کد خبر : ۵۳۳۳۵۰ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷
حضور گروهی از دوستداران امام خمینی(ره)در نوفل لوشاتو

مقیم/ در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و در بحبوبه برپایی جشن های دهه مبارک فجر، گروهی از دوستداران حضرت امام خمینی (ره) در دهکده نوفل لوشاتو در حومه شهر پاریس فرانسه تجمع کردند.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، هرساله همزمان با پیروزی انقلاب ایران، تعدادی از ایرانی های هوادار امام خمینی (ره) در دهکده نوفل لوشاتو اقامتگاه ایشان در زمان تبعید گردهم می آیند تا نام و خاطره وی را زنده نگاه دارند. 
دهکده نوفل‌ لوشاتو در 35 کیلومتری شهر پاریس در سال 1357 به مدت چهار ماه اقامتگاه (امام) روح ‌الله خمینی (ره) بود. 
بنیانگذار انقلاب اسلامی روز 12 بهمن همان سال با همراهانش دهکده نوفل‌ لوشاتو را به قصد ایران ترک کرد و کمی بعد پیروزی انقلاب 57 ایران رقم خورد.
 حضرت امام خمینی (ره) به همراه یارانشان روز 14 مهرماه 1357 وارد پاریس شده و دو روز بعد در منزل یکی از ایرانی ها در نوفل لوشاتو درحومه پاریس مستقر شدند.
مامورین کاخ الیزه نظر رئیس جمهور فرانسه را مبنی بر اجتناب از هرگونه فعالیت سیاسی به امام ابلاغ کردند. 
ایشان نیز در واکنشی تند تصریح کرده بود که اینگونه محدودیت‌ها خلاف ادعای دمکراسی است و اگر او ناگزیر شود تا از این فرودگاه به آن فرودگاه و از این کشور به آن کشور برود، باز دست از آرمان خویش نخواهد کشید.
'ژیسکاردستن' رئیس جمهور وقت فرانسه در کتاب خاطرات خویش نوشته است که دستور اخراج امام خمینی (ره) از فرانسه را صادر کرده بود، ولی در آخرین لحظه‌ها نمایندگان سیاسی شاه که در آن روزها در نهایت درماندگی قرار داشتند، خطر واکنش تند و غیر قابل کنترل مردم را گوشزد کرده و در مورد عواقب آن در ایران و اروپا از خود سلب مسئولیت کرده بودند.
درمدت اقامت چهار ماهه امام خمینی (ره) در پاریس، دهکده کوچک نوفل لوشاتو مهمترین مرکز خبری دنیا بود و مصاحبه‌های متعدد و دیدارهای مختلف حضرت امام دیدگاههای ایشان را در زمینه حکومت اسلامی و هدفهای آتی نهضت برای جهانیان بازگو می‌کرد.
به این ترتیب جمع بیشتری از مردم جهان با اندیشه و قیام ایشان آشنا شدند و از همان جا بود که مهمترین نهضت را در ایران رهبری کردند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : چهل سالگی انقلاب     |     امام خمینی (ره )     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi