کد خبر : ۵۳۲۱۶۲ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷
مجلس قزاقستان رژیم حقوقی دریای خزر را تصویب کرد

مقیم/پایگاه خبری اروپایی 'اروپای جدید' روز سه شنبه از آستانه گزارش داد که مجلس قزاقستان بعد از ماه ها بررسی سرانجام لایحه مربوط به کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را تصویب کرد.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا،براساس این گزارش، مجلس این کشور همه بخش های گسترده لایحه ای را که پیش از این از سوی دولت برای تصویب ارسال شده بود را بعد از استماع گزارش روز 26 دسامبر خیرات عبدالرحمانف، وزیر خارجه این کشور مورد بررسی قرار داد و سرانجام دیروز/دوشنبه آن را تصویب کرد.
عبدالرحمانف که خود حضور مستقیمی در فرآیند مذاکرات دریای خزر داشت همه ابعاد کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را برای نمایندگان تشریح کرد و لذا نمایندگان بعد از رفع برخی ابهامات آن را تایید و در واقع تصویب کردند.
قرار است این کنوانسیون قبل از تایید نهایی در اجلاس بعدی سران کشورهای حاشیه دریا خزر در مجلس های هر یک از این پنج کشور به تصویب برسد.
 این اقدام مجلس قزاقستان درست زمانی انجام شد که 'گریگوری کاراسین' معاون وزیر خارجه روسیه دیروز از احتمال برگزاری نشست سران کشورهای ساحلی خزر در اوایل سال آینده میلادی در 'آستانه' خبر داد.
وی در این خصوص گفت: فعالیت ها در زمینه همکاری کشورهای خزر ادامه دارند و در حال حاضر ما تلاش داریم برخی جزئیات این سند را تکمیل کنیم.
قرار است در نشست آتی کشورهای ساحلی دریای خزر کنوانسیون وضعیت حقوقی این دریا به امضا برسد.
مسئله وضعیت حقوقی دریای خزر یکی از موضوعات کلیدی نشست های کشورهای ساحلی این دریا است.
برای نخستین بار سران 5 کشور ساحلی دریای خزر در سال 2002 میلادی در عشق آباد ترکمنستان ملاقات کردند.
نشست دوم در سال 2007 میلادی به میزبانی ایران در تهران، سومین نشست در سال 2010 در باکو و چهارمین نشست در سال 2014 در آستاراخان روسیه برگزار شد.
 نور سلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان نیز ششم دی ماه با امضای سندی توافقنامه تقسیم بخش شمالی خزر بین این کشور و روسیه را تصویب کرده بود.
تصویب سند مذکور شرایط برای بررسی معدنی موسوم به 'کورمانکازی' را فراهم می‌کند، چرا که این معدن نفتی و گازی در حریم دریایی قزاقستان قرار دارد.
همچنین بر اساس این سند شرکت‌های ملی قزاقستان و روسیه طی 6 سال عملیات مشترکی در زمینه بررسی معدن‌ها انجام می‌دهند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : عبدالرحمانف     |     نور سلطان نظربایف     |     دکتر حسن روحانی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi