کد خبر : ۵۳۲۳۴۳ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷
راه ابریشم محور همکاری چین و ایران در برابر آمریکا است

مقیم/دبیرکل انجمن چین و اعراب با اشاره به تحریم های یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد همکاری و مشارکت در قالب راه ابریشم، محور همکاری چین و ایران در برابر آمریکا است.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا،'چن شین خویی' (chen xinhui)  با اشاره به ضرورت همکاری چین و ایران در آینده و کمک های پکن برای برون رفت ایران از تحریم های آمریکا افزود: چین در راستای توسعه راه ابریشم، می تواند فرصت های اقتصادی و تجاری زیادی برای ایران ایجاد کند و باعث شود تهران با مشارکت در آن، در برابر تحریم های آمریکا آسیب نبیند.
وی افزود یقینا چین در مسیر توسعه راه ابریشم قدیم یا طرح «یک جاده یک کمربند» جدید، مشارکت کشورهای دیگر را جلب و جذب می کند و فرصت های ایده آلی برای دیگر کشورهای منطقه از جمله ایران به عنوان یکی از دوستان قدیمی چین، در این زمینه پیدا خواهد شد.
دبیرکل انجمن چین و اعراب با اشاره به اینکه دولت ها و شرکت های دو کشور در زمینه راه ابریشم نوین، در ارتباط نزدیک هستند و با یکدیگر فعالیت می کنند افزود: چین و ایران از قدیم، در راه ابریشم همکاری داشته اند و اکنون نیز روابط دو کشور در این مسیر ادامه خواهد یافت.
'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین سال 2013 میلادی در جریان دیدارهای خود از قزاقستان و اندونزی به ترتیب پیشنهاد ساخت 'کمربند اقتصادی جاده ابریشم' و ساخت 'راه ابریشم دریایی در قرین بیست و یکم' را مطرح کرد و از آن تاریخ به بعد این طرح با عنوان 'یک کمربند - یک جاده' در جهان شناخته می شود.
'چن' با بیان اینکه آمریکا بر اساس قوانین خود و با عبور از توافق هسته ای تلاش کرده است تا تحریم ها علیه ایران را بازگرداند گفت متاسفانه بازگشت غیر قانونی این تحریم ها، بخشی از راهبردهای یکجانبه گرایانه آمریکا است که امروز در دنیا دیده می شود.
وی که کشورش درگیر نبرد تجاری با آمریکا است و از یکجانبه گرایی این کشور به سازمان تجارت جهانی شکایت کرده است، گفت دنیا باید با این راهبرد مقابله کند.
دبیرکل انجمن چین و اعراب تصریح کرد دولت آمریکا با تحریم های تازه خود علیه ایران می کوشد تا تهران را تحت فشار قرار دهد اما این وضعیت می تواند به بی ثباتی در منطقه خاورمیانه منجر شود.
'چن' تلاش های جامعه بین المللی در زمان حاضر برای مقابله با آمریکا و جلوگیری از این اقدامات یک جانبه را مهم توصیف کرد و تاکید نمود آمریکا حق ندارد با این راهبرد اقدام به تحریم یکجانبه ایران کند.
این مقام چینی گفت آمریکا با چنین تلاش هایی اکنون برای کشورهای دیگر و چین نیز مشکل ساز شده است و ادامه این روند می تواند مناطق مختلف دنیا از جمله خاورمیانه را بی ثبات کند و امیدواریم راهی پیدا شود تا دولت آمریکا درس عبرت بگیرد از مسیر فعلی عقب نشینی کند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : راه ابریشم     |     چین     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi