.
در حاشیه این جشن ملی و باشکوه نمایشگاه صنایع دستی ایران اسلامی و کتب ترجمه شده به زبان صربی با هدف معرفی فرهنگ غنی ایرانی اسلامی به نمایش گذاشته شد.
 مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سارایوو نیز با حضور گسترده و چشمگیر شخصیت های سیاسی، فرهنگی، مذهبی، اقتصادی، فعالان اجتماعی و سفرا و نمایندگان هیات های دیپلماتیک مقیم بوسنی هرزگوین طی مراسم باشکوهی برگزار شد. 
در این مراسم که شامگاه دوشنبه در هتل 'بریستول' سارایوو برگزار گردید از جمله عضو مسلمان شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین، رئیس العلما و رئیس جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین، شهردار سارایوو، معاون وزیر و تعدادی از مدیران عالیرتبه وزات امور خارجه این کشور روز ملی ایران را تبریک گفتند. 
در این مراسم نیز رئیس حزب اقدام دمکراتیک، رئیس حزب برای بوسنی، مفتی سارایوو و توزلا، معاون ریاست جامعه اسلامی، نمایندگان کلیسای کاتولیک، ده ها تن از سفرا و کارداران کشورهای های مختلف اروپایی، آسیایی و نمایندگان سازمان های بین المللی مستقر در سارایوو و ایرانیان حضور داشتند. 
مقامات و نمایندگان وزارتخانه های مختلف، رئیس و تعدادی از اساتید دانشگاه سارایوو، رییس و اساتید دپارتمان زبان فارسی، شهرداران مناطق مختلف بوسنی، تعدادی از نمایندگان پارلمان، رییس و اعضای انجمن دوستی ایران و بوسنی، روسای برخی شرکتهای اقتصادی، رئیس و اعضای انجمن مادران سربرنیتسا و ژپا، نمایندگان احزاب مهم سیاسی، تشکل های مدنی و خبرنگاران رسانه ها از دیگر حاضران در مراسم بودند. 
محمود حیدری سفیر ایران در بوسنی و هرزگوین در این مراسم ضمن خوش آمدگویی به حاضران گفت: چهل سال قبل در چنین ایامی در کشور تاریخ ساز و تمدن پرور ایران انقلاب مردمی به پیروزی رسید که مهمترین اهدافش نفی رژیمی دیکتاتور و وابسته به بیگانه و بازگرداندن استقلال، آزادی و احیای ارزش های انسانی و اسلامی بود. 
حیدری افزود: اکنون که چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد ملت ایران نه فقط به دستاوردهای فراوانش در عرصه های سیاسی، علمی، اقتصادی و فرهنگی می بالد بلکه خرسند است که توطئه ها و خصومت های قدرت های زورگوی جهانی وعوامل آنان هرگز نتوانسته است در مسیر حرکتش توقف ایجاد کند. 
سفیر کشورمان همچنین در ادامه به دستاوردهای انقلاب در چهار دهه اخیر در عرصه های مختلف از جمله مبارزه سرنوشت ساز و موثر با تروریسم در منطقه اشاره کرد. 
وی افزود: ملت ایران به نقش بی بدلیل خویش در مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و اشغالگری در منطقه آسیای غربی و مساعی اش برای بازگرداندن صلح و آرامش به کشورهای بحران زده خاورمیانه و برقراری آشتی و امنیت در سوریه گواه آن است، افتخار می کند که با پایبندی به تمام تعهداتش در چارچوب توافقنامه هسته ای توانست صلح جویی خویش و بی اساسی ادعا های مغرضانه اغیار را اثبات کند. 
حیدری همچنین با یادآوری روابط دوستانه دو کشور ایران و بوسنی و هرزگوین گفت: جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد جزو نخستین کشورهایی بود که استقلال بوسنی و هرزگوین را به رسمیت شناخت و در سخت ترین شرایط به صورت همه جانبه شجاعانه و سخاوتمندانه درکنار ملت مظلوم بوسنی قرار گرفت. 
در تمام سالیان اخیر نیز روابط دو کشور ایران و بوسنی و هرزگوین همواره در سطحی مناسب جریان داشته است که سفر وزیر خارجه ایران و هیات سیاسی اقتصادی همراه به سارایوو رشد مطلوب مبادلات تجاری و اجرای برنامه های متعدد فرهنگی در یک سال گذشته نویدبخش آینده روبه تکامل مناسبات دو کشور در ابعاد مختلف در دوره فرارو می باشد. 
دراین آیین باشکوه، گروه موسیقی سنتی فرهنگ از استان قزوین که به مناسبت هفته فرهنگی ایران در بوسنی و هرزگوین حضور دارد، چند قطعه از آثار خود را اجرا کردند که مورد استقبال حضار قرار گرفت. 
شایان ذکر است به کلیه مهمانان این مراسم کتابچه معرفی جاذبه های تاریخی و گردشگری ایران و کتاب معرفی دستاوردهایانقلاب اسلامی و ظرفیت های جمهوری اسلامی با عنوان 'افتخار به گذشته و امید به آینده'به زبان بوسنیایی که به تازگی از سوی سفارت کشورمان در سارایوو منتشر شده است، اهدا گردید. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : جشن انقلاب اسلامي     |     صربستان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi