کد خبر : ۵۳۲۵۱۰ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷
اردن منع ورود اتباع عراقی بخاطر سفر به ایران را تکذیب کرد

مقیم/ وزارت امور خارجه اردن ممانعت از سفر اتباع عراقی به این کشور را بخاطر سابقه سفر به جمهوری اسلامی ایران را تکذیب کرد.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، سخنگوی وزارت خارجه اردن در اظهاراتی که در رسانه های اردنی و عراقی منتشر شد گفت که ادعای مطرح شده در رسانه ها پیرامون ممنوعیت سفر اتباع عراقی به اردن به خاطر داشتن روادید سفر به جمهوری اسلامی ایران در گذرنامه هایشان، صحت ندارد.
«ماجد القطارنه» تاکید کرده است که این یک شایعه محض است که هیچ اساس و پایه درستی ندارد و امان هیچ گونه قید و بندی برای سفر اتباع عراقی به کشور دومشان اردن قائل نیست.
برخی از اتباع عراقی از جمله فعالان اقتصادی و حتی نخبگان فرهنگی و فعالان اجتماعی گفته اند که به دلیل داشتن روادید ایرانی در گذرنامه هایشان، مقامات اردنی در گذرگاه مرزی و فرودگاه ها از ورود آنها به خاک اردن به بهانه های مختلف جلوگیری به عمل آورده بودند.
اما به نظر می رسد ممنوعیت ورود اتباع عراقی به اردن، تنها به بهانه داشتن ویزای ایران نبوده باشد چرا که روایت هایی نیز وجود دارد که مقامات اردنی در گذرگاه مرزی و فرودگاه ها بعضا برخی از اتباع عراقی را به دلیل مسائل فرقه ای از سفر به اردن منع کرده و با بهانه تراشی ها، آنها را از سفر به این کشور بازداشته اند.
این امر چندی پیش در سوالی از محمدعلی حکیم وزیر امور خارجه عراق نیز مطرح شد که وی این را تایید کرد و گفت که بغداد از این کشورها خواسته این تصمیم را لغو کنند اما آنها به بهانه های امنیتی بر اجرای آن اصرار دارند. 
اردن هاشمی از جمله کشورهای عربی است که به رغم فشارهای آمریکا و سعودی ها، روابط مستقیم نسبتا خوب و طبیعی با جمهوری اسلامی ایران دارد و گروه های سیاسی و مردمی مختلفی در این کشور وجود دارند که علاقمند به نظام جمهوری اسلامی ایران هستند و آن را تنها نظام سیاسی صادق در منطقه در حمایت از مبارزات مشروع ملت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی می دانند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : اتباع     |     اردن     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi