کد خبر : ۵۳۲۴۶۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
مصاحبه رادیو ملی نیجریه با رایزن فرهنگی ایران

مقیم/در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، سيد محمود عظیمی‌نصرآباد، رايزن فرهنگي ايران در نيجريه در مصاحبه با خبرنگار رادیو ملی اين كشور به تشریح دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

 

به گزارش مقیم، اهی میابه جوانیتا، خبرنگار و مسئول تولید برنامه‌های بین‌المللی رادیو ملی نیجریه در ابوجا (پايتخت) با سيد محمود عظیمی‌نصرآباد، مصاحبه راديويي انجام داد. رايزن فرهنگي ايران در نيجريه در اين مصاحبه به تشریح دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

عظیمی‌نصرآباد در پاسخ به نخستين سؤال اين مصاحبه درباره وظایف و فعالیت‌های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در نیجریه، توسعه روابط فرهنگی، علمی و دانشگاهی بین دو کشور را از مهم‌ترین وظایف اين رایزنی فرهنگی برشمرد و افزود: برای تحقق اين اهداف، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اقدام به اجرای برنامه‌های مختلف در حوزه‌های فرهنگ، هنر و آموزش علوم کرده که به طور خلاصه می‌توان از جمله به ارتباط با اصحاب فرهنگ و هنر، شخصیت‌های علمی و دانشگاهی و اصحاب رسانه، اجرای برنامه‌های آموزشی و ایجاد ارتباط بین مراکز علمی و دانشگاهی دو کشور، ترجمه و چاپ کتب و مقالات، برگزاری نشست‌ها و همایش‌های علمی و فرهنگی، اجرای برنامه‌های هنری از قبیل جشنواره‌های فیلم، اجرای موسیقی، برگزاری نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های هنری، آموزش زبان فارسی و فعالیت در فضای مجازی اشاره کرد.

وی در ادامه ضمن تشریح دستاوردهای شگرف جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار كرد: در چهل سال گذشته علیرغم تمامی مشکلات و موانعی که دشمنان جمهوری اسلامی برای کشورمان ایجاد کردند، ایران اسلامی به دستاوردهایی در حوزه‌های مختلف از جمله علم و فناوری، آموزش و پرورش و فرهنگ و هنر رسیده که برای کمتر کسی باورپذیر است.

عظیمی‌نصرآباد همچنين آماری از پیشرفت‌های علمی کشورمان ارايه داد و گفت: سهم حدود 2 درصدی در تولید علم جهان، وجود حدود 3 هزار مؤسسه آموزش عالی دولتی و غیردولتی، رشد ۵۲ برابری نشریات علمی ـ پژوهشی، رتبه شانزدهم دنیا برای ایران در پایگاه‌های بین‌المللی تولید علم، ظهور شرکت‌های دانش‌بنیان برای تولید ثروت از علم، جایگاه برتر ایران (رتبه ششم دنیا) در حوزه فناوری نانو، رتبه دوم ایران در دنیا از نظر سهم فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در حوزه فنی و مهندسی، دستاوردی‌های بزرگ ایران در تولید سلول‌های بنیادین، علوم هسته‌ای و پزشکی، نظامی و علوم هوا ـ فضا و پرتاب ماهواره، از جمله بخشی از دستاورهای علمی جمهوری اسلامی ایران اسلامی پس از پیروزی انقلاب بوده است.

رایزن فرهنگی كشورمان در نیجریه سپس در پاسخ به سؤالی درباره ویژگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نقش توسعه روابط فرهنگی در توسعه روابط همه‌جانبه کشورها اظهار كرد: تمدن ایرانی با نام شناخته شده تمدن پارسی (پرشیا) با قدمت بیش از شش هزار سال، یکی از کهن‌ترین و با ارزش‌ترین تمدن‌های بشری است که ایجادکننده و حامل بخش عظیمی از میراث علمی و فرهنگی بشر است و بسیاری از فرهنگ‌ها و تمدن‌ها به خصوص در مشرق‌زمین از این تمدن الهام گرفته‌اند. این تمدن کهن پس از ظهور اسلام ضمن آمیختگی با ارزش‌های بلند دینی و الهی، به بالاترین درجه رشد و کمال خود رسیده است.

وی افزود: فرهنگ و هنر، یک زبان مشترک و بسیار مؤثر بین‌المللی است که فارغ از منازعات سیاسی، قومی و منافع اقتصادی، ملت‌ها را به هم نزدیک کرده و قلب‌های آنها را به هم پیوند می‌زند و بدون شک باعث توسعه روابط ملل و متأثر از آن روابط دولت‌ها در سایر حوزه‌ها می‌شود؛ چیزی که از آن به عنوان دیپلماسی فرهنگی و یا عمومی یاد می‌شود.

رایزن فرهنگی ایران در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار رادیو ملی نیجریه در خصوص نقش تمدن و فرهنگ دیرینه ايران در حفظ هویت مردم اين كشور گفت: این یک تلاش دوجانبه بوده است، بدین صورت که ایرانیان با سعی وافر در حفظ و ارتقاي این فرهنگ و تمدن ارزشمند، هویت ملی خود را حفظ کرده‌اند و از طرفی این هویت ملی و فرهنگی نیز با ایجاد اتحاد بین اقوام مختلف، تحت لوایی واحد ایران‌زمین را در طول تاریخ به عنوان یک هویت ملی واحد حفظ کرده است. بنابرین شما در طول تاریخ کمتر موردی از جنگ‌های داخلی در ایران می‌بینید و همیشه ایرانیان در جنگ‌های روی داده در برابر هجوم بیگانگان از خود دفاع کرده‌اند.

عظیمی‌نصرآباد همچنين ضمن اشاره به آشنایی با تنوع فرهنگی و قومی نیجریه و آموختن درس‌های ارزشمندی از این فرهنگ غنی اظهار كرد: تلاش مضاعفی را برای شناساندن ارزش‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به اقشار مختلف نیجریه صرف خواهيم كرد.

وی در بخش ديگري از اين مصاحبه در خصوص موانع رشد صنعت گردشگری دو کشور گفت: علیرغم اینکه ایران رتبه دهم در جاذبه‌های گردشگری باستانی و رتبه پنجم جاذبه‌های گردشگری طبیعی را بین همه کشورها داراست و از طرفی نیجریه نیز از پتانسیل بالایی در امر گردشگری برخوردار است، از آمار تعداد  گردشگران راضی نیستيم و عدم آشنایی با جاذبه‌های گردشگری دو کشور و عدم استقبال بخش خصوص در ایران و نیجریه برای سرمایه‌گذاری در این صنعت را دو عامل مهم عدم رشد در این حوزه مي‌دانيم. اميدواريم با رفع این دو مشکل در آینده‌ای نه چندان دور، شاهد رشد صنعت گردشگری بین دو کشور باشیم.

در پايان اين مصاحبه خبرنگار رادیو ملی نیجریه آمادگی اين رادیو را برای آموزش زبان فارسی از طریق رادیو به شنوندگان و مخاطبان آن اعلام کرد و از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران خواست تا با ارايه فایل‌های صوتی به این رادیو، زمینه گسترش آموزش زبان فارسی به علاقمندان نیجریه را فراهم کند که اين پيشنهاد با استقبال رایزن فرهنگی ایران مواجه شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : رادیو ملی     |     نیجریه     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi