کد خبر : ۵۳۳۵۸۶ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
مراسم روزملی ایران با حضور چشمگیر مقامات بوسنیایی و دیپلمات های خارجی مقیم در سارایوو برگزار شد

مقیم/ مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سارایوو با حضور گسترده شخصیت های سیاسی، فرهنگی، مذهبی، اقتصادی، فعالان اجتماعی و سفرا و نمایندگان هیات های دیپلماتیک مقیم بوسنی هرزگوین طی مراسم باشکوهی برگزار شد.

 

به گزارش مقیم، در این مراسم که شامگاه دوشنبه شب بیست و دوم بهمن ماه برگزار گردید شفیق جعفروویچ عضو مسلمان شورای ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین، دکتر حسین افندی کاوازوویچ رئیس العلما و رئیس جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین، شهردار سارایوو، معاون وزیر و تعدادی از مدیران  عالیرتبه وزات امور خارجه بوسنی و هرزگوین با حضور در هتل بریستول روز ملی ایران را تبریک گفتند.
در این مراسم رئیس حزب اقدام دمکراتیک، رئیس حزب برای بوسنی، مفتی سارایوو و توزلا، معاون ریاست جامعه اسلامی، نمایندگان کلیسای کاتولیک، دهها تن از سفرا و کارداران کشورهای های مختلف اروپایی، آسیایی و نمایندگان سازمان های بین المللی مستقر در سارایوو حضور داشتند. 
محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین پس از نواخته شدن سرود ملی کشورمان در این مراسم ضمن خوش آمد گویی به حاضران گفت: چهل سال قبل در چنین ایامی  در کشور تاریخ ساز وتمدن پرور ایران انقلاب مردمی به پیروزی رسید که  مهمترین اهدافش  نفی رژیمی  دیکتاتور و وابسته به بیگانه و بازگرداندن استقلال ، آزادی واحیا ارزشهای انسانی و اسلامی بود.
حیدری افزود: اکنون که چهل سال از  پیروزی انقلاب اسلامی میگذرد ملت ایران نه فقط به دستاوردهای فراوانش در عرصه های سیاسی ، علمی ، اقصادی ، صنعتی وفرهنگی می بالد بلکه خرسند است که توطئه ها و خصومتهای قدرتهای زورگوی جهانی وعوامل آنان هرگز نتوانسته است درمسیر حرکتش توقف ایجاد نماید.
مقامات و نمایندگان وزارتخانه های مختلف، رئیس  و تعدادی از اساتید دانشگاه سارایوو، رییس و اساتید دپارتمان زبان فارسی، شهرداران مناطق مختلف بوسنی، تعدادی از نمایندگان پارلمان، رییس و اعضای انجمن دوستی ایران و بوسنی، روسای برخی شرکتهای اقتصادی، رئیس و اعضای انجمن مادران سربرنیتسا و ژپا، نمایندگان احزاب مهم سیاسی، تشکلهای مدنی و خبرنگاران رسانه ها از دیگر حاضران در این مراسم بودند.
سفیر کشورمان ضمن‌ یادآوری دستاوردهای انقلاب در چهار دهه اخیر در عرصه های مختلف از جمله مبارزه سرنوشت ساز و موثر با تروریسم در سطح منطقه اشاره کرد و افزود : ملت ایران به نقش بی بدلیل خویش در مبارزه با تروریسم ، افراطگرایی واشغالگری در منطقه آسیای غربی و مساعی اش برای بازگرداندن صلح وآرامش به کشورهای بحران زده خاور میانه که مشارکت در موسوم به آستانه برای برقراری آشتی وامنیت در سوریه  گواه آن است می باشد وافتخار میکند که با پایبندی به تمام  تعهداتش در چارچوب توافقنامه هسته ای توانست صلح جویی خویش و بی اساسی ادعا های مغرضانه اغیار را اثبات نماید.
محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو با یادآوری روابط دوستانه دو کشور ایران و بوسنی گفت: جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد جزو نخستین کشورهایی بود که استقلال بوسنی وهرزگوین را به رسمیت شناخت و درسخت ترین شرایط بصورت همه جانبه شجاعانه وسخاوتمندانه درکنار ملت مظلوم بوسنی قرار گرفت ودر تمام سالیان اخیر نیز روابط دو کشور همواره در سطحی مناسب جریان داشته  است که سفر وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران وهیات سیاسی اقتصادی همراه به سارایوو ، رشد مطلوب مبادلات تجاری واجرای برنامه های متعدد فرهنگی در یک سال گذشته نوید بخش آینده روبه تکامل مناسبات دو کشور در ابعاد مختلف در دوره فرارو می باشد.
دراین آیین باشکوه، گروه موسیقی سنتی فرهنگ از استان قزوین که به مناسبت هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بوسنی حضور دارد، چند قطعه از آثار خود را اجرا کردند که مورد استقبال حضار قرار گرفت.
شایان ذکر است به کلیه مهمانان این مراسم کتابچه معرفی جاذبه های تاریخی و گردشگری ایران و کتاب معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی و ظرفیت های جمهوری اسلامی با عنوان "افتخار به گذشته و امید به آینده"به زبان بوسنیایی که به تازگی از سوی سفارت کشورمان در سارایوو منتشر شده است اهداء گردید.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : جشن انقلاب اسلامي     |     سارایوو     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi