کد خبر : ۵۳۲۲۳۲ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷
سیاست آمریکا گروگان اسرائیل و محکوم به شکست است

مقیم/حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس گفت: تا وقتی سیاست خارجی آمریکا گروگان اسرائیل است واشنگتن نمی‌تواند آزادانه به روابط سالم با منطقه فکر کند و هرچقدر هم قصد داشته باشد که در این منطقه دخالت کند بازهم با شکست‌های قبلی مواجه می‌شود.

 

به گزارش مقیم، بعیدی نژاد روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران ایرانی در لندن، در پاسخ به سؤال،درباره آرایش جدید منطقه خاورمیانه با خروج نیروهای آمریکا از سوریه گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، آمریکا هیچ‌گاه نتوانست و یا نخواست استقلال واقعی ایران را به رسمیت بشناسد. 
« وجود ایران مستقل و بزرگ در این منطقه همواره با سیاست‌های استکباری آمریکا در تعارض بوده است و متأسفانه آمریکا نتوانست طراحی جدیدی را برای منطقه در نظر بگیرد که با مفروض گرفتن استقلال و حاکمیت ملت ایران باشد و منطقه به ‌جای اینکه در سلطه آمریکا و اسرائیل باشد، تجلی اراده ملت‌ها برای حاکمیت و استقلال خودشان باشد.»
وی خاطرنشان ساخت: این مشکل همواره در سیاست خارجی آمریکا وجود داشته که به‌شدت تحت تأثیر سیاست‌های اسرائیل قرار داشته و هر سیاست و موضعی را که رژیم صهیونیستی با آن نگاه افراط‌گرایانه و اشغال گرایانه اش نمی‌پسندد به‌طور طبیعی مورد مخالفت آمریکا قرار گرفته است.
سفیر کشورمان افزود: تا وقتی آمریکا گروگان چنین نگاهی است و نمی‌تواند خود را از این دغدغه آزاد کند، سیاست خارجی این کشور در منطقه در گروگان اسرائیل باقی خواهد ماند و بسیاری از مشکلاتی که در سیاست آمریکا وجود دارد کماکان باقی می‌ماند.
بعیدی نژاد تصریح کرد که اگر آمریکا می‌خواهد از سیاست‌های غلط خود درگذشته درس بگیرد باید تلاش کند خود را از گروگان بودن اسرائیل آزاد کند و بپذیرد که خاورمیانه و جنوب آسیا منطقه‌ای است که بر اساس اراده آزاد ملت‌ها باید شکل بگیرد، نه بر اساس نگاه سرکوب گرایانه و اشغال گرایانه رژیم صهیونیستی که همه منطقه را می‌خواهد فدای امنیت مصنوعی خودش بکند.
وی افزود: ما به‌عنوان جمهوری اسلامی ایران همواره تلاشمان بر این بوده است که به آمریکا نشان دهیم تا وقتی گروگان سیاست‌های اسرائیل است نمی‌تواند آزادانه به روابط سالم با منطقه فکر کند و هرچقدر هم آمریکا قصد داشته باشد که در این منطقه مداخله کند بازهم با شکست‌های قبلی مواجه می‌شود.
سفیر کشورمان درباره خروج نیروهای آمریکا از سوریه گفت: ترامپ از زمان کمپین‌های انتخاباتی‌اش به این مطلب اشاره می‌کرد که حضور آمریکا در منطقه خاورمیانه فقط برای این کشور خسارت‌بار بوده و به نتیجه‌ای منتج نشده است.
وی افزود: امروز انتظار می‌رود آمریکا واقعیت‌ها را خوب درک کند و به شرایط منطقه نگاه درستی داشته باشد.
بعیدی نژاد ادامه داد: گاهی در مقاطعی به نظر می‌رسد که آمریکا به دنبال تصحیح اشتباهاتش باشد اما به حدی حرکاتش در سیاست بازیگران منطقه تأثیرات متفاوت می‌گذارد که هر بار می‌خواهد حرکتی را صورت دهد با موانعی مواجه می‌شود و اسرائیل و متحدین خودش مانع تغییرات میشوند. 
وی در همین حال متذکر شد که از نظر جمهوری اسلامی ایران حضور آمریکا در سوریه به‌هیچ‌وجه ضامن صلح و ثبات نخواهد بود و در نهایت باید اراده مردم سوریه را برای تشکیل حکومتی که مدنظرشان است به رسمیت شناخت.
سفیر کشورمان افزود: باید اجازه دهیم که مردم سوریه ضمن مقابله با تروریسم در همه اشکالش، از طریق برقراری گفت‌وگوهای ملی آینده‌شان را ترسیم کنند.
 دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا دو هفته پیش به‌طور غیرمنتظره اعلام کرد که واشنگتن حدود دو هزار نیروی خود را از سوریه خارج می‌کند. وی در توجیه این تصمیم خود گفت که آمریکا برای شکست داعش در سوریه حضور یافته بود و اکنون تروریست‌ها شکست خوردند.
در همین پیوند مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا دیروز در دیدار با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت که خروج نیروهای آمریکایی از سوریه به معنای تغییری در سیاست واشنگتن برای حمایت از تل‌آویو نیست.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : حمید بعیدی نژاد     |     دونالد ترامپ     |     آمریکا     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi