کد خبر : ۵۳۲۴۵۶ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
عبادی و مالکی یکدیگر را مسوول حضور نظامی آمریکا دانستند

مقیم/همزمان با اوج گیری مخالفت ها با دخالت های آمریکا در عراق و افزایش مطالبات برای خروج نظامیان این کشور، 'حیدر العبادی' و 'نوری مالکی' نخست وزیران سابق و اسبق، یکدیگر را مسوول بازگشت آمریکایی به عراق معرفی کردند.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، سفر مخفیانه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به پایگاه نظامی عین الاسد در استان الانبار عراق و اظهارات مداخله جویانه او همزمان با انتشار گزارش هایی از تحرکات نظامی جدید آمریکا در چند نقطه خاک عراق، بار دیگر موجی از مخالفت ها و درخواست خروج نیروهای نظامی آمریکا را موجب شد. 
'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح، عصر دیروز سه شنبه در جریان کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود در پاسخ به سوالی در خصوص تحرکات اخیر نظامیان آمریکا، بدون تکذیب صریح آن درعین حال از روند کاهشی نیروهای خارجی در عراق خبر داد و گفت که طی ماه گذشته میلادی این رقم از 11 هزار نفر به هشت هزار نفر رسیده است. 
نیروهای آمریکایی که در سال 2011 به علت شکست و ناکامی های مکرر در برابر نیروهای مقاومت عراق، مجبور به ترک خاک عراق و پایان اشغال هشت ساله این کشور شده بودند در سال 2014 به بهانه مبارزه با داعش در صدر یک ائتلاف به اصطلاح بین المللی بار دیگر وارد این کشور شدند.
از آنجا که حضور و فعالیت دوباره نظامیان آمریکا به دوره نخست وزیری العبادی منتسب است، این امر سبب شده است که یکی از پیکان های حمله به سمت وی گرفته شود. 
در چنین فضایی است که ائتلاف انتخاباتی النصر به رهبری حیدر العبادی، در بیانیه ای به این امر واکنش نشان داد و اعلام کرد که این نوری مالکی و نه حیدر العبادی، بوده که اندکی پس از هجوم داعش به چند استان عراق، از آمریکایی ها خواست که وارد عمل شوند. 
بیانیه افزوده است که برای اطلاع افکار عمومی اعلام می کنیم که درخواست حضور نیروهای آمریکایی در تاریخ 24 ژوئن 2014 (سوم تیرماه 93) و از سوی دولت نوری مالکی و به استناد توافقنامه راهبردی امضا شده میان دو کشور صورت گرفت و هنگامی که العبادی به قدرت رسید، نیروهای آمریکایی در این کشور حضور داشتند. 
در این بیانیه آمده است که العبادی بدلیل تاکیدی که بر حاکمیت ملی و استقلال عراق دارد، در همان زمان اقدام لازم را انجام داد تا این نیروهای چند ملیتی (ائتلاف بین المللی) و نه فقط آمریکایی باشند. 
رئیس دفتر رسانه ای نوری مالکی نیز بلافاصله به این اظهارات واکنش نشان داد و بیانیه ائتلاف النصر را متناقض و برای فرار از آنچه خروج از مخمصه ای که در آن افتاده است، دانست. 
'هشام الرکابی' با اظهار تاسف از مطالبی که در اطلاعیه ائتلاف النصر آمده گفت که بسیاری شاهدند که این مالکی بود که سبب خروج نظامیان آمریکا از عراق (سال 2011) شد و همواره بر حاکمیت و استقلال کشور پایبند بوده است. 
وی افزود: هجوم داعش بدلیل عدم پایبندی آمریکا به تعهدات خود مندرج در توافقنامه چارچوب امنیتی با عراق مبنی بر تامین نیازهای نظامی بغداد بود (و درخواست مالکی اجرای تعهدات آمریکا بود) اما ائتلاف النصر برای خروج از مخصمه ای که در آن قرار گرفته و مسوولیت سنگینی که در خصوص حضور نیروهای آمریکایی و ایجاد پایگاههای نظامی خارج از چارچوب توافقنامه در دوره العبادی دارد، تلاش می کند. 
این مسوول در ائتلاف دولت قانون، العبادی را متهم کرد که بعنوان فرمانده وقت کل نیروهای مسلح، مسوولیت حضور نیروهای آمریکایی در خاک عراق را بر عهده دارد. 
وی همچنین این سوال را مطرح کرده است که اگر مالکی نیروهای آمریکایی را (سال 2014) به عراق آورده پس چه کسی نیروهای نظامی ترکیه (به بهانه مبارزه با پ ک ک) را به شمال این کشور آورد که به راحتی در خاک عراق جولان دهند.
نوری مالکی دبیرکل حزب الدعوه اسلامی و رهبر ائتلاف انتخاباتی دولت قانون و حیدر العبادی یکی از رهبران برجسته این حزب و رهبر ائتلاف النصر است که در سالهای اخیر دچار اختلافات و رقابت های سیاسی شده اند. 
چالش بر سر متن و حاشیه های بحث حضور نیروهای نظامی آمریکا در عراق درحالی است که بدلیل اختلاف میان احزاب سیاسی، تکمیل کابینه عادل عبدالمهدی نخست وزیر دولت عراق (انتخاب وزیران کشور، دفاع و دادگستری)، همچنان پس از چندماه در هاله ای از ابهام قرار دارد. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بغداد     |     نوری المالکی     |     آمریکا     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi