کد خبر : ۵۳۲۰۴۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷
توسعه روابط فرهنگي استان آذربایجان شرقی با كشور ارمنستان

مقیم/مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با دعوت رايزني فرهنگي ايران در ارمنستان، به اين كشور سفر و طي آن با تعدادي از مسئولان فرهنگي و دانشگاهي كشور ارمنستان ديدار و گفت‌وگو كرد.

 

به گزارش مقیم، محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با دعوت رايزني فرهنگي ايران در ارمنستان، به اين كشور همسايه شمالي سفر و طي آن با تعدادي از مسئولان فرهنگي و علمي كشور ارمنستان ديدار و گفت‌وگو كرد.

حضور در موزه ملی، بازديد از موزه ماتناداران، ديدار با ريیس تئاتر بارونیان و ديدار با ريیس کرسی ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان، از جمله برنامه‌هاي محمدپور در سفر به ارمنستان بود كه در ادامه گزارش كوتاهي از آن منتشر مي‌شود.

حضور در موزه ملی ارمنستان

محمدپور در نخستين برنامه كاري خود در ارمنستان همراه با سيد محمدرضا حيدري، راينز فرهنگي ايران در اين كشور، از موزه ملی ارمنستان دیدن کرد و با آرمان زادوریان، رييس اين موزه به گفت‌وگو نشست.

سيد محمدرضا حیدری در آغاز اين ديدار از همراهی موزه ملی ارمنستان با رایزنی فرهنگي ايران قدرداني و با اشاره به تفاهمنامه موزه ملی ارمنستان با موزه هنرهای معاصر تهران، برای پیگیری موارد همکاری هر دو موزه اعلام آمادگی كرد.

سپس زادوریان، رييس موزه ملي ارمنستان با اشاره به بخش ایران موزه ملی که پیش از این توسط رایزنی فرهنگی کشورمان در ارمنستان تعمیر و ترمیم شده است، برای هرگونه همکاری فرهنگی با مراکز فرهنگی ایرانی اعلام آمادگی كرد.

محمد‌پور، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان آذربايجان شرقي هم با معرفی مختصر موزه‌های شهر تبریز و توصیف قدمت و اماکن تاریخی شهر تبریز، آمادگی خود را برای گسترش همکاری با موزه ملي ارمنستان اعلام و در ادامه از رييس اين موزه برای سفر به تبریز و آشنایی با مراکز تاریخی و موزه‌های اين شهر دعوت کرد.

بازديد از موزه ماتناداران ارمنستان

محمدپور در ادامه سفر به ارمنستان همراه با رايزني فرهنگي كشورمان از موزه ماتناداران ديدن كرده و با ترغوندیان، ريیس اين موزه گفت‌وگو كردند. در ابتداي اين ديدار رايزن فرهنگي ايران در ازمنستان در خصوص پیگیری موارد همکاری کتابخانه ملی جمهوري اسلامي ايران و موزه ماتناداران بر اساس تفاهمنامه همکاری بین این دو کتابخانه، اعلام آمادگی کرد؛ سپس ترغوندیان، گفت: در ارمنستان پس از مطالعات ارمنستان‌شناسی، ایران‌شناسی دومین رشته مهم در اين علم است و سال‌هاست که این رشته در دانشگاه‌ها و مراکز علمی ارمنستان تدريس و مطالعه مي‌شود.

وي ادامه داد: حدود 20 هزار نسخه خطی در موزه ماتناداران نگهداری می‌شود که 16 هزار نسخه ارمنی است. از ميان 4 هزار نسخه ديگر هم نسخ عربی با يكهزار و 900 نسخه و سپس نسخ ایرانی با 450 نسخه، بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده‌اند.

در ادامه اين ديدار محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، به توصیف کتابخانه تبریز و تشریح شرایط نگهداری آثار و نسخ خطی و سنگی موجود در آن پرداخت و تأکید کرد: در کتابخانه تبریز 5 هزار نسخه خطی و 7 هزار نسخه سنگی و 250 هزار کتاب چاپ افست، نگهداری می‌شود.

محمدپور در ادامه با معرفی انجیل هزارساله نوشته شده بر پوست ماهی به عنوان اثر منحصر به فرد این کتابخانه تأکید کرد: نسخ موجود در کتابخانه تبریز فیش‌برداری و میکروفیلم و سی‌دی شده‌اند. همچنين اين کتابخانه برای تبادل تصاویر این آثار با کتابخانه ماتناداران، آمادگي خود را اعلام كرده است.

وي افزود: کتابخانه تبریز در خصوص ترمیم و نگهداری نسخ خطی و نسخه‌شناسی و تبادل کارشناس و برگزاری دوره‌های مشترک آموزشی نیز آماده همکاری با کتابخانه ماتناداران است.

ديدار با ريیس تئاتر بارونیان

محمد‌پور در ادامه سفر كاري خود به ارمنستان كه به دعوت رايزني فرهنگي كشورمان انجام دشد، با قازانچیان، ريیس گروه تئاتر بارونیان و رييس پيشين اتحادیه هنرمندان تئاتر ارمنستان، دیدار و گفت‌وگو كرد.

قازانچیان در آغاز اين ديدار كه با اعلام علاقمندي براي همكاري از سوي رايزني فرهنگي ايران همراه بود، از همکاری با هنرمندان ایران استقبال كرد و در ادامه ضمن يادآوري همکاری‌هاي گسترده در سال‌های قبل، از کمرنگ شدن حضور گروه‌های تئاتر ارمنی در ایران سخن گفت و درخواست كرد تا تبادلات بين هنرمندان تئاتر دو كشور گسترش یابد.

وي كه از جمله استادان رشته نمايش در دانشگاه‌هاي ارمنستان است، برای تبادل گروه‌های تئاتر دانشجویی نیز ابراز علاقه و آمادگی کرد.

سپس محمد‌پور، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان آذربايجان شرقي، ضمن استقبال از گسترش همکاری‌های هنری اين استان با كشور ارمنستان، پیشنهاد اعزام گروه‌های تئاتر ارمنستان به تبریز و حضور گروه‌های تئاتر استان آذربایجان شرقي در ارمنستان، با هماهنگی رایزنی فرهنگی ايران را ارايه داد.

وي با اشاره به اینکه تئاتر جوانان تبریز در هنرستان و دانشگاه بسیار فعالند، به توصیف تاریخ تئاتر در تبریز و قدمت آن پرداخت و تبریز را در هنر تئاتر صاحب سبک خواند.

محمدپور گفت: در حال حاضر حدود 100 گروه تئأتر در آذربایجان شرقی فعال هستند و هر روزه حدود 7 عنوان تئاتر در تبریز روی صحنه می‌رود.

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان آذربايجان شرقي همچنین به حضور گروه‌های تئاتر تبریز در جشنواره‌های بین‌المللی و هنرنمایی آنها در کشورهای مختلف پرداخت.

وي در پایان توضیحاتی در خصوص گروه تئاتر ارامنه با نظارت خلیفه‌گری ارامنه آذربایجان و نیز حضور ارامنه در جامعه ایران و مشترکات عمیق فرهنگی دو ملت ارايه داد.

ديدار با ريیس کرسی ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان

آخرين بخش از ديدارهاي مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در سفر به ارمسنتان، بازديد از کرسی ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان و گفت‌وگو با وسکانیان، ريیس اين کرسی بود. در بخش‌هايي از اين ديدار به قرابت‌های آذربایجان به خصوص تبریز، خوی و سلماس و حضور ارامنه در این مناطق پرداخته شد.

در این دیدار وسکانیان در خصوص وضعیت کرسی ایران‌شناسی و قدمت تدریس زبان فارسی در دانشگاه دولتي ايروان که از ابتدای تأسیس آن آغاز شده است، توضیحاتی ارايه داد.

وسکانیان همچنین اعلام كرد كه با همکاری دانشگاه دولتي ايروان و دانشگاه لوس‌آنجلس از آمريكا قرار است؛ سمیناری در سپتامبر یا اکتبر سال 2019 (شهریور و مهر ماه سال 1398) با عنوان «فرهنگ و تاریخ سلماس» برگزار شود.

در ادامه محمدپور، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان آذربايجان شرقي، با توصیف شرایط فرهنگی حاکم بر تبریز و آذربایجان شرقی، در خصوص آداب و رسوم و وضعیت تاریخی سلماس و خوی توضیحاتی به طرف ارمنی ارايه داد.

محمدپور در ادامه این دیدار با چند تن از اساتید و دانشجویان دوره دکتراي رشته ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي ايروان و موضوعات تحقیقی آنها آشنا شد و از کتابخانه کرسی ایران‌شناسی اين دانشگاه دیدن کرد.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : موزه ماتناداران     |     ارمنستان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi