کد خبر : ۵۳۳۳۲۲ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
از برجام تا اینستکس؛ مخفف های پر سر و صدا

مقیم/همزمان با تحولات سیاسی و قانونی ناشی از توافق هسته ای ایران و ۱+۵، فضای رسانه ای کشور مملو از عبارات و واژگانی شده که در تاریخ ۴۰ ساله انقلاب اسلامی کم سابقه بوده است.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، پس ازبه ثمر نشستن مذاکرات هسته ای ایران و1+5 و بر سر زبان افتادن واژه 'برجام'که بااعلام رئیس دستگاه دیپلماسی کشور، مخفف 'برنامه جامع اقدام مشترک'(Joint Comprehensive Plan of Action / JCPOA) شناخته شد، اینک و با ایجاد ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا از سوی سه کشور اروپایی امضاکننده این توافق، واژه اینستکس در نقش مخفف 'ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا'تبدیل به جدیدترین مخفف پسابرجام در فضای رسانه ای کشور شده است.به این بهانه نگاهی می اندازیم به پررنگ ترین واژگان اختصاری که در سال های اخیر و به خصوص پس از اجرایی شدن برجام در رسانه ها خودنمایی کردند.
**اف ای تی اف
تقریبا از همان دوران مذاکرات هسته ای بود که مخفف معادل انگلیسی گروه ویژه اقدام مالی(Financial Action Task Force / FATF) بر سر زبان ها افتاد. این گروه از جمله نهادهای ناظر بر اقدام های مالی ایران پس از برجام است و الزاماتی را برای خارج نمودن ایران از فهرست سیاه در نظر گرفته تا با تصویب و اجرای آنها، تحریم های مالی خارج از برجام، برداشته شوند.

*** سی اف تی 
یکی ازالزامات اف ای تی اف که طرح وتصویب لایحه آن حواشی و جنجال زیادی به پا کرد،سی اف تی است که مخفف معادل انگلیسی کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم (International Convention for the Suppression of the Financing of Terrorism / CFT) است. این لایحه پس از تصویب در مجلس و مخالفت شورای نگهبان در انتظار تصمیم گیری مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

*** اس پی وی 
پس از خروج آمریکا از برجام، یکی از اقدام های اتحادیه اروپا مطرح ساختن ساز و کاری برای تداوم مراودات مالی و تجاری با ایران بود که در قالب ساز و کار ویژه مالی (Special Purpose Vehicle / SPV) مشهور شد و در متون فارسی نیز از حروف اختصار اس پی وی استفاده شد. این ساز و کار یک ساختارقانونی است که برای محافظت شرکت ها در برابر ریسک های مالی به کار بسته می شود و روابط پسابرجام ایران و اروپا به آن شهرتی سیاسی داد.

*** اینستکس
پس از آنکه سه کشور اروپایی امضاکننده برجام خبر از ایجاد ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری اروپا با ایران دادند، تصمیم گرفتند تا آن را ساز و کار حمایت ازتبادلات تجاری (Instrument for Supporting Trade Exchanges) نامگذاری کنند. اینستکس (INSTEX) مخفف عبارت انگلیسی این ساز و کار، چند روزی مطرح شد تا آنکه مخفف فارسی آن (اینستکس)مطرح شد. اینستکس که برای محافظت از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های ثانویه آمریکا شکل گرفته، در ابتدا معطوف به صادرات اقلام بشردوستانه به ایران است که این امر مستلزم نهایی شدن الزامات مالی ایران در اف ای تی اف از جمله سی اف تی و قوانین مبارزه با پولشویی خواهد بود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : اینستکس     |     برجام     |     اتحادیه اروپا     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi