کد خبر : ۵۳۳۳۴۹ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷
رونمايي از از کتاب «ایران، فرهنگ و تمدن» در بلغارستان

مقیم/به همت سفارت و رایزنی فرهنگی ايران در بلغارستان و مقارن با ايام چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی آيین رونمایی از کتاب «ایران، فرهنگ و تمدن» برگزار شد.

 

به گزارش مقیم، اين آيين همزمان با کنفرانس مطبوعاتی سيد عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در صوفیه (پايتخت بلغارستان) با حضور خبرنگاران بیش از 10 رسانه بلغاری برگزار شد.

حمیدرضا آزادی، رایزن فرهنگی کشورمان ضمن اعلام خبر انتشار این اثر ارزشمند گفت: کتاب «ایران، فرهنگ و تمدن» اولین کتابی است که به زبان بلغاری در حوزه معرفی جاذبهظهای گردشگری کشورمان از سوی رایزنی فرهنگی ايران منتشر می‌شود.

آزادی افزود: توجه به نقش گردشگری در اقتصاد فرهنگ و درخواست‌های متعدد مخاطبین در نمایشگاه‌های مختلف برای معرفی جاذبه‌های گردشگری کشورمان و نیاز آنان در این زمینه، رایزنی فرهنگی ايران را بر آن داشت تا برای اولین بار کتابی را متناسب با جامعه بلغارستان، به زبان بلغاری و در قطعی مناسب منتشر كند.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه گفت: در کتاب حاضر که به صورت تمام رنگی و با کاغذ گلاسه و در قطع پالتویی منتشر شده است، جاذبه‌های بصری مورد توجه جدی قرار گرفته است و سعی شده با بررسی ذائقه مخاطب، از نماد‌های تصویری بسیار زیبا بهره گرفته شود. بر همین اساس صدها تصویر کوچک و بزرگ با ترکیب و آرایشی مثال‌زدنی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

وی در ادامه گفت: بخش اصلی کتاب به تفکیک هر استان کشورمان به معرفی مهم‌ترین آثار هنری، تاریخی و گردشگری آن استان اختصاص داده شده است. بخش‌های دیگر کتاب به اختصار به موضوع معرفی صنایع دستی و غذای ایرانی پرداخته است.

آزادی، رایزن فرهنگی کشورمان در پایان گفت: با توجه به ویژگی‌های کم‌نظیر بصری این کتاب، پیش‌بینی می‌شود این اثر مورد استقبال جامعه بلغاری قرار گیرد و امیدوارم بتواند پاسخگوی بخشی از مطالبات جامعه بلغارستان در این زمینه باشد و گامی در جهت توسعه گردشگری ایران بردارد.

گفتني است؛ در مقدمه این کتاب به قلم حمیدرضا آزادی، رایزن فرهنگی ايران در بلغارستان، آمده است: «معرفی ظرفیت‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی هر کشوری برای ارتقا و تثبیت جایگاه تمدنی آن در جهان از ضروریات دیپلماسی فرهنگی و عمومی است.

دست يافتن به جايگاه واقعي ايران در جهان به‌ عنوان يكي از غني‌ترين، کهن‌ترين و تأثيرگذارترين فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي بشري، با ويژگي‌هاي تاریخی و طبيعي كم‌نظير و بهره‌گیری از مزیت‌ها و ظرفیت‌ها گردشگری، نیازمند تعامل سازنده و هدفمند در عرصه بین‌الملل است.

امروزه گردشگری علاوه بر ایجاد ظرفیت‌های اقتصادی کارآمد و پایدار، یکی از ارکان مهم معرفی فرهنگ و تمدن بشری و به تبع آن کشورها محسوب می‌شود. گام نخست در توسعه گردشگری، شناساندن جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی با استفاده از ابزارهای مناسب در این زمینه است.»

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : چهل سالگی انقلاب     |     بلغارستان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi