کد خبر : ۵۳۳۵۵۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
مراسم گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در عشق ‏آباد

مقیم/ مراسم ضیافت شام به مناسبت گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران که در شب ۲۲ بهمن در محل ساختمان سفارت ایران در عشق ‏آباد با حضور دها سفیر و دیپلمات‏های خارجی مقیم عشق ‏آباد، برگزار شد.

به گزارش مقیم، رشید مرداف معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان در مراسم ضیافت شام که به مناسبت گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران که در شب 22 بهمن 97 در محل ساختمان سفارت ایران در عشق ‏آباد با حضور دها سفیر و دیپلمات‏های خارجی مقیم عشق ‏آباد، برگزار شد، حضور یافت و پس از سخنرانی جناب آقای احمدی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در عشق‏ آباد، سخنرانی کردند که متن سخنرانی ایشان به شرح زیر می ‏باشد:
مرداف: جناب آقای «سید محمد احمدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در عشق‏آباد، حضار محترم، جشن گرامیداشت چهلمین سالگدر پیروزی انقلاب اسلامی در حقیقت یک جشن و واقعه بزرگ است.
پیام تبریک رئیس جمهور ترکمنستان به مناسبت جشن 22 بهمن در عشق ‏آباد
 «قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور محترم ترکمنستان امروز وقتیکه اینجانب را برای حضور در این جشن اعزام کردند از من خواستند که به نمایندگی ایشان به کلیه ایرانیان مقیم ترکمنستان و همچنین به کلیه ملت ایران، به این مناسبت موفقیت و آبادانی و رفاه آرزو نمایم.
اشتراکات تاریخی بین ملت ترکمنستان و ایران
حضار محترم، در واقع، وقتیکه سخن در باره روابط بین ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران بیان  می‏شود، با افتخار اشاره به اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و سنتی بین دو ملت می‏شود که از اهمیت خاصی برخودار است و در حال حاضر نیز روابط و همکاری بین دو کشور همسایه برپایه و مبنای مستحکم این اشتراکات در حال توسعه و گسترش است.
روابط سیاسی و دیپلماتیک
در باره روابط و همکاری سیاسی و دیپلماتیک بین ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران، باید گفت که همان طوریکه سفیر محترم ایران اشاره کرد، جمهوری اسلامی ایران یکی از اولین کشورهای خارجی بود که استقلال ترکمنستان را به رسمیت شناخت.
ایران اولین کشوری بود که از اصل بیطرفی پشتیبانی کرد
جمهوری اسلامی ایران در سال 1995 میلادی در مراحل مقدماتی شکلگیری و مطرح شدن اصل بیطرفی کشور ترکمنستان، به عنوان اولین کشوری بود که از سیاست بیطرفی ترکمنستان حمایت و پشتیبانی کرد و از تصویب آن از سوی مجمع عمومی سازمان ملل فعالانه مشارکت و در تنظیم و تصویب قطعنامه مربوطه سازمان ملل همکاری کرد.
جمهوری اسلامی ایران در آن زمان اعلام کرد که کشور ترکمنستان سیاست خارجی خود را بر مبنای اصل بیطرفی خود اجرا خواهد کرد و از این اصل ما حمایت و پشتیبانی می‏ کنیم.
ایران از سیاست خارجی ترکمنستان حمایت می ‏کند
جمهوری اسلامی ایران ظرف 27 سال گذشته از کلیه سیاست خارجی ترکمنستان که مبتنی بر اصل بیطرفی به مورد اجرا گذاشته شده و می‏شود، به صورت کامل حمایت و پشتیبانی کرده و می‏کند. تهران از سیاست «درهای باز» و «بیطرفی دائم»، گسترش تعاملات بین‏المللی با همه کشورهای خارجی  حمایت و پشتیبانی می کند.
ترکمنستان از سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران حمایت می ‏کند
دولت ترکمنستان از سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و به خصوص از ابتکارات مطرح شده در عرصه بین‏المللی و مجامع جهانی حمایت و پشتیبانی کند و در این زمینه به اتفاق کشورهای همسایه خود، کمک و مساعدت های لازم را نیز ارائه می دهد.


«عشق‏آباد» و «تهران» بهترین همکاری و تعامل در حاشیه سازمان‌‏های بین‏المللی
همکاری و تعاملات همه جانبه در حاشیه سازمان‏های معتبر بین‏المللی به خصوص سازمان ملل، سازمان همکاری‏های اقتصادی(اکو)، سازمان همکاری های اسلامی و غیره در سطح بالا و می‏توان به عنوان نمونه تعاملات دو کشور دوست و همسایه در قالب سازمان‏های معتبر بین‏المللی و جهانی و منطقه‏ای قلمداد کرد.
سفرهای متقابل سران عامل مهم تحکیم روابط همه جانبه عشق‏آباد و تهران بالا است
سطح گفت و گوی سیاسی بین کشور ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران بالا است و رفت و آمد و سفرهای رسمی متقابل سران و ارتباط صمیمی سران و مقامات دو کشور عامل اصلی روابط در حال توسعه روابط همه جانبه به خصوص روابط سیاسی است. در فوریه ماه سال گذشته میلادی جناب آقای دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهور اسلامی ایران به عشق‏آباد سفر رسمی را انجام دادند. در جریان این سفر مذاکرات در سطح بالا دوجانبه و هیات همراه انجام شد و در نتیجه آنها بسته اسناد همکاری در عرصه‏های مختلف امضاء شد.
گفت و گوی سیاسی بین «عشق‏آباد» و «تهران» مبتنی بر اصول شفافیت و دوستی 
گفت و گوی سیاسی و دیپلماتیک بین عشق‏آباد و تهران مبتنی بر اصول دوستی، احترام متقابل و شفافیت است. ملاقات و سفرهای متقابل سران و هیات‏های در سطوح مختلف و نیز برگزاری جلسات تخصصی و رایزن یهای سیاسی دوجانبه در حال ادامه است.
ایران یکی از شرکای مهم اقتصادی و تجاری است
در حقیقت نیز جمهوری اسلامی ایران، یکی از مهمترین شرکای تجاری و اقتصادی کشور ترکمنستان است. ما در طول سالهای متمادی در زمینه بخشهای راه بردی تعاملات به خصوص در زمینه انرژی، اقتصاد و مسائل آب و غیره همکاری گسترده داشتیم و در این زمینه‏ها کارهای زیادی به مورد اجرا گذاشته شده‏است.
ترکمنستان همکاری اقتصادی و تجاری با ایران را توسعه خواهد داد
با توجه به پیشینه و سابقه همکاری، ترکمنستان مصمم به توسعه و استمرار همکاری‏های اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران است.

همکاری در حاشیه کوریدور بین‏المللی و منطقه گسترش یابد
ما خواهان آن هستیم که همکاری در حاشیه دالان کوریدور حمل و نقل ترانزیت بین‏المللی و منطقه ای بیش از پیش توسعه یابد.در این زمینه در وحله  و نوبت اول خط راه آهن «قزاقستان-ترکمنستان-ایران» مورد توجه قرار گیرد. باید از ظرفیت های خط راه آهن ایران-ترکمنستان-قزقستان حداکثر بهره‏مند شویم. علاوه بر این از کریدور منطقه ای «ازبکستان-ترکمنستان-ایران-عمان» نیز  تردد محموله از این دالان حمل و نقل و ترانزیت کالا را افزایش دهیم. در این زمینه باید جلسات کارشناسی در سطوح مختلف از جمله سطح کارشناسان در نظر گرفته شده‏است.
 حجم مبادلات بازرگانی بین «عشق‏آباد» و «تهران» باید افزایش یابد
در باره حجم مبادلات بازرگانی بین ترکمنستان و ایران می‏توان گفت که ما ده‏ها و صدها قلم کالا را در دستور کار داد و ستد متقابل طی سالهای گذشته قرار داده‏ایم و این اقلام را وارد و صادر می‏کنیم. یکی از مهمترین وظیفه ما این است که باید حجم مبادلات تجاری و کالا بین دو کشور را افزایش بدهیم. 
اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‏های اقتصادی و تجاری برگزار خواهد شد
ما امسال در نظر داریم اجلاس نوبتی کمیسیون مشترک همکاری‏های اقتصادی و تجاری بین ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران را برگزار بکنیم و طی آن عملکرد و چگونگی توسعه و گسترش تعاملات اقتصادی و تجاری بین دو کشور را تبیین و مشخص خواهیم کرد.
همکاری‏های فرهنگی و انسانی 
 ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران روابط و همکاری فعال فرهنگی و انسانی دارند و این تعاملات مبتنی بر اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و سنتی است و در این زمینه در سال جاری میلادی در نظر داریم، چندین جلسات و همایش در باره مشاهیر مشترک ادبی، فرهنگی، علمی به صورت مشترک برنامه‏ریزی و برگزار کنیم. در کل من تائید و تاکید میکنم که روابط و همکاری‏های همه جانبه بین ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران در حال توسعه و گسترش است.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : چهل سالگی انقلاب     |     مرو     |     عشق آباد     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi