کد خبر : ۵۳۳۵۷۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در باکو

مقیم/مراسم جشن ۲۲ بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، دوشنبه شب با حضور شمار زیادی از سفیران و دیپلمات های مقیم باکو، مقامات دولتی جمهوری آذربایجان و شخصیت های مذهبی، سیاسی و فرهنگی این کشور برگزار شد.

 

به گزارش مقیم، حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر اجاق نژاد ، الله شکور پاشازاده رئیس اداره مسلمانان قفقاز ، شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان در این مراسم حضور داشتند.
جواد جهانگیرزاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو طی سخنانی در این مراسم به تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی ، پرداخت و گفت: 40 سال قبل در چنین ایامی ، جهان شاهد رخدادی عظیم با تبعات مهم منطقه ای و بین المللی بود و ملت ایران به رهبری امام خمینی ، مردمی ترین انقلاب جهان را به پیروزی رساندند.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران، امروز از هر زمان قوی تر و مستحکم تر در مسیر آرمان های خود حرکت می کند.قدرت های متخاصم بین المللی در راس آن امریکا و اسرائیل که از سال ها پیش وعده سقوط نظام ایران را می دادند، اینک اعتراف می کنند که ایران موثرترین نظام سیاسی در سرنوشت منطقه خاورمیانه است.
جهانگیرزاده گفت: مهمترین ارمغان انقلاب اسلامی برای ملت ایران آزادی و استقلال کشور بوده است و ما امروز در تصمیمات و اراده ملی خود به هیچ کشوری وابسته نیستیم .
سفیر ایران با بیان اینکه ، ایران امروز به کشوری صاحب جایگاه در مقیاس جهانی تبدیل شده است ، اظهار داشت: افزایش نرخ با سوادی به 93 درصد، توسعه آموزش عالی با 4.5 میلیون دانشجو ، افزایش صادرات غیر نفتی به 31 میلیارد دلار ، تولید خودرو از 150 هزار دستگاه به بیش از یک میلیون دستگاه نمونه هایی از پیشرفت های ایران طی چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی است .
جهانگیرزاده افزود: خودکفایی در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی،دستیابی به دانش هسته ای ، رکوردهای کم نظیر در علوم پزشکی ، فناوری نانو و تجهیزات نظامی
نتیجه چهل سال مقاومت ملت ایران در مقابل استکبار جهانی است .
وی ادامه داد: تردیدی ندارم که تحریم های یک جانبه و غیرقانونی دولت جدید امریکا در برابر عظمت ملت ایران محکوم به شکست است و این انقلاب با رهبری هوشیار خود همانند چهل سال گذشته مسیر خود را با قدرت طی خواهد کرد.
سفیر ایران در باکو، با اشاره به گسترش روابط دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان، گفت:ایران به اولین مقصد سفر های خارجی اتباع آذربایجان تبدیل شده و حجم تجارت دو کشور به مرز یک میلیارد دلار رسیده است .
جهانگیرزاده در ادامه افزود: تردد مسافر و کالا در تمامی مبادی مرزی زمینی دو کشور بصورت 24 ساعته انجام می شود ، محصول مشترک خودروی دو کشور وارد بازار شده است ،مسیر راهبردی کریدور شمال - جنوب و اتصال راه آهن در آستارا بطور جدی در حال پیشرفت است.
وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان ، سخنران دیگر این مراسم نیز ضمن تبریک پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، گفت: چهل سال پیش حادثه مهمی در عرصه سیاسی جهان رخ داد و انقلاب اسلامی در ایران به پیروزی رسید.
مصطفی اف ، افزود: در دوران اخیر جمهوری اسلامی ایران در مسیر توسعه سریع و موفق حرکت کرده و با کشورهای زیادی روابط تجاری ، اقتصادی خود را توسعه بخشیده و در نقشه سیاسی اقتصادی جهان جایگاه شایسته خود را یافته است.
وی افزود: ایران توانست در اثر پایبندی به اصل توسعه پایدار ملی ، تولید ناخالص ملی کشور را تا میزان 5 برابر و درآمد سرانه را به دو برابر افزایش داده و میزان ذخائر ارزی خود را چندین برابر کند.
مصطفی اف تاکید کرد که جمهوری آذربایجان، همواره به روابط خود با جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه ای می دهد و مناسبات دو جانبه هم در سطح منطقه ای و هم در سازمان های بین المللی در یک خط فزاینده و رو به رشد توسعه یافته و تقویت می شود.
وی افزود: من از مواضع عادلانه ایران که بر مبنای حقوق بین الملل در مناقشه ارمنستان - آذربایجان از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت می کند ، تشکر می کنم .
وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان با اشاره به امضای 159 سند از جمله اسناد مهم اقتصادی بین دو کشور ، اظهارداشت:علاوه بر آن امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر و سند همکاری های تجاری - اقتصادی میان دولت های ساحلی خزر ، نشان از گسترش همکاری ها دارد.
مصطفی اف گفت: کمیسیون مشترک اقتصادی و گروه دوستی پارلمانی در توسعه روابط دو کشور دارای نقش مهمی هستند و برگزاری سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک در باکو نتایج مفیدی خواهد داشت و توافقات جدیدی حاصل خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: حجم تجارت دو کشور در سال 2018 در مقایسه با سال 2017 میلادی ، حدود 74 درصد افزایش یافته ، و ایران تاکنون 3.4 میلیارد دلار در آذربایجان سرمایه گذاری کرده که 3.3 میلیارد دلار آن در حوزه نفت و 120 میلیون دلار آن در بخش غیر نفتی بوده است.
به گفته وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان ، حدود یک هزار شرکت ایرانی در زمینه های خدمات ، مخابرات ، تجارت ، صنعت ، ساختمان ، بانک و بیمه ، حمل و نقل و دیگر زمینه ها در آذربایجان فعالیت می کنند.
مصطفی اف اضافه کرد: سال گذشته در شهرک صنعتی نفتچالا مراسم افتتاح کارخانه خودروسازی خزر انجام شد که نشاندهنده کار مشترک و سرمایه گذاری مفید و موفقی است که راه را برای پیشبرد سایر برنامه ها فراهم می سازد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi