کد خبر : ۵۳۲۳۰۷ گروه : کشورها تاریخ انتشار :شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷
«قصه‌های مجید» و «مربای شیرین» مرادی‌کرمانی در صربستان منتشر مي‌شود

مقیم/انتشارات دولتي «اسلوژبنی گلاسنیک» صربستان، ترجمه صربي داستان‌هاي ايراني «قصه‌های مجید» و «مربای شیرین» آثار مطرح هوشنگ مرادی‌کرمانی، نويسنده كشورمان را منتشر مي‌‌كند.

 

به گزارش مقیم، مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی ایران در صربستان با پتار آربوتینا، مدیر بخش انتشارات دولتی «اسلوژبنی گلاسنیک» دیدار و گفت‌وگو کرد. این دیدار در راستای گسترش و تقویت همکاری برای ترجمه و نشر آثار فارسی به زبان صربی در قالب «طرح تاپ» سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي انجام شد.

در ابتدای این دیدار رایزن فرهنگی کشورمان در خصوص «طرح تاپ» و نحوه حمایت از ترجمه و نشر آثار معرفی شده مطالبی را ارايه داد و گفت: اين طرح در نظر دارد به منظور تشويق ترجمه و نشر آثار فارسي به زبان‌هاي ديگر، بخشي از هزينه‌هاي ترجمه و نشر كتاب به زبان صربی را در قالب طرح حمايتي تقبل كرده و با تولي‌گري ناشران معتبر بين‌المللي آنها را تشويق كند تا در ترجمه و نشر آثار فارسي به ساير زبان‌ها مشاركت مادي و معنوي كرده و آثار فاخر فارسي در حوزه معارف اسلامي و علوم انساني را در بازار نشر جهاني عرضه و توزيع كند.

پتار آربوتینا، در این ديدار ضمن اشاره به غنی بودن فرهنگ ایرانی، گفت: هدف از این ديدار و همکاری، گسترش روابط فرهنگی و به ‌ویژه معرفی فرهنگ و نشر ایرانی در صربستان است.

وی با بيان اينكه علاقه صرب‌ها به فرهنگ ایرانی و شرقی نسبت به ادبیات غربی بيشتر است، به ترجمه مستقیم از زبان فارسی به زبان صربی اشاره كرد و گفت: بهترین ترجمه، ترجمه مستقیم آثار فارسی به زبان صربی است. امیدواریم كه با توافقات به دست آمده بتوانیم بهترین آثار ادبی ایرانی را به زبان صربی ترجمه و منتشر کنیم.

پس از بيان اين سخنان، از سوي طرفين در خصوص انتشار دو کتاب «قصه‌های مجید» و «مربای شیرین‌» در قالب «طرح تاپ» که توسط رایزنی فرهنگی ايران به زبان صربی ترجمه شده است، مذاكره شد كه مدیر بخش انتشارات دولتی «اسلوژبنی گلاسنیک» آمادگی اين انتشاراتي را برای چاپ و نشر این دو اثر اعلام کرد.

گفتني است؛ انتشارات «اسلوژبنی گلاسنیک» بزرگ‌ترین انتشارات دولتی صربستان است که در هر سال بیش از 200 اثر را به چاپ می‌رساند. این انتشارات در سال گذشته 15 جایزه دریافت کرده که دو جایزه آن بین‌المللی بوده است. این انتشارات 15 سال است که راه‌اندازی شده و تاکنون توانسته است بیش از 120 جایزه بین‌المللی و داخلی دریافت کند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : رایزنی فرهنگی     |     صربستان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi