کد خبر : ۵۳۲۰۶۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷
ديپلمات‌هاي ايراني در قرقيزستان از آرامگاه چنگیز آیتماتف ديدن كردند

مقیم/سفیر، رایزن فرهنگي، کارشناسان سفارت و معلمان ایرانی در قرقيزستان به همراه خانواده‌های خود در آرامگاه چنگيز آيتماتف، شخصیت فرهنگی قرقیزستان حضور یافتند.

 

به گزارش مقیم، سال 2018 از سوی دولت قرقیزستان به عنوان سال «چنگیز آیتماتف» داستان‌سرا و شخصیت سیاسی و فرهنگی نامور قرقیزستان اعلام شده است. بسیاری از آثار وی به زبان‌های مختلف دنیا از جمله زبان فارسی ترجمه و منتشر شده است.

به همين مناسبت در سال جاري ميلادي (كه آخرين روزهاي آن در حال سپري شدن است) همایش‌ها و برنامه‌های متعددی در سطح کشور قرقيزستان برای بزرگداشت این نویسنده شهیر برگزار و اجرا شد.

با توجه به اين موضوع فرهنگي، سفیر، رایزن فرهنگي، کارشناسان سفارت و معلمان ایرانی در قرقيزستان به همراه خانواده‌های خود با همراهی ريیس کتابخانه ملی قرقيزستان (خواهر مرحوم چنگيز آيتماتف) با حضور در منطقه آتابیت در نزدیکی بیشکک (پايتخت) در آرامگاه چنگيز آيتماتف حضور یافتند و به رسم احترام شاخه گلی را نثار مزار وی کردند.

ديدار از محل سکونت اين چهره فرهنگي و مردمي قرقيزستان كه به موزه آيتماتف تبديل شده است، از ديگر برنامه اين گروه براي بزرگداشت ياد و خاطره چنگيز آيتماتف بود.

در جريان اين برنامه، علی روزبهانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقيزستان، ضمن تجلیل از مقام و جایگاه ویژه آیتماتف، اثری هنری را به موزه وی اهدا کرد.

همچنین علی حکیم‌پور، رایزن فرهنگی ایران هم آثار ترجمه شده آیتماتف به زبان فارسی را به خواهر اين نويسنده كه هم‌اكنون رياست كتابخانه ملي قرقيزستان را به عهده دارد، تقدیم کرد.

خانم آیتماتوا با شرح مختصری از زندگی برادرش چنگيز آیتماتف، از هيأت ایرانی قدردانی کرد.

ایلدار، فرزند چنگيز آیتماتف نیز ضمن بیان برخی از خاطرات خود از فعالیت‌های پدرش، به معرفی آثار وی به زبان‌های مختلف پرداخت.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : قرقیزستان     |     رایزنی فرهنگی     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi