کد خبر : ۵۳۳۵۷۶ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
برگزاری مراسم روز ملی و چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران در پایتخت قزاقستان

مقیم/ مراسم روز ملی و چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران شامگاه دوشنبه ۲۲ بهمن ماه در شهر آستانه پایتخت جمهوری قزاقستان برگزار گردید.

به گزارش مقیم، در این مراسم که با حضور مقامات لشکری و کشوری، فعالان اقتصادی، اصحاب رسانه و دانشگاهیان جمهوری قزاقستان و همچنین سفرا و دیپلماتهای کشورهای مختلف و نمایندگان سازمان‌های بین المللی مقیم آستانه برگزار گردید، مجید صابر سفیر کشورمان در سخنانی به ابعاد گوناگون انقلاب اسلامی و دستاوردهای 40 ساله انقلاب اشاره نمود.
سفیر کشورمان انقلاب اسلامی را سرآغاز عصر نوینی در تاریخ چندین هزار ساله ایران نامید و بر نقش مردم و رهبری امام خمینی در پیروزی انقلاب اسلامی تأکید نمود. 
وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی که در سالهای اولیه انقلاب، نهالی نوپا و جوان بود، در برابر بزرگترین تندبادها، مقاومت نموده و اکنون درخت تناوری است که استواری و اقتدار بی‌نظیر آن را حتی دشمنان ایران نیز نمی‌توانند انکار کنند. 
سفیر کشورمان با اشاره به شعار «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» به عنوان شعار اصلی مردم ایران در دوران انقلاب، این شعار را آرمان اصلی مردم و مبنایی برای تدوین قانون اساسی کشور نامید و اظهار داشت: اکنون جمهوری اسلامی ایران کشوری با استقلال رأی در ابعاد داخلی و خارجی است به گونه‌ای که پس از دهه‌ها همچنان پرقدرت به حیات خود ادامه داده و پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه‌های مختلف به دست آورده است.
مجید صابر با اشاره به دستاوردهای کشور در 40 سال گذشته، تأکید نمود: امروزه جمهوری اسلامی ایران با توجه به پیشرفت‌های حاصله و به پشتوانه مشارکت و حمایت‌های مردمی و استقلال در سیاست خارجی، کشوری با ثبات، با آینده‌ای روشن و روبه رشد می ‌باشد.
وی سیاست خارجی ایران را بر مبنای تعامل با جهان عنوان نمود و توافق هسته ای را مصداق این سیاست تعاملگرایانه توصیف نمود و اظهار داشت: این توافق می تواند الگویی برای حل موضوعات بین المللی باشد و طبعا عدم پایبندی بر چنین توافقهایی موجب بی اعتمادی به جامعه جهانی و هرج و مرج بین المللی خواهد شد.
سفیر کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود به روابط ایران و قزاقستان اشاره نمود و این روابط را روابطی تاریخی و بر مبنای دوستی و برادری توصیف نمود و با اشاره به اشترامات فرهنگی، به حضور اقلیت هایی از قزاق تبارها در ایران و همچنین ایرانیان در قزاقستان اشاره نمود و آنها را پل دوستی میان دو کشور نامید. 
وی با تأکید بر اینکه، در طول سال‌های گذشته روابط دو کشور در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و مردمی روند رو به رشدی را تجربه کرده است. به دیدارهای متقابل رؤسای جمهور دو کشور و همچنین سفر جناب آقای روحانی رئیس جمهور به آکتائو در سال گذشته اشاره نمود و اظهار داشت این تعاملات زمینه مناسبی را برای رایزنی‌های دو کشور در خصوص مسائل دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی فراهم کرده است.
در این مراسم همچنین آقای تیمور توکتابایف معاون وزیر صنعت و توسعه زیر ساخت جمهوری قزاقستان به عنوان میهمان ویژه مراسم سخنرانی نمود.
وی ضمن تبریک روز ملی ایران و آرزوی رفاه و شکوفایی برای مردم جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: ایران با داشتن ظرفیت های اقتصادی و موقعیت ژئوپولتیکی یکی از شرکای اصلی تجاری قزاقستان است و همکاری اقتصادی و سرمایه گذاری به ویژه در زمینه های حمل و نقل، کشاورزی و حوزه معدن در مرحله توسعه زیادی قرار دارد. وی افزود: خط آهن قزاقستان – ترکمنستان – ایران به توسعه مناسبات تجاری بین دو کشور، کمک خواهد کرد. 
در حاشیه این مراسم نیز نمایشگاهی از آثار خوشنویسی و نقاشی خط برگزار گردید که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : چهل سالگی انقلاب     |     چهل سالگی     |     قزاقستان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi